DOLAR 17,9549 0.07%
EURO 18,5252 -0.13%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 430867-0,81%
Adıyaman
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AMİD Başkanı Gürbüz; “ Tütüne destek verin de kurtulalım”

AMİD Başkanı Gürbüz; “ Tütüne destek verin de kurtulalım”

ABONE OL
28 Haziran 2012 13:27
AMİD Başkanı Gürbüz; “ Tütüne destek verin de kurtulalım”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

tnadmAdıyaman Mevsimlik İşçiler Derneği Başkanı Mehmet Gürbüz Adıyaman’ın tütün haritasını çıkararak, ilin önde gelen problemlerinden olan “Irgatlık” konusunda da gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Devlet pamuk ve kanola gibi diğer endüstri bitkilerine verdiği desteklemeyi tütüne de verirse ilimizde ırgatlık tarihe karışır” diyen AMİD Başkanı Gürbüz, 400 yıldır Güneydoğu Bölgesinde tütünün hâkim olduğunu şu dönemde ise tütünle uğraşan insanların mağdur olduğunun altını çizdi.
“Alternatifi Yine Tütün”
Tarım Bakanlığı tarafından hayata geçirilen alternatif ürün projeleri de hedefine ulaşamamış ve çiftçimizin beklentilerine cevap vermemiştir” diyen Gürbüz, “ Yani tütünün alternatifi yine tütündür. Şu anda TEKEL’in yaprak tütün üretiminden çekilmesiyle birlikte devreye özel sektörler girmiştir. İlimizde şu an Virginia ve Burley tipi tütünler üretilmektedir. Bu tütünler sözleşmeli olarak özel sektörler için üretiliyor. Ancak özel sektör kilosunu 2,80 liraya alıyor.” dedi.
“Devlet Desteği Şart”
Adıyaman arazisinin çoğunun “Kırtaban” arazi olması ve susuz olması nedeniyle devletin yeni bir alternatif bulunana kadar desteklemeye devam etmesi gerektiğini belirten Gürbüz “ Yabancı özel sektörler için ekilen tütünlere devlet diğer endüstri bitkilerine verdiği destek gibi destek verirse ırgatlık ortadan kalkar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP