DOLAR 17,9266 0.05%
EURO 18,3336 0.11%
ALTIN 1.031,08-0,23
BITCOIN 409476-4,63%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AK Parti İl Başkanı Fırat Mercan Televizyon’una Konuk Oldu

AK Parti İl Başkanı Fırat Mercan Televizyon’una Konuk Oldu

ABONE OL
22 Ekim 2013 12:12
AK Parti İl Başkanı Fırat Mercan Televizyon’una Konuk Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

baskan0245278422İl Başkanı Fırat: “Bizim birinci önceliğimiz Başbakanımızın söylediği gibi kim fazla oy alacaksa onunla gideriz”

AK Parti İl Başkanı Av. İbrahim Halil Fırat Mercan Televizyonunda yayınlanan, gazeteci yazar Baykan Sarıkaya’nın hazırlayıp sunduğu Mertçe programına konuk oldu.

Ülke ve yerel gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Fırat, Türkiye’nin ileri demokrasiye geçmesi için Hükümet olarak ne gerekiyorsa yaptıklarını söyledi.

Fırat Mertçe programında yaptığı açıklamada: “En son 30 Eylül’de Başbakanımızın Adıyaman’a geldiğinde bir demokratikleşme paketi ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Demokratikleşme paketi devrim niteliğinde bir pakettir.  İnsanlarımızın çoğunun beklentisinin olduğu konular söz konusu ama yine buna rağmen muhalefet partisi eleştiride bulundu. Eğer bunlar eksik ise muhalefet partileri gelip bu eksik diye biraz daha fazlasını yapalım. Türkiye’de demokratikleşme adına muhalefet hep Türkiye’nin önünü tıkadı. İnancından ve başörtüsünden dolayı eğitim hakkı bile eğitim hakkı kutsaldır. Eğitim hakkı bile ellinden alınan öğrencilerimiz oldu. Çalışamaz insanlarımız oldu. Bu sebeple hep önü tıkanan insanlar, bayan kardeşlerimiz yani kardeşlerimiz oldu ama buna rağmen CHP’nin bir muhalefeti olmadı ama insan hakları komisyonunda olan birinin böyle bir şeye eğer insan hakkı ise buda bir insan hakkıdır. Bunun önünü engellemek gibi bir söz konusu olmaz. Bireysel bir başvuru hakkını kullanmışlar. Başörtüsü ile ilgili bir düzenleme söz konusu ve gereken düzenlemeler yapıldı. Bundan sonra başörtülü kardeşlerimiz kamuda istedikleri şekilde çalışabilecekler. Siyasi partiler değişikliğinde hazineden pay alma %3’e çekilmesi. Bu %3 oranında hangi parti olursa olsun hazineden pay alacak. Her zaman bardağın boş tarafında bakılırsa bu iş olmaz, bardağın dolu tarafından da  bakılması gerekiyor. Bu süreç anlamında demokrasi anlamında büyük atılımlar attık, o dönemde konuşulamayan bugün itibari ile rahatlıkla hayata geçirdik. İnsanlarımız serbest ve özgürce ifade eden bir duruma geldik. Temel hak ve özgürlük noktasında insanların ne kadar önünü tıkarsan insanların kendini ifade etme özgürlüğünü ellinden almış olursun. Temel hak ve özgürlükler anlamında demokrasi alanında illeri demokrasi anlamında bizim belirlemiş olduğumuz hedefler var. Tüm bu gelişmeler 2002’den bu yana sürekli işliyor. Bundan sonra biz AK parti olarak, halkımız bizden ne istiyor, rotamızı nasıl belirliyor, istikametimizi nasıl belirliyor, bizden ne istiyor, ne talep ediyor. Biz onların talepleri noktasında bu illeri demokrasi noktasında veya başka hizmetler noktasında ne olursa olsun halkımız ne talep ediyorsa onu yapmak için çaba sarfediyoruz.” Dedi.

Aday adaylarının müracaatları hakkında da konuşan Fırat; “Adaylar merkezi yoklama sistemi ile belirleniyor. 2001’den bu yana üç tane genel seçim üçüncü yerel seçimimiz olacak. Bunların hepsinde teşkilatlanmada temayül yoklaması, anketler sivil toplum kuruluşları ile görüşme aşamaları olur ve en son olarak merkez yürütme kurulunda adayımız kim olacak belirlenir. Bizim birinci önceliğimiz Başbakanımızın söylediği gibi kim fazla oy alacaksa ben onunla giderim. Yani biz burada oyu kiminle iyi alırsak muhtemelen Başbakanımız onu belirleyecek. Diyelim teşkilat  yoklamasında iyi aldı, sivil toplum kuruluşları iyi dedi ama halk nezdinde gerekli karşılığı bulmazsak bu bize biraz sıkıntı verir. Tabi ki bunu  en son belirlemeyi Başbakanımız yapacaktır. Taktir onlarındır. Bizim burada bir şey söylememiz mümkün değil ama bütün her şey bir arada değerlendirilecek ve bu değerlendirme neticesinde buna inanıyorum ki en iyi sonucu alacağımız kişi kimse onula yolla devam edilecek. AK parti kurulduğundan bu yana ben bu teşkilatta görev aldım. Ben partiye geldiğimde bu partide başkan olayım veya başka bir görev alayım, hesabına hiç varmadım. Hırsımda hiç olmadı tabi her şey nasip kısmette adaylığımız için kısmetimizde varsa oluruz. Partimin 3 yıldır il başkanlığını yürütüyorum. Bu il başkanlığım sürecinde de en iyi nasıl yapabilirim, çabası içerisindeyim. Halkımızı memnun edebildiysek ne mutlu bize bunun içinde gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Ne gerekiyorsa insanlarımızı hizmet konusunda ellimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Yerel seçim ile ilgili açıklamalarda bulunan Fırat, “1 Kasım tarihine kadar bütün resmi başvuruların yapılması gerekiyor. Biz bir ay erkene aldık ki adayımızı erken belirleyelim. Memurların bu süre içerisinde istifa etmeleri gerekiyor. Şuanda bize başvuru yapacak olan memur arkadaşlarımız istifa ediyorlar. Çünkü 1 Aralık son tarih olduğu için istedikleri tarihte istifa edebilirler. Şimdi biz parti  olarak seçimler bittiği akşam biz diğer gün bütün her şeyde hazırız. Biz seçimden seçime çalışan bir parti değiliz. Bizim her yıl yaz programlarımız oluyor. Milletvekillerimiz buraya geldiğinde biz köy köy ilçe ilçe şehir merkezinde esnaf ve vatandaşlarımızla konuşuyoruz. Seçmenlerimizin sürekli gözü önünde oluyoruz. Milletvekillerimizi sürekli çalışmalarına devam ediyorlar. Böyle olduğunda biz seçmene seçimden seçime değil, her zaman seçim varmış gibi seçmenin yanına gidiyoruz ve teşkilatlar olarakta o sandık yönetim kurulu ve sandık kapatıldığı günün akşamı biz tekrardan bir seçim varmış gibi hazırız”dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP