DOLAR 17,9596 0.22%
EURO 18,2682 0.06%
ALTIN 1.016,62-0,50
BITCOIN 420876-1,72%
Adıyaman
38°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Alaköse, “Olimpik Okullar Projesi Güzel Projeler Arasında Yer Aldı”

Alaköse, “Olimpik Okullar Projesi Güzel Projeler Arasında Yer Aldı”

ABONE OL
5 Mart 2010 01:07
Alaköse, “Olimpik Okullar Projesi Güzel Projeler Arasında Yer Aldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

alakse (1)Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Hasan Alaköse, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve kentte özellikle eğitim alanında beğeni kazanan Olimpik Okullar Projesinin Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından güzel projeler arasına alındığını söyledi.

Alaköse, makamında gazetecilerle bir araya gelerek özellikle olimpik okullar projesi hakkında geniş bilgi verirken gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

Projenin amacından bahseden Alaköse, çocukların erken yaşlarda spor ve oyunla tanışmalarını okullarda çocukların kendilerini gerçekleştirebilecekleri mekânlar oluşturarak beden ve ruh sağlığı gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Olimpik Okullar projesi hazırladıklarını söyledi.

Proje sayesinde, öğrenci ve gençlerin temel ihtiyaçlarından olan sportif faaliyetler için spor ve oyun alanları oluşturmak, faaliyetlere malzeme ve ekipman desteği sağlamak, okulların spor alanı ve tesis ihtiyacını karşılamak, öğrenci ve vatandaşlara boş zamanlarında spor yapma imkânı sunduklarını söyleyen Alaköse, geçen sezon hazırlanan projenin beğenildiğini ifade etti.

SODES Projesi kapsamında hazırlanan projeleri her yıl 2 katına çıkardıklarını ifade eden Alaköse, şöyle devam etti;

“Olimpik Okullar projesi kapsamında Adıyaman genelinde 4 okula fitness seti, 14 okula çocuk oyun parkı kurulmuş ve 28 okula sportif faaliyetler için Voleybol direği ve filesi, basket potası, taşınabilir hentbol kalesi, 5’er adet voleybol, basketbol ve hentbol topu spor malzemesi dağıtılmıştır. Ayrıca İl merkezindeki 14 Taşıma Merkezi İlköğretim Okuluna; voleybol, basketbol,  hentbol kullanımına uygun spor sahası kurulmuştur. Öte yandan Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen okullar arası müsabakalara katılacak 25 okula; 25’er adet forma, şort, ayakkabı, eşofman takımı ve tozluktan oluşan spor malzemesi dağıtılmıştır. Sonuç olarak proje sayesinde yapılaşmasını tamamlamış yeterli spor ve oyun alanı olmayan yerlerde yaşayan vatandaşlara okul bahçelerinde kurulan bu alanlar yoluyla ulaşılmıştır. İlin eğitim alanındaki fiziki altyapı eksikliği paydaş beklentileri doğrultusunda iyileştirilerek sportif faaliyetlerin arttırılması sağlanmıştır. Oyun ve spor alanlarının okul bahçelerine kurulması, öğrencilerimizin daha güvenli bir ortamda oyun oynamalarını ve spor yapmalarını sağlamıştır. Ayrıca oyun ve spor malzemelerinin bakım, onarım ve korunması sağlandığından kullanım ömrü uzamış ve yatırımların etkinliğini ve sürdürülebilirliği artmıştır. Olimpik okullar projesi ile devlet, millet ve okul kaynaşmasına katkı sağlanmıştır. Öğrenci ve vatandaşlarımız; boş zamanlarını daha verimli ve eğlenerek değerlendirme imkânına kavuştu. Spor yapan kişilerin sosyal yönü gelişti. Çocuklarımızın yeteneklerinin erken yaşlarda fark edilmesi ve geliştirilmesine destek sağlanmıştır. Öğrencilerimizin sorumluluk duygusunun gelişmesine katkı sağlandı. Öğrencilerimizin liderlik özellikleri ve birlikte iş yapma, ekip olma becerileri gelişmektedir. Keşfedilen öğrencilerimizin, Spor Lisesi ve Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerine yönlendirilmeleri kolaylaşmıştır.”

Alaköse, ayrıca bu yıl içerisinde temeli atılan Güzel Sanatlar ve Spor Lisesine 30 civarında öğrenci alacaklarını kaydetti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP