DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 383813-2,52%
Adıyaman
32°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ankara Adıyaman Kültürünü Yakından Tanıdı

Ankara Adıyaman Kültürünü Yakından Tanıdı

ABONE OL
18 Mayıs 2008 15:06
Ankara Adıyaman Kültürünü Yakından Tanıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Haber: Ferhat Yılboğa Ankara 
ankarahabernn Dünya çapında 70 ülkenin katılımıyla ilk kez uluslararası bir boyuta taşınan ‘Gençlik Haftası’ etkinlikleri Ankara’da başladı. Ankara’da düzenlenecek olan Gençlik Haftası etkinliklerine Adıyaman Gençlik Merkezi üyeleri’de katılarak katkıda bulundular.

IMG 6009Bu yıl 26.’sı gerçekleştirilen ve ”Dünya Kültürleri ve Gençlerin Büyük Anadolu Buluşması” adını alan etkinlik 50 ülkenin katılımıyla ilk kez uluslararası boyuta taşınırken, yabancı ülkelerden gelen bin 200, 81 ilden gelen bin 500 öğrencinin yanı sıra gönüllü çalışanlarla birlikte yaklaşık 3 bin 500 kişinin katıldığı açılış töreniyle başladı. 19 Mayıs Stadı’nın yanında kurulan fuar alanında öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen açılışta bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Mustafa Kemal Atatürk’ün ”Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesiyle, bu organizasyonu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Öğrencilerden yabancı misafirleri en iyi şekilde ağırlamalarını isteyen Atalay, ”Türkiye’ye gelen gençler, yarınlarda ülkelerini yönetirken Türkiye’yi ve sizleri hatırlayacak” dedi. Fuar alanında 150 stand, büyük aktivite çadırları ile Kırgızistan’dan özel olarak getirtilen 4 adet otağ çadırı kuruldu. 10 bin metre karesi kapalı alan olmak üzere yaklaşık 25 bin metrekare alanda oluşturulan Büyük Buluşma Meydanı’nda gençler, kurulan stantlarda geldikleri illeri ve ülkeleri tanıtacakları gibi yapılacak atölye çalışmalarıyla da el sanatları ve görsel sanat çalışmaları yapacak. Gençler hafta boyunca Ankara’nın çeşitli merkezlerinde ve ilçelerinde gösteriler sunacaklar.

     Yapılan açılış töreninin ardından Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı Adnan Gül, açılan standları gezdiler.

     Adıyaman standına gelen Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Adıyamanlı gençlerle bir süre sohbet etti. Gençlerin yapmış oldukları Nemrut heykellerini dikkatle inceleyen Atalay, Adıyamanlı gençlerden Nemrut Dağına sahip çıkmalarını istedi. Adıyamanlı gençler Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay yapmış oldukları Nemrut Dağı heykelciklerinden hediye ederek hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

     Adıyaman Gençlik Merkezi Üyeleri ise fuar alanında kendilerine ayrılan standa, Adıyaman Kültürünü ve Turizmini anlatan çeşitli eşyalar sergileyerek, Ebru Sanatı ve Döküm Heykel yaptılar. Yerli ve yabancı gençler Adıyaman standına yoğun ilgi gösterdiler. Döküm heykelden yapılan Nemrut Dağındaki heykel figürleri festivalin ilgi odağı oldu.

     Adıyamanlı olup da Ankara’da yaşayan Adıyamanlı vatandaşlar, açılan fuar alanına gelerek Adıyaman standını ziyaret ettiler.

Gümrük Müsteşarlığı Genel Müdürü’nden,Adıyamanlı Gençlere Destek

Adıyaman Gençlik Merkezinin açmış olduğu standı Adıyaman Gündem Gazetesi Haber Müdürü F. Rüştü Bereket ve Gümrük Müsteşarlığı Genel Müdürü Hüseyin Avcı ile birlikte ziyaret ettiler.

Adıyaman standını ziyaret eden Gümrük Müsteşarlığı Genel Müdürü Hüseyin Avcı, Adıyamanlı gençlerin yapmış oldukları başarılı çalışmalardan gurur duyduğunu ifade ederek, “Adıyaman Gençlik Merkezinin açmış olduğu standı çok beğendim. Standa Adıyamanlı gençlerin dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen nemrut dağındaki heykel figürlerini yaparak sergilemesi beni son derece memnun etmiştir. Adıyamanlı gençlerimizi kutluyorum” dedi.

Adıyaman Gündem Gazetesi Haber Müdürü F. Rüştü Bereket, ise “Adıyaman Gençlik Merkezinin açmış olduğu stand bütün iller arasında en dikkat çeken ve ilgi gören stand olması beni son derece memnun etmiştir. Adıyaman gençlik merkezi üyelerinin yapmış oldukları faaliyetleri yakından beğeniyle takip ediyorum. Çok başarılı çalışmalara imza atıyorlar,onları kutluyor başarılarnın devamını diliyorum” diye ifade etti.

Ankara Adıyamanlılar Derneğinden Adıyaman Standına Ziyaret

Ankara,Adıyamanlılar Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Kara,Kurucu Başkan’ı ve Merkez Bankası Personellerinden Mahmut Akgül, yönetim kurulu üyeleri Halil Vefa Yanardağ, Abuzer Köseler, Ahmet Özer, Necmettin Bozkurt, Kültür ve Turizm Bakanlığı Baş Kontrolörü Murat Özkoçak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Şube Müdürü Mustafa Güzel ve PTT Altındağ Şube Müdürü Selim Işık Adıyaman Yeni Mahalle Belediyesi Müfettişlerinden Ferit Akgöz, Gençlik Merkezinin açmış olduğu standı ziyaret ettiler.

Ankara da yaşayan Adıyamanlılar olarak, Adıyaman gençlik merkezi üyelerinin Ankara da Adıyaman’ı tanıtan stand açmalarından gurur duyduklarını belirten Ankara, Adıyamanlılar Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Kara, “ Adıyaman Gençlik Merkezi üyelerinin açmış oldukları standı çok beğendim. Standın açılmasında ve Adıyaman’ın tanıtılmasında emeği geçen bütün gençlerimize Ankara’daki Adıyamanlılar olarak teşekkür ediyorum. Bu etkinlik bana büyük haz verdi. Gençlerin illerini yabancılara tanıtırken görmek ayrı bir güzellik.Gençlerimize teşekkür ediyor başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP