DOLAR 18,1851 -0.08%
EURO 18,2200 0.19%
ALTIN 1.007,93-0,76
BITCOIN 358944-2,57%
Adıyaman
36°

AÇIK

04:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aydın, “ İstikrar sürsün Türkiye büyüsün” Video Haber

Aydın, “ İstikrar sürsün Türkiye büyüsün” Video Haber

ABONE OL
7 Şubat 2017 13:13
Aydın, “ İstikrar sürsün Türkiye büyüsün” Video Haber
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER: YILMAZ ÇOBAN

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, TGRT Haber’de Fatih Aktaş’ın hazırlayıp sunduğu “Gençlerle Büyük Buluşma” programında gençlerin sorularını cevapladı.

C37d BIWcAA82ra

Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi verdiği bugünlerde bu sınavda en büyük görevde TBMM düşüyor. Böylesine günlerde ve taraflar arasında gerginliğin hat safhaya ulaştığı dönemde meclisi idare etmek de ateşten gömlek giymiş gibi.

Ateşten gömleği en fazla giyen ve gerginliğin hat safhaya ulaştığı bir dönemde soğukkanlılığını sürekli koruyan ve gözlerin üzerine çevrildiği Aydın, “ İstikrar sürsün Türkiye büyüsün” dedi.

 C37ej8XWEAE0mqa

  • HABERLEŞMEYE SINIRLAMA GELİYOR

CHP’li Başkan Divanı Üyesinin 1.200 binlik haberleşme faturasıyla ilgili “TBMM yönetimi olarak size milletin alın terini dikkate alarak harcanan her bir kuruşun ne kadar çok değerli ne kadar zor şartlar altında sağlandığını net bilenlerdeniz. Dolayısıyla mecliste tasarruf konusunda ciddi bir eğilimimizi var. Bir iki kişinin harcamasını dikkate aldığımızda kamuoyunda bütün milletvekillerinin çok harcama yaptığına yönelik beyanları da gördük. Doğru değil bunlar. Şunu net bir şekilde görüyorum ki; Dünya parlamentolarına baktığımızda gerçekten meclisimiz açısından söz konusu değil. Başkanlık divanı kararıyla başkanlık divanı üyelerine yönelik harcamalar 1993 yılında bu sınırlama kaldırılmış. Ama bugüne kadar böylesine astronomik rakamlar görmemişiz. Çok çok ciddi bir rakam. Her şeyin bir makuliyeti olmak zorunda. Bir hak hiçbir zaman sınırsız kullanılamaz. Hiçbir zaman iyi niyet kurallarına aykırı suiistimal edilemez. Dolayısıyla o makul düzeyin aşılmaması gerekir. Ortalama bir standart tutulması lazım. Bir milletvekili için bu iki maaş tutarıyla sınırlıdır. Bunu aşan çok sayıda milletvekili yok. Aşanlardan da bu fazla tutar tahsil ediliyor. Başkanlık divanı üyeleri sadece başkanlık divanı için değil, grup başkanları, grup başkanvekilleri, komisyon başkanlıkları çünkü meclisin idari görevleri var aynı zamanda. Meclis adına da birçok işler yapılıyor. 1.200 binin izahı yok. Bütün Adana’ya mektup gönderilmiş. Bilgisi dahilinde oluyor bu harcamalar. Piyasa şartlarının çok altında sözleşmeler yapmış durumda.  Bundan sonraki süreçte ilk divan toplantısında nasıl ki milletvekilleri için bir sınırlama var ise başkanlık divanı üyeleriyle alakalı da bir sınırlama yapacağız.”dedi.

C37cveMXAAAjoJf

  • MERKEL’İN ZİYARETİ

15 Temmuz gecesini Almanya Başbakanı Merkel’e anlatan Aydın, “Almanya’nın son zamanlarda tavrını hepiz görüyoruz. Teröre bakış açısını ve samimiyetsiz yaklaşımını maalesef görüyoruz. Terör örgütü mensuplarına kucak açıyorlar. Türkiye’nin iade taleplerini de sürekli red ediyorlar. İslam barış dini demektir. İslamiyet’in kainata barış dışında verdiği mesaj yok. Bir terör grubunun bir dinle bağdaştırılması doğru değil. İslam’la terörün aynı cümlede zikredilmesi tam bir saçmadır. İslam’a da en büyük zararı Daeş veriyor. En büyük mücadeleyi de Türkiye veriyor. Teröre karşı samimi olmaya davet ettik. Yoksa bu terörü çözemeyiz. Meclisi gezdirirken Sayın Merkel’in ağzı açık kaldı. Hayretle karşıladı. Bu parlamento gazi meclistir. Düşman topları da meclisimiz vuramadı. Ama alçak FETÖ bizim F16’larla vurdular. Sizde bunları koruyorsunuz dedik.

C37cvdxWQAAka20

 

  • İSTİKRAR SÜRSÜN TÜRKİYE BÜYÜSÜN

 

İktidar da muhalefette özgür bir şekilde iradesini ortaya koymalı. Düşünce özgürlüğü demokrasi budur. Meclis milletin iradesini yansıtır. Onun haricinde belden aşağı söylemler küfürler kürsünün işgali asla kabul edilemez. Herkesin özgür bir şekilde iradesini ortaya koymasını istedik. Ek süreler verdik. Herkes fikrini açıklasın. Türkiye meclis tarihindeki en zor müzakereyi yaptı. Tarihi bir değişimi gerçekleştiriyordu. Ne olursa olsun iç tüzük ve anayasa var. İç tüzüğün el verdiği imkanlar dahilinde çalışıyoruz. Yavaş oy kullanma durumu oldu. 10-15 dakika perdenin içerisine girdiler. Ne yapıyorsunuz dediğimizde düşünerek oylama yapıyoruz dediler. Bunlar güzel şeyler. Ama bir grubun tümden kürsüyü işgal etmesi kabul edilemez.

C37cvdqW8AASYhP

Rejim değişimin koca bir yalan olduğunu söyleyen Aydın, “Millet kanmıyor kendileri aldanıyorlar. Milletin cumhuriyetle kesinlikle bir problemi yok. Rejim kaygısı yoktur. Bu kaygı altında milleti kandırmasınlar. Diktatörlük, tek adamlık diyorlar. Yasama, yürütme iç içe girmiş durumda. Asıl bu sistem tek adamlığa müsait. Ama yeni anayasada yasama ve yürütme ayrılıyor. Milletvekilleri kanun yapacak. Millet gerçek işlerine dönecek. Biz istikrar sürsün Türkiye büyüsün diyoruz.” Şeklinde konuştu.

C37cvdsWAAYKXEm

  • GENÇLERE TAVSİYELER

“İstikrar bu ülkenin olmazsa, olmazıdır. Bu süreçte kaybedecek zamana tahammülümüz yok. Gençler önünüz açık, bizler ve devletimiz hep sizin yanınızda. Sizler her zaman ilerisini düşünün Terör karşısında ortak duruş sergilemeliyiz Gençlerimize sonuna kadar güvenmemiz gerekiyor.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP