DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384472-2,47%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ASKON Adıyaman Şubesi Çelik’le Devam Dedi

ASKON Adıyaman Şubesi Çelik’le Devam Dedi

ABONE OL
25 Mayıs 2008 14:18
ASKON Adıyaman Şubesi Çelik’le Devam Dedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

mahmutcelik5Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) birinci olağan kongresinde, Adıyaman’ın gelişim noktaları ve ekonomisi konuşuldu.Kongrede mevcut başkan yeniden başkanlığa seçildi.

Bozdoğan Otel’de gerçekleştirilen Askon birinci olağan kongresine Vali Ramazan Sodan, Ak Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Askon Genel Başkanı Mustafa Koca, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zafer Ersoy, Askon Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Çelik, İTO Üyesi Abdullah Güven, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Abuzer Aslantürk, İstanbul’dan 21 Kişilik İşadamı grubu   ve Adıyamanlı işadamları katıldı.

 

Adıyaman’ın gelişimine katkı sağlamak için gerçekleştirilen kongrede, Adıyaman’ın Ticaret ve Sanayi gelişimleri anlatıldı. Adıyaman’ın yüksek kaliteli bir insan yapısına sahip olduğu vurgulanan kongrede, Adıyaman’ın son yıllarda sanayi ve ticarette önemli başarılara imza attığı belirtildi.

 

ASKON Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Çelik; “5 Aylık gibi bir süre içerisinde Adıyaman ilinde elimizden geleni yapma gayreti içerisinde olduk. Yönetim kurulu üyelerimizle birlikte yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde 5 ay gibi kısa süre içerisinde alt arkadaşla çıktığımız bu yolda şu anda 38 üyemizle yolumuza devam etmekteyiz. İlimizde bir taş üstüne taş koyan ve katkıda bulunabilecek işadamı arkadaşlarımızla diyaloglarımızı artırmak suretiyle ASKON şubemizi her geçen gün daha ileriye götürmeye gayret edeceğiz. Sayın valimizin desteğiyle, Ticaret ve Sanayi Odamızın da katkılarıyla ciddi bir faaliyet göstereceğimiz kanaatini taşıyorum. İnşallah bizlere güvenenleri utandırmayacağımız gibi ilimizin de kalkınmasına katkıda bulunacağız. Bu vesileyle Kongremizde bizleri yalnız bırakmayan bütün herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca yaptığı konuşmada; “Anadolu Aslanları İşadamları Derneği olarak, taşıdığımız büyük bir heyecanın, derin bir motivasyonun tezahürü olarak bugün aranızda bulunuyoruz. Bizler bir sivil toplum kuruluşu olarak 1998 yılından bu tarafa faaliyet yapmaktayız. Sivil olmasının altını çizerek yinelemek istiyorum ki, bizim sivilliğimiz, bu topraklara aidiyeti ve Anadolu kimliğine mensubiyeti çok net bir şekilde ifade eder. Heyecanımız da enerjisini aynı kaynaktan almaktadır. Bilmenizi isterim ki, motivasyonumuzu oluşturan da, besleyen de bu toprakların ruhudur. Ne demek istediğimi, gönül tellerine dokunduğumu düşündüğüm, beni dinleyen bütün dostlarımın, çok iyi anladığından eminim. Bizler ekonomik faaliyet içerisinde yoğrulan bir organizasyonun yöneticileriyiz. Hiçbir disiplin diğerinden net hatlarla ayrılmaz. Şüphesiz bunu biliyoruz. Ama bizim bu teşkilatta ön plana çıkan yüzümüz ekonomidir.

Artık kimse, “bana ne dünyadan ben kendi işime bakarım”. Ben Adıyaman’da Trabzon’da Malatya’da, Antep’te iş yapıyorum. Diğer gelişmeler beni ilgilendirmez deme şansına sahip değildir diyen Başkan Koca; “İnsanlık için gerçekten iyi mi kötü mü olduğuna kesin karar veremediğimiz şu küreselleşme akımı, aslında hepimizi birbirimize çok sıkı bağlarla bağlamış bulunaktadır. Biz de eskisi gibi davranamayız. Bizim millet olarak bazı özelliklerimiz var. Bu özelliklerimizin bir kısmı, doğrusu şu anda kazanmak ve öne geçmek için hiç de iyi özellikler değil, ama bazıları da önemli. Ortak ticari faaliyetleri çok fazla başaramıyoruz, takım çalışmalarında çok iyi değiliz, AR-GE gibi konulara harcama yapamıyoruz, yenilik, inovasyon, icatçılık, değişime ayak uydurma yada değişimi yönetme becerilerimiz çok zayıf. Bunlar yerine, taklidi çok seviyoruz, komşumuzun yaptığını yapmak işimize geliyor, mevcut durumdan yakınmak ve çözümleri hep başkasından beklemek eski bir hastalığımız. Ama aslında çalışkan bir millet olduğumuz da bellidir. Yardımlaşmayı severiz. Genellikle güvenilir bir yapımız var. Ancak bunları iş hayatında ciddi bir verime dönüştürmeyi beceremiyoruz.

Koca; “Zaman örgütlenme zamanıdır. Bir araya gelmek zorundayız. Çok yönlü olarak güçlerimizi birleştirmek zorundayız.Bizim kurduğumuz ASKON teşkilatı, iş adamalarına yarına daha güçlü çıkmanın, büyük güçlerle mücadele etmenin, kısaca var olmanın yollarını öğretiyor, tedbirlerini gösteriyor. ASKON çatısı, hem alıcı hem verici olarak sizi beklemektedir. Hem birikimlerinizi paylaşmak, hem mevcut birikimlerden faydalanmak istiyorsanız sizin için en güzel durak ASKON’ dur. Sizlerle buralarda buluşmayı önemsediğimizi bilmenizi istiyoruz. Zira birikimlerimiz sınırlı, sermayeniz sınırlı, işgücümüz; eğitsel verim ve icat telakkisi açısından sınırlı, Üretimimiz; teknik verimlilik, ürün gamı ve yüksek nitelikler açısından sınırlı, Pazarımız; bilgi eksikliği ve girişimcilik açısından sınırlı, Üzerine bir de ülkemizin içinde bulunduğu resmi yükler yoğunluğunu eklediğimizde, sınırlılık katsayımız oldukça yüksek noktalara ulaşmakta ve rekabet gücümüz ciddi oranda kırılmaktadır. Hele birde içinde yaşadığımız yarım yamalak demokratik rejimin ikide bir kesintileri ve ya kesinti tehditleri yok mu, bu durumlar da işadamları olarak bizleri iyice mahvediyor. İşte tüm bunlar için bir araya gelmek ve ortak değerler üretmek, biriktirmek ve mücadele cephelerimizi tahkim etmek zorundayız. Bu topraklar, biraz daha büyütülerek tüm İslam toprakları, kendi zenginliklerine sahip çıkıncaya kadar, KBMG en yükseğe ulaşıncaya kadar, yeni icatların yarıdan fazlası bizim topraklarda meydana gelinceye kadar, bütün zulümleri önleme gücü yeniden elimize geçinceye kadar bize rahat uyku yoktur arkadaşlar. Çalışalım, çalışalım ve kazanalım. Bizler de istifade eldim, çevremiz de” dedi.

            Sanayi sektöründe Organize Sanayi Bölgesinde yerlerin dolduğunu ifade eden

ATSO Başkanı Zafer Ersoy; “Adıyaman ili birçok konuda gelişme göstermiştir. GAP Bölgesi içerisinde yer alan ilimiz özellikle devletine, milletine ve bayrağına sadık bir ildir. İlimizdeki yatırımcısına sahip çıkan bir ildir. Şu ana kadar çok şükür ilimizde en küçük bir olay olmamaştır. Terör belasından uzak sakin ildir. Bu özellikleriyle yatırımcılarımız için Adıyaman ili bulunmaz bir ildir. Sizler buraya gelerek bizlerin önünü açın, ufkumuzu genişletin. Şu ana kadar Adıyaman iline gelip yatırım yapan hiçbir işadamımız pişman olmamıştır, tam tersine beklediğinden de daha memnun kalmıştır. Bizler gerek il olarak gerekse de Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimize gelecek yatırımcıya her türlü destek olmaya hazırız” dedi.

 

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın; “Adıyaman ili hakikaten son yıllarda yatırımcılar için cazibe olabilecek bir yerdir. Bir taraftan stratejik kapsamda yer alması, bir taraftan GAP Bölgesinde yer alması KOSGEB’in bu taraflara yönelik çalışmaları, Tarım bakanlığımızın özellikle Avrupa Birliği Projeleri kapsamında yapmış olduğu ivmeler. Kısaca değindiğimiz konular tam olarak hayata geçtiği zaman Adıyaman ili yatırımcılar için iyi bir yatırım merkezidir. Atanmışıyla, seçilmişiyle, esnafıyla ve halkıyla hakikaten koordineli çalışan bir ildir. Diğer vekil arkadaşlarımızla birlikte Adıyaman iline katkı sunmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elbirliğiyle Adıyaman ili çok daha iyi noktalara gelecektir. Bu kongrenin ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi

 

Vali Ramazan Sodan ise; “Adıyaman’ın gelişimleri için yapılan bütün çalışmalara destek vereceklerini belirterek, demokrasi olmayan bir ilde gelişim olmayacağının bu nedenle gelişim için demokrasinin şart olduğunu vurguladı.

Ayrıca temel hak ve özgürlüklerin yerleşmesi, demokrasinin gelişebilmesi gelişme için baş şarttır. Demokrasi olmayan hiçbir ülkede gelişme ve kalkınma olmaz. Baskıcı rejemlerde gelişme hiç görülemez. Dolayısıyla demokrasimizin devam ettirilmesi bizin genel şartlarımızdan biridir. Bu vesileyle ilimizde faaliyetine başlayan ASKON Adıyaman şubesine hayırlı olsun der çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP