DOLAR 17,8805 -0.19%
EURO 18,3878 0.2%
ALTIN 1.017,970,05
BITCOIN 410329-4,89%
Adıyaman
36°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Alevi Kanaat Önderi Doğan’dan Ramazan Mesajı

Alevi Kanaat Önderi Doğan’dan Ramazan Mesajı

ABONE OL
1 Haziran 2017 16:23
Alevi Kanaat Önderi Doğan’dan Ramazan Mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alevi Kanaat Önderi Hasan Doğan, Ramazan ayı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Doğan, mesajında, İslam’ın şartlarından bir olan Oruç’un insanların ve Müslümanların maddi ve nesne dünyasından uzaklaşıp içsel ve manevi dünyasına yolculuk etmesine, dünya ile ölüm arasındaki “ben”i etüt etmesine ve sorguya çekmesine kaynaklık etmesinin inanç ve iman gereği önemli olduğunu söyledi.

İnanç sahiplerinin oruç aracılığıyla nefsini tutması ve dünya nimetlerinden kendini arındırmasının sadece bedenin maddi unsurlarından mahrum kalma serüvenini işlemeyeceğini belirten Doğan, şöyle devam etti:

“O bir bakıma ruhun ve aklın geçici olan zevk u sefasından el çekerek kalıcı dünyaya, ruhun özüne sevk eder ki orucun gayesi budur. Oruç, ruh ile beden arasına giren dünya gailesinden, endişesinden, heveslerinden sıyrılmanın kapısıdır. Kur’anı Kerimde geçen Bakara, Nisa, Maide, Mücadele, Ahzap Surelerinden farklı oruç tutma biçimleri vardır. Bunlardan önemli ve farz kılınan birisi de Ramazan Orucudur. Bakara Suresi’nin 183. 184. ve 185. Ayetlerinde zorunlu kılınan Ramazan Orucu ayette şöyle geçmektedir. “Ey iman edenler, sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı.” devamında oruç sayılı günlerdir, der. Ay olarak tutulan Ramazan Orucu kavram olarak bu ayetle Müslümanlara farz kılınmıştır.  Bu alanda yetkin olan müftüler, imamlar, şeyhler, dedeler, ilahiyatçılar Ramazan orucu ve diğer oruçlar hakkında tarihsel bilgileri daha iyi verecektir. Ben oruç tutan kardeşlerimden oruç tutarken açın halinden anlamasını, nimetlerin nefislerinde yarattığı tahribatları görüp yaşamlarına dizayn vermelerini ve  ruhlarına inancın, kardeşliğin, birliğin sesini yedirmeleridir. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti peygamberimiz Hz. Muhammed’e Hira Dağında “Oku”yla indirildiğinden beri hem okunması hem de “din”lenmesi gereken bir inancın doğası gereği ortak toplumda, uzlaşı içinde kardeş bir ülküyle Ramazan Orucunun hem Müslüman alemine hem de insanlığa hayır getirmesini diliyorum”

PHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP