DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 4396772,47%
Adıyaman
35°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bağ Yolundan Türkiye’nin En Genç Yazarlığına

Bağ Yolundan Türkiye’nin En Genç Yazarlığına

ABONE OL
20 Aralık 2018 20:21
Bağ Yolundan Türkiye’nin En Genç Yazarlığına
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2010 Adıyaman doğumlu olan H. Mirhat Coşkun, dünyanın en genç yazarları arasına girdi. İlkokuldan önce kendi kendine okumaya başlayan Mirhat ilkokula başladığında 100’e yakın kitap okumuştu.

bag yolundan turkiye fd069e7131556dc3d320

İlk kitabı olan “Kahraman Denizci” hikâye kitabını ilkokul birinci sınıfta yazdı. İkinci kitabı  “Gizemli Orman” hikâye kitabını ise ikinci sınıfta yazdı.

 

Çok iyi bir okuyucu olan ve sadece 2. Sınıfta 400 kitap okuyan Adıyaman Mehmet Akif İlkokulu 3.sınıf öğrencisi olan Mirhat Coşkun, “Kitap yazma merakımı herkes soruyor. Bazen geceleri uyandığımda babamın kitap yazdığını görüyordum. Ayrıca raflarda babamın kitaplarını görünce bende de yazma hevesi uyandı.  Bu isteğimi babama söyleyince o da ‘mutlaka denememi’ söyledi. ” dedi.

 

Aynı zamanda Adıyaman BİLSEM öğrencisi olan Türkiye’nin en genç yazarı Hüseyin Mirhat Coşkun, kitap yazmaya başlama süreci için şunları söyledi:

 

“Bir türlü yazmaya başlayamıyordum.  Bir gece denizle ilgi bir rüya gördüm. Sabah kalktım. O rüyamı yazdım. Yani o rüyadan esinlenerek ilk kitabım olan“Kahraman Denizci” hikâye kitabını yazdım. Hikâyemi okuyan çevremdeki insanlar çok beğenince yazarlığımın yolu açıldı” dedi.

 

İlkokul öğrencilerine yönelik hikâye kitapları yazan genç yazarın “Gizemli Orman” macera kitabı bu hafta çıktı.

 

Türkiye’nin en genç yazarı Coşkun, son kitabıyla ilgili şunları söyledi:

 

“Çemberlitaş Köyünde dedemin bağı var. Köyde kuzenimle bağa yürüyerek ve oynayarak giderken yolda yaşadıklarımdan esinlenerek birazda hayal gücümü devreye sokarak Gizemli Orman hikâye kitabımı yazdım.”

 

Mirhat’ın öğretmeni Mehmet Kılınç, “Mirhat yaşı küçük olmasına rağmen olgun ve örnek davranışları ile arkadaşları tarafından çok sevilmektedir. Sınıf içerisindeki etkinliklere hızlı düşünerek farklı çözüm yolları üreterek katkı sağlayabilmektedir. Gelecekte ülkesine çok katkı sağlayacağına eminim. Yolu ve bahtı açık olsun” dedi

 

Genç yazarın hem babası hem de Altın Meşale Yayınlarının Editörü Mustafa Coşkun, “Burada bir ilke şahit oluyoruz. Mirhat, yaş olarak dünyanın en küçük yazarlarından biridir. Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi? Sorusunun cevabını Mirhat hayatında çok iyi uyguluyor. Hem çok kitap okumayı hem de gezmeyi seviyor. Bize düşen ona bir yol açmaktır. Temennimiz tüm insanlığa yararlı bir insan olmasıdır” dedi.

 

“Genç yazar Adıyamanlılarla buluşuyor”

 

Dünyanın en genç yazarları arasına giren Adıyamanlı genç yazar; 22 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 12.00-14.00 arasında Halk Eğitim Merkezi’nde kısa bir söyleşi yaptıktan sonra kitaplarını okuyucularına imzalayacağı bildirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP