DOLAR 17,9643 0.52%
EURO 18,5827 0.85%
ALTIN 1.034,190,44
BITCOIN 4408726,17%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ATSO Başkanı Uslu’dan Genişletilmesi İçin Ödenek Çıkan OSB Yorumu:

ATSO Başkanı Uslu’dan Genişletilmesi İçin Ödenek Çıkan OSB Yorumu:

ABONE OL
25 Aralık 2012 17:07
ATSO Başkanı Uslu’dan Genişletilmesi İçin Ödenek Çıkan OSB Yorumu:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

mustafa uslu atso“Bu Kesin Çözüm Değil, Sadece Ağrı Kesici…”

Mevcut OSB’nin genişletilmesinin Adıyaman’ın önünü uzun vadede açamayacağını vurgulayan Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, yapılacak işlemin ihtiyaçlara tam olarak cevap veremeyeceğini söyledi.
Teşvik paketinin açıklanmasından sonra Adıyaman’a yatırım yapmak isteyen 40’tan fazla yatırımcının olduğunu hatırlatan ATSO Başkanı Mustafa Uslu, “OSB’e genişletilmiş olduğu zaman yine arsasız kalmış oluyoruz. Önemli olan uzun vadeli işler yapmaktır” diyerek tepkisini dile getirdi.
OSB’nin genişletilmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade eden ATSO Başkanı Mustafa Uslu, “2’inci OSB’nin açılması söz konusu değil. Şuanda ilçelerde bulunan OSB’lerin doluluk oranı engel teşkil ediyor. Adıyaman’daki yatırımcıların önünü açmak adına OSB’nin genişletilmesi için bir formül bulundu. Ve genişletilme çalışmaları yapıldı. Hatta bu işlemler için 8 milyon 500 bin TL gibi bir para gönderildi. Bu hizmet tamamlandığı zaman arsaları yatırımcılarımıza sunacağız. Kalan 800 dönümlük kısım içinde bir kaynak arayışı var. Bundan birkaç hafta önce Başbakan Erdoğan’la yaptığımız bir toplantıda bu konuyu dile getirerek, Adıyaman’da OSB’nin genişletilmesinin kaynağında sıkıntı yaşadığımızı dile getirmiştim. Başbakan Erdoğan ise, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e talimat vererek, talebimizle ilgilenmelerini söylemişti. Şimşek ise, “İlgili bakanlık bu konudaki taleplerini dile getirsin. Girişimleriniz yapıldıktan sonra kaynağınızı temin ederiz” demişti.  Sonuç olarak OSB’nin genişletilme çalışmaları sonrasında 10 ila 15 parsellik yer açıldı. Bu parseller yatırımcılara verilecek. Daha sonra kalan alanlar içinde en kısa zamanda para temin etme yoluna gidiyoruz. Bu sonuç sadece ağrı kesici niteliğini taşıyor. Mevcut OSB’nin genişletilmesi Adıyaman’ın önünü uzun vadede açamayacaktır, ihtiyaçlarımıza da cevap veremeyecektir” şeklinde konuştu.
“Mevcut alanı 10 katı fiyatına aldık”
Farklı bir öneriyle OSB Genel Müdürlüğüne gittiklerini ileri süren Başkan Mustafa Uslu şöyle konuştu; “Bu konuyla alakalı olarak ilgili bakanlara gitmiştik. Maalesef Türkiye’nin en büyük handikaplarından biriside bürokrasiyi aşamıyorsunuz. “Adıyaman’ın 2’inci OSB’ye ihtiyacı var. Daha uygun fiyata 2’inci OSB’yi açma yoluna gitmeliyiz. Yasaları TBMM yapıyor. TBMM’de yapılacak olan düzenlemelerle 2‘inci OSB açılmış olur. Memleketin sağından solundan dönümü 5 bin TL’den dünyanın arazisi alınır. Şuanda alınan yerler 40 ila 50 bin TL’ye alındı. Bu şekilde mevcut alanı 10 katına aldık. Hatta yetkililere, “Gelin tüccar gibi düşünelim. 5 bin dönüm arazi alalım. 5 dönüm arazinin dönümünü 5 bin TL’den aldığımız zaman 25 bin TL’ye tekabül ediyor” diyerek yapılan işlemin doğru olmadığını ifade ettik. Maalesef yetkililer kendi bildiklerini okudular. Daha sonra ise OSB’nin genişletilmesiyle ilgili çalışma yaptılar. Netice itibariyle şuanda gelinen nokta da OSB içerisinde 800 dönümlük bir genişletilme çalışması olacak. Bu çalışma sonrasında en fazla 30 kişiye yer verilebilir. Zaten şuanda yatırım yapmak isteyen 40 yatırımcı sırada bekliyor. OSB’e genişletildiği zaman yine arsasız kalmış oluyoruz. Önemli olan uzun vadeli işler yapmaktır. Memleketin kalkınması sanayiden geçtiği gibi illerin büyümesi, gelişmesi üretilen ürünün dünya pazarı da satılmasından geçer. İnsanların iş vermenin yolu da buradan geçiyor. Sanayicinin önünü kesmeyeceksiniz. Bugün dünya da acımasızca bir rekabet ortamı var. Küresel ekonominin getirdiği dezavantajlarının dönemini yaşıyoruz. Ülkenin de belirli bir yere kadar gücü var. Bu güç nispetinde sanayiciye destek verilmelidir.”
Geçmişte yapılan ilçe OSB’leri hakkında değerlendirmelerde bulunan Uslu, eleştirilerini şöyle sıraladı; “Gönül arzu eder ki, her ilçede bir OSB faaliyette olmuş olsun. Çok bölünmek iyi bir şey değildir. Sanayicinin toplu şekilde olması sanayici için aranan bir dez avantajdır. Keşke merkez OSB’nin önü tıkanmasıydı. Ve her ilçe OSB’sine de yatırım gitmiş olsaydı. Ama ilçelerdeki OSB’ler merkez OSB’nin önü kesti. İlçelerdeki OSB’ler sıkıntı yaratıyorsa buda il adına iyi bir şey değildir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP