DOLAR 17,9671 0.28%
EURO 18,2967 0.27%
ALTIN 1.021,930,01
BITCOIN 421065-1,28%
Adıyaman
39°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ağar; “ Çanakkale Zaferinin 95. Yıldönümü Kutlu Olsun”

Ağar; “ Çanakkale Zaferinin 95. Yıldönümü Kutlu Olsun”

ABONE OL
17 Mart 2010 23:37
Ağar; “ Çanakkale Zaferinin 95. Yıldönümü Kutlu Olsun”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

semsettin agar.. (1)Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Şemsettin Ağar, “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinden aldığımı ruh, aradan geçen bunca zamana rağmen de bizi ayakta tutan dayanak noktamız, manevi gücümüz olmaya devam ediyor.”dedi.

Ağar, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;

“Çanakkale son asrın en büyük kahramanlık destanı. Varlığı ve istiklali yok edilmek istenen bir milletin, yedi düvele baş eğdirdiği, diz çöktürdüğü bir cephe.Çanakkale’de, bu topraklara “namahrem eli değmesin” diye gözünü kırpmadan ölüme koşan, şahadet şerbeti içen nice on binler var.O dönemde gencecik yaştaki bütün öğrencilerini cepheye gönderdiği ve şehit verdiği için mezun veremeyen liseler var. Şairin, “Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi” diye yücelttiği o kahramanlar, İstiklal Savaşı’nın önsözünü  Çanakkale’de yazdılar. Birinci Dünya Savaşı’nın galipleri,  savaşarak geçemedikleri Çanakkale mevzilerini Mondros Ateşkes Antlaşmasına dayanarak işgal ettiler. Geçilmez yaptığımız Boğazı geçip donanmalarıyla İstanbul’a geldiler. Fakat “Geldikleri gibi giderler” dedi Gazi Mustafa Kemal ve öyle oldu. Her şeyin bittiği, karamsarlığın kâbus gibi çöktüğü bir zamanda milli mücadeleyi başlatanlarla alay ediyorlardı. “Kuzum Mustafa sen deli misin?” diyorlardı. Times gazetesi de aynı fikirdeydi (1919) ”Bütün cihanın kuvvetine karşı milli bir hareket yaratmak… ne çocukça bir hayal!” Tıpkı, “Kerkük için Amerika ile mi savaşacağız” vecizesini söyleyen şimdikiler gibi.Türk ordusunun Sakarya nehrinin doğusuna çekildikten sonra cephede Meclis adına  incelemelerde bulunan heyette yer alan Sinop mebusu Vehbi Bey’in, Mustafa Kemal’in başkanlığında toplanan Meclis’in 2.Ağustos 1921 tarihli gizli oturumunda yaptığı konuşmadan öğreniyoruz ki,   24 saate 84 kilometre yürüyen askerlerin bazılarının ayağında çarık yoktur! Matara yoktur! Ordunun % 20’sinin süngüsü yoktur! Süvarinin kılıcı yoktur! Çadır yoktur! Askerin % 80’inde elbise yoktur. 4 aydır maaş alamayan ailelerine de herhangi bir ödeme yapılmayan komutanların tabakasında tütün yoktur! Tütünü olanın sigara kağıdı yoktur! Bunca “yok”a rağmen, Ay yıldızlı al bayrağın bu şafaklarda sonsuza kadar dalgalanacağına dair kesin iman vardır. Ezelden beri hür yaşamış olan Türk milletinin asla esir olmayacağına güven vardır. Sıksan şehit kanları fışkıracak bu toprakları, üstünde tüten en son ocak kalıncaya kadar, son Türk kalıncaya kadar savunma azmi vardır.İşte her okunduğunda göğsümüzü kabartan İstiklâl Marşımız da  bu iman ile yazılmış ve Türk milletine hediye edilmiştir. İstiklâl Marşı, Meclis’in 12 Mart 1921 tarihindeki oturumunda okunduğunda, sadece orada bulunanların değil, cephedeki askerin ve bütün Türk milletinin duygularını eksiksiz ifade etmiş büyük bir coşkuyla kabul edilmiştir.

Rabbimden  bu aziz millete ebediyete kadar huzur vermesi temennisiyle Çanakkale Zaferinin 95.yıl dönümünü tebrik ediyor, şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP