DOLAR 17,9684 0.27%
EURO 18,3050 0.31%
ALTIN 1.021,990,02
BITCOIN 421048-1,92%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Amerikalı Philips Şaşırttı

Amerikalı Philips Şaşırttı

ABONE OL
19 Mart 2010 14:15
Amerikalı Philips Şaşırttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sodes calisma odasi 2Adıyaman Valiliği, Sosyal Destek Programı (SODES), Devlet Planlama Teşkilatı ve Adıyaman Kültür ve İlim Vakfı destekleriyle açılan Ders Çalışma Merkezinin açılış törenine katılan Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanı Prof. Dr. Charles Philips, Türkler ile yerli Amerikalılar arasında akrabalık bağı bulunduğunu söyleyerek, katılımcıları da  ‘Esselamu Aleyküm’ diyerek selamladı.

Adıyaman Kültür ve İlim Vakfı tarafından hizmete açılan Ders Çalışma Merkezi, dershaneye gidemeyen fakir öğrencilere hitap edecek.

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan ise “Hükümetimiz Sosyal Destek Projesi (SODES) ile eğitim gibi önemli projeleri hayata geçirmektedir. 2008 yılında 90 proje gerçekleştirmiştik. 2009 ise 120 proje gerçekleştiriyoruz. Bu proje de bunlardan biriydi. Bu ders çalışma merkezi fakir öğrencilere önemli katkı sağlayacak.” diye konuştu. Program sonunda öğrencilere protokol tarafından kitap hediye edildi.

“BENDE ALLAH’TAN KORKAN BİRİYİM”

Açılışta söz alan Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey Barış Hizmetleri Genel Başkanı Prof. Dr. Charles Philips, “Amerika kahramanlık adına büyük hatalar yapıyor. Ben sizi Allah’tan korkan insanlar olarak selamlıyorum. Siz de Allah’tan çok korkuyorsunuz. Bizi ve sizi birleştiren birçok ortak noktamız var. Sizler Hz. İbrahim’in topraklarında yaşıyorsunuz. Amerika’nın yerlileri Asyalı olduğu için sizin akrabalarınız. Ben buraya barış hizmetlerinde bulunmak üzere geldim. Gayemiz dünyayı huzurlu hale getirmektir. Risale-i Nur talebelerinin daveti üzerine geldim. Dünyanın birçok yerinde faaliyetlerimiz var. İsrail’in Batı Şeria’sına 4 Risale-i Nur talebesini yetimhane yapmaları için gönderdik. Böyle projeleri gerçekleştiren herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Philips, konuşmasında katılımcıları da  ‘Esselamu Aleyküm’ diyerek hitap ederek, Amerika’nın yanlış tanıtıldığına dikkat çekerek, Amerika’nın Hollywood’dan ibaret olmadığının altını çizerek,“ Selamlamayı Amerika hükümeti adına yapmadım. Türk halkını Amerika’da bulunan ve Allah’a inanan vatandaşlar adına selamladım. Amerika kahraman olmak amacıyla bazı hatalar yaptı. Bende Allah’tan korkan bir Amerikalıyım. Türkiye hükümetinin çalışmalarını tebrik eden Philips, Türkiye’nin özellikle komşu ülkelerle samimi ilişkiler kurmaya çalıştığını söyledi. Philips, 18 Mart’ın Türk halkı için önemli bir gün olduğunu dikkat çekerek, bugün Türkiye’de olmaktan mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

TEL: “HEDEFİMİZ KENAR SEMTLERDE OTURAN FAKİR ÖĞRENCİLERİ SINAVLARA HAZIRLAMAK”

Ders Çalışma Merkezi’nin açılışında konuşan Dernek Yöneticisi Avukat Abdullah Tel, hedeflerinin kenar semtlerde oturan fakir öğrencileri sınavlara hazırlamak olduğunu kaydetti.

Adıyaman İlim ve Kültür Vakfı yönetim kurulu üyelerinden Abdullah Tel ise şöyle konuştu: “Toplumun gelişip çağdaş düzeye ulaşmasının vazgeçilmez gereği eğitimidir. Eğitime yeterli yatırımı yapan ve eğitim işini bilinçli sürdürebilen toplumlar medeniyet arenasında daima ön saflar da yer almayı başarmışlardır. Bu ön bilgiden hareketle eğitim işinin sadece okullarla sınırlandırılmayacak derecede kapsamlı bir iş olduğunun bilincinde olmalıyız. Ailelerin, bireylerin, sivil toplumkuruluşlarının, vakıf ve derneklerin da birinci önceliklerinin eğitime destek olması gerekmektedir. Biz de Adıyaman Kültür ve İlim Vakfı olarak çalışmalarımızın temeline bu bilinci yerleştirmiş bulunmaktayız. Öğrencilerden aldığımız verilerden hareketle huzurlu, düzenli, motivasyonu güçlendirici bir çalışma ortamı eksikliğinin farkına vardık. Böyle bir mekan düzenleyerek; ilimizin kenar mahallelerinde yaşayan ve yeterli maddi imkanları bulunmayan ilköğretim ve lise çağındaki çalışma ortamı sağlamak, okul başarılarının artırılmasına yardımcı olmak, okul sonrası sınavlara hazırlıkta öğrencilere kaynak temin etmek, boş vakitlerini olumsuz çerçeveler de geçiren öğrencilerimizin ve gençlerimizin okuma ve araştırma alışkanlıklarını geliştirmek, karşılaşılan sorunların çözümünde şiddete başvurma fikrini ortadan kaldırmak, gezi, piknik, ödüllü yarışma ve değişik aktivitelerle gençlerin sosyal yönlerini geliştirmek, planlı çalışma alışkanlığı edindirmek, serbest zamanlarını etkin ve verimli değerlendirmelerini

sağlamak, kendine ve çevresindekilere güven duymalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu hedeflerle eğitim kurumlarına önemli bir destek sağlamış olmakla birlikte öğrencilerin yanlı dış ortamdan korunması ile emniyete önemli ölçüde yardımcı olacağımızı düşünüyoruz. Çalışmaya başladığımız bu kısa sürede aldığımız dönütlerden hareketle sorunu tespit etme ve uygun çözüm üretme noktasında çok isabetli davranmış olduğumuzu büyük bir mutlulukla fark ettik. Adıyaman’ımızın önemli bir açığını giderme yolunda başarılı

bir adım attığımızı ama bunun yeterli olmadığını ve daha büyük adımlar atılmasının gerektiğini biliyoruz. Bu adımları imkanlar ölçüsünde kararlılıkla atam amacındayız.”

Açılış ve konuşmaların ardından katılımcılar ilköğretim okulu öğrencilerini kitap armağan etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP