DOLAR 16,5746 0.18%
EURO 17,5549 0.01%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 344953-2,69%
Adıyaman
29°

AÇIK

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aydın “Yeni Dönemde Daha Güçlü Bir Yasama Olacak”

Aydın “Yeni Dönemde Daha Güçlü Bir Yasama Olacak”

ABONE OL
1 Ekim 2017 16:17
Aydın “Yeni Dönemde Daha Güçlü Bir Yasama Olacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, yeni dönemde daha güçlü bir yasama olacağını belirterek milletvekillerinin daha etkili çalışacağını kaydetti.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın “Yeni Dönemde Daha Güçlü Bir Yasama Olacak” 8

TBMM 26. Yasama yılı 3. Dönemi başladı. Üçüncü yasama dönemi Atatürk Anıtı’na çelenk konması ile başladı. . Dönem 3. Yasama Yılı açılışı için Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da karşılayan TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, yeni yasama yılının açılışını değerlendirdi.

Türkiye’nin 16 Nisan referandumuyla birlikte 150 yıllık hükümet etme modelini değiştirdiğini kaydeden Aydın “ Bir sistem değişikliğine gidildi.  Bu anlamda bir anayasa değişikliği gerçekleştirdik. Her ne kadar madde sayısı çok görünmese de b esaslı değişiklikti. 2019’da parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişi sağlayacağız. Bunun yanında çok sayıda mevzuatın değişikliği yapılacak. Parlamento mini bir iç tüzük değişikliği yaptı. Parlamentonun daha etkin daha verimli çalışması adına mesai saatlerini 2 ila 9 arasına getirerek genişletmiş oldu. Biz zaten mecliste sabahladığımız zamanlar çok oldu. Bu dönemde de çoğu defa burada olacağız ve daha fazla çalışacağız. Türkiye’nin yaşadığı konjektör, İç ve dış tehditler, ekonomi, halkın gündeminde olan konular gibi birçok alanda yenilikler gelecek. Yeni döneme ait iç tüzük şart. Artık cumhurbaşkanlığı sistemine geçiyoruz. Hükümetin elinden bu meclisi kurtaracağız. Yasama tamamen yürütmenin tekelindeydi. Meclis özgürleşecek. Daha etkili daha güçlü bir yasama bizi bekliyor. Burada milletvekilleri daha etkili olacak. Ciddi iç tüzük değişikliği yapmamız gerekiyor. Önümüzde pek çok yasal düzenleme gelecek. Ve yeni dönemde daha güçlü bir yasama olacak ”dedi.

“MİLLET İÇİN, HALK İÇİN, SİYASET YAPMAK ZORUNDAYIZ”

2019’a doğru uyum yasaları çalışmaları ve CHP’nin hangi adımlar atması gerektiğini anlatan Aydın “Ana muhalefet partisi demokrasilerde etkin bir kuruluştur. Maalesef bugüne kadar toplumsal meselelerde, milli meselelerde, milletin tamamını ilgilendiren gündemde olan meselelere ilişkin beraberliği yaşayamadık.  Bu doğru bir şey değil. Bizler siyasi partileriz. Farklı düşüncelerimiz olabilir. Bunlar gayet doğaldır. Ama Türkiye ortak paydası var. Tek vatan, tek devlet, tek millet, tek bayrak diyoruz ya; bu noktalarda uzlaşarak Türkiye ortak paydasında bu milletin menfaatine olacak konularda bir şekilde destek olmalıyız. Millet için, halk için, siyaset yapmak zorundayız. Dış sorunlar, iç meseleler, ekonomi alanındaki sorunlar hepsi milleti ilgilendiriyor. Milletin menfaatine olacak noktalarda bütün siyasi partilerin parti kimliğini bir tarafa bırakarak ortak bir noktada uzlaşması gerekiyor. Bir defa milletin istediği anayasa değişikliğini kabullenmiş olmak lazım. Mevzuat değişikliklerini de oturup hep beraber değerlendirelim. Bize yön de verebilirler. Fikir de verebilirler. Bizler önerilere açığız. Projelerle gelsinler. Asıl olan millettir. Bu milletin faydası önemlidir. Önemli olan Türkiye’nin kazanımıdır” şeklinde konuştu.

Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü “ Türkiye’nin kazanımı noktasında ne varsa tartışılabilmeli, konuşabilmeli. Demokrasi sokakta, kol kola gezerek değil, mecliste aranmalı, konuşabilmeli. Söz konusu vatansa oturalım, bir araya gelelim. Milletin tamam dediğine niye hale karşı duruyorsunuz? Kimin kiminle beraber olduğunu kimin kiminle yol yürüdüğünü bu millet görüyor, halk notu verecektir. Halk CHP ye yıllardır neden iktidar olma görevini vermiyor diye CHP’nin oturup düşünmesi gerekiyor. Şimdi hükümet olmak için Cumhurbaşkanı olabilmek için halkın gönlüne girmen gerekiyor, başka şansınız yok”

KASIM’DA YENİ MECLİS BAŞKANI SEÇİLECEK

Aydın “Yeni dönemde çok daha güçlü daha etkili bir yasama ve yargı ile Meclis daha etkili olacaktır.

Cumhurbaşkanı her konuda kararname çıkartamayacaktır, kararname çıkarma yetkisi sınırlı.Meclis başkanımız başarılı şekilde yürüttüğü görevine devam edecektir diye düşünüyorum. Kasım 23-24 gibi yeni meclis başkanı ve grup başkan vekilleri seçilecek” dedi.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP