DOLAR 17,8987 -0.1%
EURO 18,4354 0.39%
ALTIN 1.019,890,23
BITCOIN 415184-2,57%
Adıyaman
36°

AÇIK

20:28

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Anız Yakana Destek Verilmeyecek

Anız Yakana Destek Verilmeyecek

ABONE OL
7 Haziran 2017 16:18
Anız Yakana Destek Verilmeyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adil Alan “Anız Yakan, Geleceğini Yakar”

Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte anız yakılmasının önlenmesi için çiftçileri uyardı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, verim artışının sürdürülebilirliğini ancak doğaya zarar vermeyecek şekilde eldeki kaynakların bilinçli kullanılması ile mümkün olduğunu belirtti. Hasat sonrasında üreticileri anız yakmamaları konusunda uyaran Adil Alan, Bakanlığın anız yakanlara destek verilmemesi ile ilgili bir çalışma yapıldığını dile getirdi.

Alan, yaptığı açıklamada, genelde ekin varken bunun olmadığını, ekin kalktıktan sonra sadece sap kaldığı zaman anız yakıldığını ifade etti.

Bununla ilgili bakanlığın çok ciddi çalışmasının olduğuna dikkat çeken Alan, “Bundan sonraki süreçte yasalaşma çalışmaları devam ediyor. Anız yanların 2 yıl desteklerden men edilme durumu söz konusu çiftçilerin mağdur olmaması için şimdiden önlem almalarını hemen sonrasında daha arazi yumuşakken sürmelerini ve sapları da toplayarak saman olarak değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Çiftçilerin hasat sonrası tarlada kalan bitki saplarını bir değeri olmadığı için; böcek ve diğer zararlıları yok etmek, çeşitli hastalıkları önlemek, toprak işlemede kolaylık sağlamak ve anızın çok kolay, çabuk ve masrafsız şekilde yok edilmesini sağlamak gibi gerekçelerle anızları yaktıklarını belirtti.

Modern tarım tekniğinde anız yakmanın son derece yanlış olduğuna dikkat çeken Alan “Yakma sonucu meydana gelen zararları telafi etmek mümkün değildir. Anız yakan, geleceğini yakar.             Tarımsal Üretimde birim alandan daha fazla ve kaliteli verim almak amacıyla gerek üretim tekniklerinde, gerekse makineli tarımda, tarımsal faaliyetlerin önemli ivme kazandığı bilinmektedir. Azalan sayılarda da olsa, hasat sonrası anızların yakıldığı veya yaktırıldığı tespit edilmektedir. Verim artışının sürdürülebilirliği ise, ancak doğaya zarar vermeyecek şekilde eldeki kaynakların bilinçli kullanılması ile mümkündür.”dedi.

ANIZ SONRASI

Anız Yangınları Sonucu ciddi sorunların ortaya çıktığını belirten Alan “Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Organik madde (humus)’un yok olması ile toprağın doğal verimliliği azalmaktadır. Ormana sınır alanlarda, orman yangınlarına sebep olmaktadır. Anız yakılması su ve rüzgar erozyonunu artırmakta, bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları rüzgar ve su ile taşınarak yok olmaktadır. Bağ-Bahçe ve diğer ürünlerin yanmasına sebep olmaktadır. Hava Kirliliği oluşmaktadır, karayolları civarında meydana gelen yangınlar sonucu oluşan orman, karayollarını kaplayarak ve trafik kazalarına sebep olmaktadır. Elektrik ve telefon direklerinin yanmasına sebep olmaktadır; toprak özerindeki mikroorganizmalar ve yaban hayvanları yok edilmektedir. Dolayısıyla doğal denge bozulmaktadır. Anızı yakılan toprağın su tutma gücü azalmaktadır.”ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİYE TAVSİYE”

Anız Yangınlarının Ortadan Kaldırılması İçin bazı tavsiyelerde bulunan Adil Alan “ Biçerdöverle hasattan sonra tarlada kalan saplar sap parçalama makinesi ile parçalanıp, parçalanmış saplar tırmıklarla toplanmalıdır (Dünyadan ve Ülkemizden Örnek Uygulamalar,  her türlü anızların, samanın tarlaya saçılması, toprağa karıştırılması… vb.). Biçerdöverle hububat hasadı, toprak yüzeyine yakın yapılmalıdır, böylece kalan sap miktarı az olacağı için çürümesi ve mikroorganizmalar tarafından parçalanması daha kolay olacaktır. Anızların daha çabuk parçalanıp organik maddeye dönüşmesini sağlamak amacıyla toprağa kalan sapın % 1’i kadar “Azot dengeleme gübresi” verilmelidir. Yabancı ot ve haşereleri yok etmek için anızların yakılması yerine ilaçlı mücadele yapılmalıdır. Anız parçalama makinesi ile anız parçalandıktan sonra ekim makinesi ile ekim yapılırken sapların ekim makinesi ekici ayaklarını tıkamaması için toprağı yararak çalışan balta ayaklı ekim makineleri yerine diskli ayaklar kullanılmalıdır ”şeklinde konuştu.

Alan açıklamasının devamında, “Valiliğimizin 2017/1 no’lu genelgesi gereğince 2017 yılında anız yakılması yasaklanmış olup yasağa uymayanlar hakkında dekara 42,44 TL idari para cezası uygulanacaktır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ise cezalar beş kat arttırılacaktır. Çiftçilerimizin hem kendi, hem de ülke menfaatleri açısından bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP