DOLAR 15,4948 0.1%
EURO 16,1475 0.14%
ALTIN 900,91-0,07
BITCOIN 4647450,66%
Adıyaman
20°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Anız Yakmayın Geleceğimizi Karartmayın!

Anız Yakmayın Geleceğimizi Karartmayın!

ABONE OL
3 Temmuz 2017 19:00
Anız Yakmayın Geleceğimizi Karartmayın!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANIZ KÂBUSU

anız yangınları 2 1

ADIYAMAN’DAKİ YANGIN 12 KÖYÜ SARDI ANIZ YANGINI İLE BAŞLAYAN YANGIN 12 SAATTEN BERİ SÖNDÜRÜLEMİYOR

Adıyaman’da anız kâbusu devam ediyor, evlere anız külü yağıyor, havayı sis ve duman kaplıyor. Üzerine bir de toz taşınımı eklenince Adıyamanlılar nefes alamıyor. Adıyamanlı vatandaşlar uyarıları dikkate almadı ve anız yakmaya devam etti. Önceki günlerde 12 köyü tehdit eden anız yangınının ardından büyük endişe yaşanmıştı. Meydana gelen yangın sonrasında köylüler sıkıntı yaşarken, tütün ekimi yapan vatandaşlar da yangınla karşı karşıya kaldı.

Yetkililerin uyarılarını dikkate almayan vatandaşlar, yine işin kolayına geçti ve hasat sonrasında anız yaktı.

EKOLOJİK DENGE VE İNSAN SAĞLIĞI TEHLİKEDE

Adıyaman’ın bereketli toprakları, kısa sürede 2. ve 3. ürün ekmek isteyen çiftçilerin yaktığı anızlar nedeniyle tehdit altında. Anız yangınları, toprak veriminin azalması ve ekolojik dengenin bozulmasının yanı sıra, kentte yaşayan vatandaşların sağlığını da tehdit ediyor.

ÇİFTÇİLERE ‘ANIZ YAKMAYIN’ UYARISI

Toprağın büyük zarara uğraması nedeniyle anız yakmanın son derece yanlış olduğunu belirten yetkililer, çiftçileri uyardı. Anızın yakılması ile topraktaki organik maddenin yakılarak yok edildiğini belirten yetkililer, “Bitkilerin gelişmesi için gerekli olan bitki besin maddelerinin bir kısmının kaynağını, organik maddenin ayrışma ürünü olan humus oluşturur. Ayrıca, toprakta yağış sularının emilmesini, tutulmasını sağlayan, topraktaki kümeleşmeyi temin ederek erozyonla taşınmasını önleyen toprağın iyi havalanmasını sağlayan yine organik maddedir. Anızların yakılması sonucunda çok uzun yıllarda oluşmuş toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Anız yakılmasını takip eden yıllarda hububatta kök çürüklüğü hastalığı artmaktadır” dedi.

Sap ve anızın yakılması sonucunda bitkilerin büyümesini teşvik eden karbon ve azot kaybı oluştuğunu da sözlerine ekleyen yetkililer şunları söyledi:

“Çoğumuzun dikkatinden kaçmasına rağmen yakılan anızlardan çıkan dumanların çevreye, insanlara ve tabiata verdikleri zararlar çok ciddi boyutlardadır. Günümüzde anız yakmanın görünen en büyük zararı orman yangınlarına neden olmasıdır. Ülkemiz için maddi ve manevi kayıplara neden olan anız yangınları; kaybolan doğal kaynaklarla birlikte yanmış tarlalar ve ormanlık alanlar kötü bir görüntü sergilemektedirler. Bu durum ülke turizmini dahi olumsuz yönde etkilemektedir. Muhtarlıklar, köy ilan tahtaları ve hoparlör gibi duyuru araçları ile anız yakanlar hakkında yasal işlem yapılacağından çiftçilere duyuracaklardır. Anız yakma olaylarını duyduğu halde idari ve adli makamlara duyurmayan muhtarlar ve kamu görevlileri hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 32. maddesi gereğince emre itaatsizlikten; anız yakarak yasaya uymayanlar hakkında da 5491 sayılı Kanun ile değişik 2872 sayılı Çevre Kanun ve 6831 sayılı Orman Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacaktır.”

CEZALAR PARA ETMEDİ

Yetkililerin uyarılarını dikkate almayan çiftçiler, anız yakma işlemini gerçekleştirirken vatandaşlar da başta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri olmak üzere diğer kurumlarının işlerini tam anlamıyla yapmadıklarını dile getiriyor. Yetkililerden caydırıcı ceza isteyen vatandaşlar, çiftçilerin de anız konusunda daha duyarlı olmalarını istiyor.

ANIZ YAKANA DESTEK VERİLMEYECEK

Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, anız yakana destek verilmeyecek sözlerinin ardından bu yıl anız yakmalarının çok fazla olduğunu söyleyen vatandaşlar yetkilileri göreve davet etti.

Adıyaman Valiliğinin 2017/1 no’lu genelgesinde 2017 yılında anız yakılması yasaklanmıştı. Yasağa uymayanlar  hakkında ise dekara 42,44 TL idari para cezası uygulanacağı söylenmişti. Genelgede ayrıca anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumuna ise cezalar beş kat arttırılacağı söylenmesine rağmen anız yakmaların devam etmesi tepkiye yol açtı.

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’da anız yakanlardan şikâyetçi. Başkan Kutlu, anız sayılarının çok olması nedeni ile itfaiye araçlarının yetişmekte zorlandığına dikkat çekti.

Anız yangını çıkmıyor, anız yangını çıkartılıyor diyen Kutlu, yangın sonrasında oluşan sıkıntılarda hayvanların telef olduğunu, başka ürünlerin zarar gördüğünü canlıların yok olduğunu belirterek bize güvenerek yangın çıkarmayın uyarısında bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP