DOLAR 17,9535 0.07%
EURO 18,5195 -0.13%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 4298240,34%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aslantürk: “Çıkarılan Yasa Fevkalade Olumludur”

Aslantürk: “Çıkarılan Yasa Fevkalade Olumludur”

ABONE OL
13 Temmuz 2012 12:01
Aslantürk: “Çıkarılan Yasa Fevkalade Olumludur”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Abuzer AslantrkEsnaf ve Sanatlar Kefalet ve Kredi Kooperatif Başkanı Abuzer Aslantürk, yeni çıkan Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile birlikte kredilere başvuran esnafın kendisi, kefilleri ve eşleri kooperatife gelerek kredi sözleşmelerini imzalama zorunluluğu getirilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

1 Temmuz’dan itibaren hayata geçen yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile esnaflara kredi verilmesinde eşlerinde yetki sahibi olmasının aile yapısına katkı sağlayacağını ifade eden Esnaf ve Sanatlar Kefalet ve Kredi Kooperatif Başkanı Abuzer Aslantürk,“Çıkarılan yasa kurumların daha rahat hareket etmelerine engel olabilir” dedi.
“Keşke bu yasa geçmiş yıllarda da hayata geçmiş olsaydı”
Yürürlüğe giren yasa ile birlikte bankaların geçmişte vermiş olduğu kredi rakamlarının aşağıya düşeceğini ileri süren Başkan Abuzer Aslantürk şöyle konuştu; “ 1 Temmuz’dan itibaren hayata geçen yasa ailelerin düzenine düzen getirecektir. Herhangi bir yerlere eşlerden izinsiz olarak kefil olunduğunda haberi olmayan eş bu durumdan rahatsız olacaktır. Bu durum aile düzenin bozulmasına sebep olacağı gibi çocukların istikbaline de engel olacaktır. Çıkarılan yasa fevkalade olumludur. Belki menfi olarak kısa sürede birçok insan bu yasaya karşı çıkabilir. Ama uzun bir gelecekte herkes bu yasayı kabul edecektir. Hatta ve hatta otuz yıl önce bu yasanın hayata geçmesini arzu ederdim. Bu yasayı hayata geçirenlere teşekkür ediyorum. Borçlarını ödemeyen insanların aile düzeni bozuluyor.       Şuana kadar kooperatif olarak borcunu ödemeyen insanlarla karşılaşmadık. Genel anlamda insanları icraya vermenin yararlı olmadığına inanmıyorum. Bazı dönemlerde gecikmelerle tahsilatlar yapmış olabilir. Ayrıca 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun ilgili hükümler gereği borçlar ve kefillerle birlikte kefarete ihtiyaç duyulması çok önemli bir gelişmedir. Keşke bu yasa geçmiş yıllarda da hayata geçmiş olsaydı.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP