DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 385622-0,51%
Adıyaman
37°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Aşiretten Farklı Bahar Şenliği

Aşiretten Farklı Bahar Şenliği

ABONE OL
5 Mayıs 2008 22:53
Aşiretten Farklı Bahar Şenliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aşiretten Farklı Bahar Şenliği


 

            Aralarında çok ünlü isimlerin bulunduğu Rışvanlar Aşireti, Gaziantep’in Yavuzeli ilçesi Göreli köyünde 2.Bahar şenliği düzenledi. Rışvan Aşiretine bağlı binlerce kişinin bir araya geldiği şenlikte birlik beraberlik mesajları verildi. Rışvanlar Aşireti’nin Bahar Şenliğine Katılan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, millet ve ülke sevgisini ön plana çıkartan bu tür etkinlik ve kültürel birliktelikleri anlamlı bulduğunu söyledi.     

Rışvanlar Kültür, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Kadir Çelik, Rışvanlar Aşiretinin, Gaziantep’in Yavuzeli ilçesi Yöreli Köyünde düzenledikleri 2.Bahar Şöleninde yapmış olduğu konuşmasında; Genel Merkezi Gaziantep’te bulunan Rışvanlar Kültür, Eğitim ve Yardımlaşma Derneğinin kurulduğu günden bu yana ülkemizin muhtelif illerinde ve yurt dışında yaşayan Rışvan Aşireti mensuplarını bir araya getirerek amaçlarının birbirlerini tanımalarını sağlamak ve onları kaynaştırmak olduğunu ifade ederek, bunun en güzel örneğini 2. Bahar Şöleninde yaşadıklarını söyleyerek “Bu gün burada hep beraber yaşamaktayız. Derneğimizin Sosyal ve Kültürel çalışmaları olduğu gibi, mensubu olmaktan şeref duyduğumuz Yüce Türk devletinin varlığını, bölünmez bütünlüğünü korumak ve üniter Devlet yapısına uygun faaliyetler sergilemektir. Türk Milletinin her ferdine mesajım şudur ki; çok hassas bir dönemden geçiyoruz, bu dönemde birlik ve beraberliğimize zarar verecek davranışlardan kaçınalım çünkü; üzerinde yaşadığımız bu vatan kürşat bir vatandır, uğruna ne canlar gitti ve ne kanlar aktı.” dedi.

Devlet Bakanı Şimşek:  “Millet ve Ülke Sevgisini Ön Plana Çıkartan Etkinlik ve Kültürel Birliktelikleri Anlamlı Buluyorum”

Gaziantep’te Rışvanlar Aşireti’nin Bahar Şenliğine Katılan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, millet ve ülke sevgisini ön plana çıkartan bu tür etkinlik ve kültürel birliktelikleri anlamlı bulduğunu söyledi.

Rışvanlar Aşiretinin Gaziantepe Yavuzeli ilçesine bağlı Göreli köyünde düzenlendiği 2.Bahar Şenliğine katılan Bakan Şimşek, Türkiye’nin her yönüyle çok zengin bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye’nin, kültürüyle, tarihiyle ve manevi varlıkları ile çok zengin bir ülke olduğunu belirten Şimşek, “Bu zenginliği temsil eden bizler, bu ülkede bin yıldan fazla ve cumhuriyetin kurulmasında da ortaya çıkan birliktelikle yüzyıllardan beri bir aradayız. Bu birliktelik bugünde devam ediyor. Ülkemizi daha iyi bir noktaya getirmek üzere hep beraber bu yolculuğa devam ediyoruz. Bu tür birliktelikler çok anlamlı. Tarih ve kültürümüzle maddi ve manevi değerlerimizle birlikte yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Türkiye’yi hak ettiği saygın bir noktaya getirmek için hep beraber çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye’de vatandaşlar arasında sınıf ayrımı yapılmadığına dikkat çeken Şimşek, Türkiye’deki her vatandaşın birinci sınıf vatandaş olduğunu başka bir sınıflandırmanın olmadığını ifade etti. Ülkede, gerek hak ve özgürlüklerin artırılması gerekse maddi refahın yükseltilmesi konusunda daha fazla çalışmak gerektiğinin altını çizen Şimşek, “Ülkenin istikrar ve birliğe ihtiyacı var. Bu birlikteliği korumak için herkes üzerine düşeni yapmalı. Bu etkinlikler bir araya gelmemizi ve birbirimize kenetlenmemizi sağlıyor. Onun için bugünlerin değerini iyi bilmek lazım. Bütün günlerimiz şenlik havasında geçsin” şeklinde konuştu.

Bakan şimşek burada istiklal marşını ezbere okuyan küçük yaştaki çocuklara oyuncaklar hediye etti. Şenliklere katılan Kuvayi Milliye Derneği üyeleri Gaziler silahlarını çekerek teker-teker havaya ateş ettiler. Tutukluk yapan silahları ateşlemek isteyen bazı gaziler ilginç görüntüler sergiledi.

Şenliklerde daha sonra halk oyunları gösterileri yapılırken, şiirler okunurken yöre sanatçıları konserleri ile program devam etti.

Derneğin Kurucu Onursal Başkanı Gümrük Müsteşarlığı Genel Müdürü Hüseyin Avcı şölende yapmış olduğu konuşmasında,Bu güzel ülkemizin yaklaşık 30 yıldır mücadele ettiği terör belasından kurtulması gerektiğine değinerek,,hunharca öldürülen binlerce masun insanın ne yazık ki atalarının milli mücadelede en ön saflarda yer alanlar ve şehitler verenler olduğunu bu insanların,günümüzde de yine şehitler vermekte olduklarını dile getirerek “İşin en trajik boyutu ise,bu Şehitlerin Rus’a, Fransız’a Yunan’a,İngiliz’e karşı yürütülen bağımsızlık mücadelesinde değil,bir zamanlar düşmana karşı omuz omuza çarpışan kahraman şehitlerin torunları arasındaki çatışmalarda verilmesidir.Hangi ülke uğruna çatıştıklarını bilmeyen bu teröristler, Ülkemizin toprakları üzerinde, dağda, bayırda, sokakta pusu kurup bizim askerimizi, polisimizi, öğretmenlerimizi, köylülerimizi, kadınımızı, çocuğumuzu öldürmektedirler. Bağımsızlığını borçlu olduğu vatanına, atalarına vefa borcunu belki kardeşine belki akrabasına, belki komşusuna kurşun sıkarak ödemektedir. Böylesine bir katliamın sıradan bir insanın yapması mümkün değildir. Bunların gözleri kör edilmiş, beyinleri yıkanmıştır. Maalesef ki belli idealler uğruna mücadele etmemektedir, bazılarının amaçları için savaştırılmaktadırlar. Bu süreç öylesine sistematik işlemektedir ki, kimileri dağ başında, gözleri kör vaziyette etrafa ateş saçarken, kimileri de demokrasinin nimetleriyle milletin temsilcisi olarak ulusal ve uluslararası platformlardan bu vahşeti saptırmaktadır. Ülkemizin Doğu ve Güneydoğusunda yaşananlar bilinen bir gerçektir. Ancak, tam olarak bilinmeyen veya basının sansürü ile bilinmesi istenmeyen gerçek, bu gerçeğin ulaştığı boyut ve ayrıca dedeleri Milli Mücadelede ön sırada yer alan aşiret mensuplarının, bu gerçek ile mücadelesidir. Atatürk’ün dediği gibi ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır o sathı bütün vatandır’. O halde son nefese kadar hainlerle mücadele edilecektir. Dün olduğu gibi bugünde iş başa düşmüştür. Milli azınlık, dini azınlık demeden milli birliğimizi sağlayacağız, içerideki işbirlikçiler ve dışarıdaki düşmanlara inat, bu ülkenin bölünmesine izin vermeyeceğiz. Rışvan Aşireti, halkıyla birlikte tıpkı atalarının Osmanlı Devletinin yabancı ülkelere açtığı seferlerde ve ülke içinde halka zulmeden eşkıyaya karşı görev aldıkları gibi, Kurtuluş Savaşı sırasında aynı şekilde görev alarak Türk vatanının düşmandan ve zararlı çetelerden temizlenmesine katkıda bulunduğu gibi, bu günde Milli birliği tehlikeye düşürecek olan her eyleme karşı mücadele etmeye devam edecektir” dedi.

Rışvanlar Aşireti, Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinin Yöreli Köyünde, Aşiret mensupları, Devlet Bakanı ve Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek, Türkiye Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri eski Genel Başkanı ve Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Gaziantep Milletvekilleri Hasan Özdemir, Mehmet Sarı, Mehmet Erdoğan, Özlem Müftüoğlu, Gümrük Müsteşarlığı Genel Müdürü Hüseyin Avcı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Emniyet Müdürü Dr. Mehmet Ali Yılmaz, Gaziantep İl Jandarma Alay Komutanı Ali Tapan, Yavuzeli Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Şehitkâmil Belediye Bakanı Metin Özkarslı, İslâhiye Belediye Başkanı Mehmet Uludağ, Türkmen Federasyonu Başkanı Faik Akyılmaz, Gaziantep Ak Parti İl Başkanı Ökkeş Eruslu, Gaziantep MHP İl Başkanı B.Kemal Kılıç, Osmanlı Döneminde Aşiret Yönetimi adlı Kitabın yazarı Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Söylemez, Adıyaman Esnaf Kefalet Kredi ve Kooperatifi Başkanı Abuzer Aslantürk, Adıyaman Gündem Gazetesi Haber Müdürü F.Rüştü Bereket’in yanı sıra Yurt dışından Suriye’den Bereketli ailesinden, Türkiye Genelinde Konya’dan, Adıyaman’dan, Malatya’dan, Şanlıurfa’dan, Kahramanmaraş’tan, Yozgat’tan, Gaziantep il ve ilçelerinden ve Türkiye genelinde birçok illerden katılımcılarla geleneksel olarak yapılan 2. Bahar Şenliğinde bir araya geldiler.

Rışvan Aşiretinin Tarihi

Rışvan Aşireti, XVI (16.) Yüzyılda Malatya ve Adıyaman Çevresinde konargöçer hayat yaşamış ve sonraki asırlarda orta ve batı Anadolu’ya oradan da Rumeli’ye kadar büyük bir sahaya yayılmıştır. Rışvan Aşiretinin beyleri, bulundukları bölgelerde büyük bir güze sahip olmaları nedeniyle Osmanlı taşra teşkilatından yaklaşık 200 yıl çeşitli sancak ve eyaletlerde valilik, mutasarrıflık ve voyvodalık gibi üst düzeyde yöneticilik görevlerinde bulunmuşlardır. Rışvan Aşiretinin ve dolayısıyla beylerinin Osmanlı devleti nezdinde bu kadar itibar görmelerinin iki ana nedeni vardır;birincisi,söz konusu aşiretin bölgede büyük bir güç olması sebebiyle,asayiş ve sükunun sağlanmasında bu büyük güze dayanan Rışvanzadelerin yönetimde başarılı olacakları düşüncesidir.ikincisi ise, Rışvan Aşireti mensupları ve boy beylerinin omsalı devletine karşı herhangi bir isyanda yer almamış olmaları,devlete son derece bağlı ve itaatkar bir tutum içinde bulunmalarıdır.Osmanlılar dönemine gerek Aşiret halkının gerekse beylerinin 16. yüzyıldan 19.yüzyıla kadar,Osmanlı devletinin başta Avusturya,Rusya ve Safavi Devletine açtığı seferlerde görev aldıkları gibi Anadolu’da Zaman-zaman ortaya çıkan Eşkıyanın etkisiz hale getirilmesinde de görev almışlardır.Aynı şekilde Milli Mücadele Döneminde de Anadolu’nun muhtelif yerlerinde yaşayan Rışvan Beyleri maiyetindeki Aşiret kuvvetleriyle ülkenin savunmasına katkıda bulunmuşlardır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP