DOLAR 17,8921 -0.04%
EURO 18,3451 0.18%
ALTIN 1.032,28-0,11
BITCOIN 409582-4,13%
Adıyaman
33°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ağaçlandırma Çalışmalarında Sona Gelindi

Ağaçlandırma Çalışmalarında Sona Gelindi

ABONE OL
4 Kasım 2013 15:10
Ağaçlandırma Çalışmalarında Sona Gelindi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ataturk baraji agaclandirma 2Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Adıyaman’da Atatürk Barajına kıyısı bulunan köylerde yapılacak olan ağaçlandırma çalışmalarında sona gelindi.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, beraberinde Vali Yardımcısı Yunus Emre Altıner, Orman Bölge Müdürü Mehti Özyer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, DSİ 203 Şube Müdürü Hakan Kaya ve Orman İşletme Müdür Vekili Ali Karaçam ile birlikte Akpınar ve Bebek Köyü ile mezralarına giderek ağaçlandırmanın yapılacağı 540 ile 542 kodları arasındaki arazide yapılan aplikasyon ve teraslama çalışmalarında incelemelerde bulundu. 
Orman Bölge Müdürü Mehti Özyer ağaçlandırmanın yapılacağı alanlar ve yürütülen çalışmalarla ilgili Vali Mahmut Demirtaş’a bilgi verdi. 540 ile 542 kodları arasında kalan arazilerde yapılacak olan ağaçlandırma çalışmalarının hızlandırılması talimatını veren Vali Mahmut Demirtaş,“Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Atatürk Barajı sağ sahil havzasının 540 ile 542 kodları arasındaki mesafede kalan arazilerde 15 Kasım’dan itibaren ilk fidanları toprakla buluşturacağız. Atatürk Barajına kıyısı bulunan köylerimizde Mavi Servi, Kara Servi, Badem, Antep Fıstığı, Fıstık Çamı gibi gelir getirici fidan türleri dikeceğiz. Dikeceğimiz ağaçların büyük bir kısmı meyve ağaçlarından oluşacaktır. Bunların 3 yıllık bakımını Orman İşletme Müdürlüğümüz yaptıktan sonra burada yaşayan köylülerimize teslim ederek onlara ek gelir sağlayacağız. Bu çalışmalarla amacımız hem yeşillikler içinde bir Adıyaman oluşturmak, hem vatandaşlarımıza ek gelir sağlamak, hem de Atatürk Barajına taşınan rusubatı önlemektir” dedi.
ataturk baraji agaclandirma 3Ağaçlandırma çalışmalarının yapılacağı Atatürk Barajı sahil kıyısı uzunluğunun 1060 (Binaltmış) kilometre olduğunu ifade eden Vali Mahmut Demirtaş, “Aplikasyon ve teraslama çalışmalarında sona gelindi. 15 Kasım’dan itibaren ilk fidanları toprakla buluşturacağız. Bu çalışmaları baraja kıyısı bulunan bütün köylerimizde yapacağız. Hazine ve tapulama dışında kalan şahıslara ait özel arazilerde ise talep gelmesi halinde onların arazilerini de ağaçlandıracağız. Adıyaman’ın arazi yapısı çok güzel. Bu güzel arazilere   Buğday ve Arpa dışında yüksek getiri sağlayan ürünler ekilmesi gerekmektedir. Bu çalışmaların tamamlanması ile birlikte inanıyorum ki ilimiz daha yeşil bir görünüme kavuşacak ve bölgemizin görsel güzelliğine de  katkı sağlanmış olacaktır”dedi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP