DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 4402413,17%
Adıyaman
35°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Aileleri önce okul sonra baraj vuruyor

Aileleri önce okul sonra baraj vuruyor

ABONE OL
3 Aralık 2018 23:28
Aileleri önce okul sonra baraj vuruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Adıyamanda çocuklarını iyi okullara göndermek isteyen aileler adres değişikliği yaptı, ama adresi değişenler bu kez de kamulaştırma nedeniyle elde ettikleri tarımsal iskân hakkını kaybetti. Bu konuyu TBMMde gündeme getiren CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Mazeretli ailelerin durumlarının ayrıca değerlendirilmesi ve yönetmelikte bu konuda bir değişiklik yapılmasının doğru olacağını düşünüyorum. dedi.

Abdurrahman Tutdere

Milli Eğitimde adrese dayalı kayıt zorunluluğunun yarattığı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Öğrencilerin okul kayıtları için getirilen adrese dayalı kayıt zorunluluğu, ailelerin çocuklarını iyi bir okula göndermeleri için ilçeler arası göç dalgasını başlattı. Bu illerden biri de Adıyaman oldu. Fakat aileler bu kez de kamulaştırmadan kazandıkları tarım iskânı haklarını kaybediyor.

 

Aileler hem okul hem baraj mağduru

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ailelerin çocuklarını iyi bir okula kayıt etmek için adres değiştirdikleri, bu yüzden de kamulaştırma yapılan bölgelerde tarımsal iskân haklarını kaybettiklerini gündeme getirdi.   Adıyaman’da veliler çocuklarının daha iyi bir eğitim alabilmesi için adreslerini geçici olarak başka mahallelere taşıyorlar. Özellikle baraj nedeniyle kamulaştırma yapılan köylerde yaşanan bu durum, ailelerin bu kez de tarımsal iskân haklarını kaybetmelerine sebep oluyor.

 

Aileler mazaretli sayılmalı”

Okul nedeniyle geçici adres taşımaların mazaretli sayılması gerektiğini söyleyen Tutdere, “Mazeretli ailelerin durumlarının ayrıca değerlendirilmesi ve yönetmelikte bu konuda bir değişiklik yapılmasının doğru olacağını düşünüyorum. Mağduriyetler sadece Adıyaman’da değil, başka bölgelerde de söz konusu” dedi.

 

2 milyona yakın kişi ilçe değiştirdi

Adres taşıma sistemine göre, ailelerin çocukların okullarına kayıt yaptırması için, verilen adreste en az 6 ay yaşamış olması zorunluluğu var. Sisteme göre Türkiye’de yaklaşık 1 milyon öğrenci okula adreslerine göre yerleştirildi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre aynı il içinde ilçeler arası göç edenlerin sayısı 2017 yılında   1 milyon 867 bin 211 kişi olarak belirlendi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP