DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 383517-2,80%
Adıyaman
32°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Başbakan’da Adıyaman’ı yok saydı…

Başbakan’da Adıyaman’ı yok saydı…

ABONE OL
28 Mayıs 2008 13:04
Başbakan’da Adıyaman’ı yok saydı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başbakan Erdoğan, GAP Eylem Planını Açıkladı
babakanerdogan4Başbakan Erdoğan; “Bütün sorunlarımız için çare, daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok yatırım ve üretimdir, güven ve istikrarın olmadığı hiç bir yerde gelişme olmaz, terör ve şiddetin olduğu hiç bir yerde de kalkınma, huzur ve refah olmaz”

 

Diyarbakır’da 12 milyar dolarlık “GAP eylem planı ve yeni kalkınma hamlesini açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratik siyasetin, her türlü sorunun tartışıldığı çözüm yollarının arandığı bir zemin olduğunu, Türkiye’de bütün sorunlar için çarenin daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok yatırım ve üretim olduğunu belirterek, “Çare, güven ve istikrardır. Şunu açıkça gördük ve yaşadık ki, güven ve istikrarın olmadığı hiç bir yerde gelişme olmaz. Terör ve şiddetin olduğu hiç bir yerde kalkınma, huzur ve refah olmaz” dedi. Başbakan Erdoğan, çok yönlü olarak yürütülen mücadele sonucu terör örgütünün içeride ve dışarıda yalnızlaştığını, siyasi, askeri, diplomatik, sosyo kültürel ve sosya ekonomik tedbirleri eş zamanlı uygulamaya koyduklarını bildirdi.

 

“Terörün İstismar Ettiği Yaralar Kapanacak”

 

Diyarbakır’da çok sayıda bakanla beraber GAP eylem planını açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birlik beraberlik mesajları verdi. Erdoğan, “Ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme farklarını ortadan kaldıracak, geri kalmışlığın getirdiği işsizlik ve göç gibi sorunlarda bizi rahatlatacak kurtuluş projeleridir. Bu kurtuluş projelerini elle tutulur, gözle görülür bir hızla tamamlamak için düğmeye basıyoruz. Yıllardır bölge insanımız başta olmak üzere, milletimize evlat acısı yaşatan terör belasının istismar ettiği yaralar bu projelerle bütünüyle kapanacaktır.

 

“Türkiye’nin Bahtını Güldürecek Proje”

 

Türkiye’nin bahtını güldürecek bir projeyi başlatmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren Erdoğan şunları söyledi: “Güneydoğu bölgemizin kalkınması başta olmak üzere, Türkiye’nin bütün bölgelerinin yüzünü güldürecek, bahtını açacak olan yeni projelerimizi açıklamanın şu anda farklı bir heyecanı içindeyiz. Bugüne kadar bölgeye yönelik bir çok paketler açıklandı, raporlar yayınlandı, bunların hepsinin yanlış olduğunu düşünemeyiz. Ancak bu raporların birçoğu, doğrunun, olması gerekenin bir bölümünü ortaya koyuyordu. Meseleleri bir bütün olarak doğru algılayabilmek gerekir. Popülist bir kısım anlayışlarla netice alınamayacağı çok açıktır. Doğru teşhisler kadar, bunları uygulamaya geçirebilme iradesi de önemlidir. Bugün açıkladığımız, bir rapor veya proje değildir, takvimi belirlenmiş, kaynağı temin edilmiş bir eylem planıdır. Kalkınmanın temel dinamiği kuşkusuz adalettir. İnsanlarımızın hayat kalitesini artırmak, refahı eşit paylaştırmakla mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik, ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu temel niteliklerin gereği, milletimizi, ülkemizi bir bütün olarak kucaklamak, 81 vilayetimizi bir görmek, birimiz için olanı hepimiz için istemek, herkes için refah ve özgürlük üretmektir. Kardeşlerimiz, dinimiz, inancımız, düşüncemiz, yaşam biçimimiz, etnik kökenlerimiz her ne olursa olsun, millet olarak kaderimiz birdir. Aynı gök kubbe altında yaşıyoruz. Bütün farklılarımızın üzerinde, bizi birleştiren, tek bir millet yapan yüksek değerlerimiz var. Bizi birleştiren temel paydamız da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Hepimiz aynı milletin, aynı cumhuriyetin hür ve eşit

vatandaşlarıyız. Hep birlikte kaybetmemek için, hep birlikte kazanmak mecburiyetindeyiz. Bu gök kubbe altında, bu cennet vatanda bütün renklerimizde biz bir ve bütünüz.

 

“Her Vatandaşımızın Başı Dik Olsun”

Her vatandaşımızın başı dik olsun, çözemeyeceğimiz mesele yoktur diyen Erdoğan, “Dostluk ve kardeşliği pekiştirdiğimiz sürece aşamayacağımız engel yoktur. Emin olunuz bu topraklar şaha kalkacaktır. Kardeşlerim Türkiye’nin bütün şehirlerinde bütün topraklarında mayınlı alanları biz temizleyeceğiz. Ama hep beraber sizlerle beraber temizleyeceğiz. bu ülkenin evlatlarını mayın döşemek suretiyle yok etmek isteyenlerin hesabını benim milletim hep birlikte soracaktır. Bu da açık bir gerçektir. 70 milyon vatandaşımızla Türkiye Cumhuriyeti Devletine ait olmanın,aynı bayrak altında aynı istiklali korumanın onur ve gururunu birlikte yaşayacağız. Türkiye’nin son yılarda gerek ekonomik kalkınma, gerekse demokratik gelişme noktasında elde ettiği kazanımların arkasında demokratik istikrar ortamının yer aldığını bileceğiz. Huzur ve istikrara birlikte sahip çıkacağız. Unutmayalım ki, demokrasi talebi de kalkınma talebi de bütün milletimizin ortak talebidir. Bu gerçeği anladığımız gün hiç bir mesele kalmayacaktır. Bütün mesele vatandaşlarımız arasında ayrım gözetmeksizin ülkemizin bütün insanlarını kazanmaktır” şeklinde konuştu.

 

“Bölücü Örgütün Yüzünü Herkes Gördü”

Milletin birlik ve beraberliğine Türkiye’nin huzur ve istikrarına, vatandaşın can mal güvenliğine kast eden terör örgütünün menfur saldırıları ile hiç bir ayrım gözetmediğini bütün dünya tarafından görüldüğüne dikkat çeken Erdoğan, “Artık bölücü terörün insanlık dışı yüzünü herkes tanımıştır. Çok yönlü ve çok boyutlu olarak yürüttüğümüz mücadele neticesinde terör örgütü içerde ve dışarıda hiç olmadığı kadar yanlızlaşmıştır. Siyasi, askeri, diplomatik, sosyo kültürel ve sosyo ekonomik tedbirleri eş zamanlı olarak uygulamaya koyuyor ve topyekûn bir mücadele gerçekleştiriyoruz. Terörün düşmanı refah ve özgürlük ortamıdır. Refah yayıldıkça, özgürlükler güçlendikçe, insanımız topyekûn kazanacak, kaybeden terör örgütü olacaktır.

 

“Demokrasi Gelişirse, Ekmek Büyür”

 

Başbakan Erdoğan, ilerleme ve kalkınmanın zeminini oluşturmanın herkese düşen bir görev olduğuna da dikkat çekerek, “İnanıyorum ki milletimiz bir bütün olarak artık huzur, iş, aş, hak ve özgürlüklerin gelişmesini istiyor. Doğudaki, güneydoğudaki kardeşim ne istiyorsa, unutmayın batıdaki, kuzeydeki, güneydeki kardeşim de onu istiyor. Demokrasinin gelişmesiyle ekmeğimizin büyümesi ne kadar birbirine bağlı olduğu açıkça görülmüştür. Türkiye hızlı, istikrarlı büyüme ivmesini kazanmış bu noktaya gelmiştir.

 

“Temel Hak Ve Özgürlüklere Önem Veriyoruz”

 

Erdoğan, “Dönemimizde doğu ve güneydoğu illerimize 15 üniversite, 53 fakülte ve birçok meslek yüksek okulunu kurduk. Size söz verdik ve Türkiye’de şu anda üniversite kurulmayan il kalmadı. Sağlıkta 1,6 katrilyon tutarında, 72’ü hastane olmak üzere 212 sağlık yatırımı yaptık. Bunların hepsinde banyosu, tuvaleti var. Hastane kapılarında maalesef sürekli ötelenin bir vatandaş vardı, ama artık kalmadı. İlgisizlik varsa sistemden kaynaklanmıyor, bu orada bunu yapanlardan kaynaklanıyor. Çünkü biz önünü açtık” diyerek yaptıkları işlerden bahsetti. “Bu bölgemizde özellikle sivil toplum örgütlerinin güç bulması bizim arzumuzdur. Şimdi yeni bir eylem planını ortaya koyuyor, başta doğu ve güney doğu olmak üzere Türkiye’nin bütün illerini etkileyecek hamlesini bugün buradan başlatıyoruz. Bu aynı zamanda işsiz vatandaşlarım için bir kapı, istihdam paketi. Hükümet olarak bölgenin sorunlarının

çözümünde en etkili proje olduğuna inandığımız GAP projesine öncelik verdik ve eylem planını başlattık”. Tarımsal işletmelere destek sağlanacak. Organik tarım faaliyetleri yaygınlaştırılacak. 30 bin hektar mayınlı arazi temizlenerek organik tarıma kazandırılacak. Adıyaman’da, Batman’da erozyon kontrolü yapacağız. Şanlıurfa’da 300 bin fidan üretiyoruz. Bin 75 adet yeni derslik yapacağız. Orta öğretimde okullaşma oranı yüzde yüze çıkarılacak. Çünkü biz demokratik, laik, ama bugüne kadar unutulan sosyal hukuk devletiyiz. Efendim siz dilenciliğe alıştırıyorsunuz diyor muhalefet. Biz 13 milyonu yalnız bırakmıyoruz. Kömürün gönderiyoruz, kitabını gönderiyoruz, sosyal yardımlaşma vakıflarıyla kendilerine ulaşıyoruz. Güneydoğuda şu anda 10 bin kişiye 20 yatak düşüyor, hedef 10 bin kişiye 20 yatak düşecek şekilde hastaneleri düzenlemek” dedi.

 

İşte, Erdoğan’ın ağzından eylem planı:

 

EKONOMİK KALKINMA

 

– 2008’de Diyarbakır’da, 2009’da Gaziantep’te, Şanlıurfa’da cazibe merkezleri oluşturacağız

– Teşvik politikalarını bölgesel potansiyele uygun olarak yeniden şekillendiriyoruz

– KOBİ’lere önemli destekler verilecek

– Bütün GAP illerinde Ziraat Bankası tarafından ticari kredi kullanımı artırıyoruz

– Ziraat Bankası’nın bölgedeki sübvansiyonlu kredileri yaygınlaştırılacak

– Bütün bölge illerinde yatırım projelerini destekliyoruz. (Örnek: Batman’da 30 işletmeye 4 trilyon tutarında yeni yatırım desteği veriyoruz.)

– Gaziantep, Şanlıurfa, Harran üniversitesi bünyesinde Tekno-park kurulacak veya geliştirilecek

– Bölgenin doğal ve kültürel varlıkları geliştirilecek, turizm altyapısı iyileştirilecek, turizm çeşitlendirilecek ve çekim merkezleri oluşturulacak (Örnek:

Batman’da Hasankeyf arkeoloji, kazı kurtarma ve tarihi araştırma projesini süratle bitireceğiz. Hasankeyf’i yok edecek kadar vatana ihanet içinde değiliz, olmayız)

– Tarımsal örgütlenme özendirilecek, organik tarım faaliyeti yaygınlaştırılacak

– Mayınlı araziler temizlenerek tarıma kazandırılacak.

– Yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma yaygınlaştırılacak. Maliye Bakanlığı sorumluluğunda Kilis, Mardin, Ş.Urfa sınırı boyunca uzanan 30 bin

hektarlık alan temizlenmek suretiyle organik tarıma açılacak.

 

SOSYAL GELİŞME

 

– Bütün eğitim kademelerinde fiziki altyapı, fırsat eşitliği sağlanacak. Zorunlu eğitime devam etmeyenh kalmayacak.

– 1565 adet yeni derslik yapılacak, 9 bin 43 öğrenci okula kazandırılacak

– İlköğretimde yüzde 100, ortaöğretimde yüzde 90 okullaşma hedefine ulaşılması hedeflendi.  Bu hizmetlerin 6 bin 200 kişiye ulaşılması hedeflendi

– Pansiyon kapasitesi artırılacak

– Bölge illerindeki tüm üniversitelerin fiziki-beşeri altyapısını güçlendiriyoruz.

– Adıyaman, Batman, Mardin, Siirt’te 1000’er kişilik öğrenci yurdu açılacak

– Sağlık hizmetleri iyileştirilecek. Bölgenin genel sağlık hizmetleri görünümü ülke ortalamasına yaklaştırılacak

– Bütün bölge illerinde hastanelerde koğuş sisteminden 1 veya 3 kişilik oda sistemine geçilecek

– Ambulans sayıları artırılacak

– Meslek edindirme, beceri kazandırma ve kişilerini kendi işyerlerini kurmalarına yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilecek. 35 bin kişiye mesleki beceri kursu verilmesi hedeflendi

– Diyarbakır stadını, kapalı spor salonunu ve diğer illerdeki durumu süratle ele alacağız

 

ALTYAPININ İYİLEŞTİRİLMESİ:

 

– Sulama projeleri hızlandırılacak, GAP’ta yer alan 1.8 milyon hektarlık nihai sulama hedefinin 6 milyon hektarlık kısmı 2010’a kadar tamamlanacak

– Şu anda Cizre ve Silvan barajları için adımları attık, inşallah bitti, bitecek

– Sulamada açık kanalet sistemini kaldırıyoruz, kapalı sisteme geçilecek

– Yağmur ve damla sulama sistemi tüm bölgelere yayılacak. GAP kapsamında Erzurum Kuzgun, Malatya Çat, Iğdır sulama projelerini destekliyoruz

– Karayolunda altyapı güçlendirilmesine hız verilecek

– Havaalanı projesine ağırlık veriyoruz, GAP Uluslararası Havaalanı’nın eksik tesislerini süratle bitireceğiz. Batman Havaalanı terminal binasını tamamlıyoruz

– Elektrik ve doğalgaz şebekeleri yenilecek, hatlar rehabilite edilecek

– Sanayi ve ticaret altyapıları geliştirilecek

– Organize sanayi bölgesi, küçük sanayi sitesi, sınır ticaretini kolaylaştırıcı altyapı geliştirilecek, sınır bölgelerimizin tamamında sınır ticaret bölgelerini süratle inşa edeceğiz

– Sınır ticaretini kolaylaştırıcı düzenlemeler yapacağız

– Konut ihtiyacı TOKİ tarafından ele alınacak

– İçme suyu, atık su, katı atık altyapısı geliştirilecek

– Artvin, Gümüşhane ve Muş’taki baraj inşaatları süratle desteklenecek

– Mavi tünel projesini öncelikli proje olarak bitirmeyi hedefliyoruz

– Tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesini planlıyoruz

 

KURUMLARARASI KAPASİTENİN GELİŞTİRİLMESİ

 

– 2008’in ikinci yarısında Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa illerinde 3 adet kalkınma ajansı kuracağız

– Bölgenin sosyal ve kurumsal sermayesi güçlendirilecek

– GAP İdaresi Ankara’dan bölgeye taşınacak

– Koordinasyon GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nde olacak. İş planları çerçevesinde sürekli uygulama-izleme-değerlendirme sistemi oluşturulacak. Her 3 ayda bir izleme raporu hazırlanarak GAP Yüksek Kurulu’na sunulacak. Kurul, Bakanlar Kurulu ve basını bilgilendirecek

Erdoğan, 2008 yılında diğer bölgelerdeki eğitim, sulama, içme suyu, enerji, sağlık yatırımları gibi öncelikli projelere 1.3 milyar YTL ilave kaynak aktarılacağını belirtti.

 

Teşvik politikası

 

Teşvik politikasının bölgeler dikkate alınarak yeniden şekillendirildiğini kaydeden Erdoğan, özellikle 3 sektörün bölge için çok önemli olduğunu belirtti: Tarım-Gıda, Enerji ve Sermaye-Finans.

Başbakan, eylem planının ilk iki sektörün kullanımında çok büyük bir atılım sağlayacağını ifade etti.Başbakan, sermaye-finans sektörü konusunda İstanbul’u bir merkez haline getirme kararlılıklarının sürdüğünü belirterek, İstanbul’da kurulacak bir kalkınma ajansının da bu projeyi destekleyeceğini bildirdi.Erdoğan, bu planın etkisinin GAP ile sınırlı kalmayacağını, tüm Türkiye’de olumlu yönde hissedileceğini dile getirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP