DOLAR 17,9633 0.21%
EURO 18,2710 0.09%
ALTIN 1.016,44-0,53
BITCOIN 421477-1,32%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı Renkli Görüntülere Sahne Oldu

AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı Renkli Görüntülere Sahne Oldu

ABONE OL
7 Mart 2010 23:18
AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı Renkli Görüntülere Sahne Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Partiild(2)AK Parti Adıyaman il teşkilatı Mart ayı genişletilmiş danışma kurulu parti binasında gerçekleştirildi.

Toplantının divan üyeliğini İlçe Başkanı Zeynal Özbilgin, Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, Gençlik Kolları Başkanı Engin Toklu ve parti üyesi Mahmut Nedim Özdoğan yaptı.  İlk olarak danışma meclisi üyeleri seçilirken ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Toplantıya Adıyaman AK Parti il başkanı Yaşar Güleç, Adıyaman belediye başkanı Necip Büyükarslan, Adıyaman milletvekilleri Şevket Gürsoy, Ahmet Aydın, Mehmet Aydoğan, AK Parti Erzurum milletvekili İbrahim Kavaz ve AK Parti koordinatör milletvekili Hüsrev Kutlu ve AK Parti ilçe belediye başkanları katıldı.

Açılış konuşmasını Adıyaman AK Parti il başkanı Yaşar Güleş yaptı. Güleç, “Muhalefetin tüm engellemelerine rağmen yasama alanında çok güzel işler yaptık. AK Parti ‘Durmak yok yola devam.’ felsefesini tam hız devam etmektedir. Adıyaman’a en güzel hizmetleri vermek konusunda 7 yıl öncesine kadar birçok şey değiştirdik.” dedi ve AK Parti hükümetinin başa geldiği ilk günden günümüze kadar yapmış oldukları hizmetleri anlattı.

Yaşar Güleş’ten sonra Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükarslan konuşmasını yapmak için kürsüye geldi. Büyükarslan, ‘Siyaset yerelden başlar.’ ideolojisiyle yollarına devam ettiklerini belirtti. Adıyaman’da dar gelirlilerin konut sorunlarını çözmek için yeni projeler geliştirdiklerini anlattı. Tekel işletmesinin özelleştirme ile kapatılması ile boş kalan Tekel işletmesi ve Tekel depolarının yerine ne olacağı akıbetinin de netleştiğini açıkladı. Tekel işletmesinin bulunduğu alan İl Özel İdareye tahsil edilirken, İl Özel İdaresinin yerine de üniversite hastanesinin yapılacağını müjdeledi. Ayrıca Tekel depolarının yerine de dar gelirli ailelerin konut sorununu çözmek için sosyal konutlar yapılacak.

Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükarslan konuşmasını bitirdikten sonra, sözü Adıyaman AK Parti milletvekili Ahmet Aydın aldı. Ahmet Aydın, muhalefeti eleştirerek, AK Parti hükümetinden önce ve sonra yaşanan gelişmelerin kronolojisi hakkında konuştu. AK Parti hükümetiyle beraber birçok şeyin değiştiğinin altını çizen Aydın, ” Özellikle 2001 yılında tüm dünya ekonomik olarak refah içindeyken, ülkemiz ekonomik krizi yaşadı. Buna en güzel cezayı halkımız 2002 seçimlerinde verdi.” dedi. Aydın Türkiye’de güçler ayrılığının olmadığını; bunun aksine güçler birliğinin olduğunu belirterek, “Tüm güçler yargıda birleşiyor” dedi.

Aydın, “Anayasamızda yasama, yürütme ve yargının görevi bellidir. Yasama millet adına meclistir. Yürütme onun içinden çıkan hükümettir. Yargı ise sözüm ona bağımsız yargıdır. Yasama için millet bizi seçti ve meclise gönderdi. Bizde meclise gittik. Biz ne bilelim, halkın üstünde başka güçler varmış. Onu da orda öğrendik. 367 maddesini hepiniz hatırlarsınız. Bırakın onu AK Partiyle birlikte toplam 411 milletvekili oy verdi, ne oldu? Anayasa Mahkemesi yasamayı kelepçeledi. Anayasa Mahkemesi dedi ki,
‘Milletin sana tanıdığı yetkilerden ziyade benim sana tanıdığım yetkiler ölçüsünde bir daire çizdim, bu dairenin dışına taşmayacaksın. Eğer taşarsan gönderiz o kanunları” diyor. Peki, gelelim yürütmeye. Yürütme hükümettir. Hükümetin bütün çıkardığı bütün tasarrufları yargı denetimine tabidir. Bunu kabul ediyoruz ama bağımsız, tarafsız yargı olmalıdır. Bütün yargı organları Türk milleti adına karar verir ama Türk milletine rağmen zaman zaman kararlar çıkıyor. İşte Danıştay’ın vermiş olduğu kararlar ortadadır.
Danıştay yürütmeyi, Anayasa Mahkemesi de yasamayı kıskaca almış. Dolayısıyla tek güç kaldı yargı. Güçler ayrılı değil güçler birliği ortaya çıkmış oldu. Tüm güçler yargıda birleşti. Yargı bununla da yetinmedi, müdahale edecek bir alanı kalmadı en son yargı kendine müdahale etti. HSYK üstüne vazife olmayan yargıya kendisi müdahale etti. Özel yetkili bir savcı görevini yaparken, acaba bir şey mi oldu, birilerine mi dokundu? O savcıyı görevden aldı. HSYK idari bir kurum olmasına rağmen yargıya müdahale etti” dedi.

Konuşmaların sonunda siyaset akademisine katılan katılımcılara sertifikaları dağıtıldı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP