DOLAR 17,8805 -0.19%
EURO 18,3878 0.2%
ALTIN 1.017,970,05
BITCOIN 410329-4,89%
Adıyaman
36°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Başkan Öztürk’ten Tasarruflu Su Kullanımı Uyarısı

Başkan Öztürk’ten Tasarruflu Su Kullanımı Uyarısı

ABONE OL
1 Haziran 2017 17:05
Başkan Öztürk’ten Tasarruflu Su Kullanımı Uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, vatandaşlara tasarruflu su kullanımı uyarısında bulundu.

Başkan Öztürk, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte vatandaşları suları tasarruflu kullanmaları konusunda tedbirli olmalarını ve suyun israf edilmemesi gerektiğini belirterek, , Besni halkının su sıkıntısı yaşamaması için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Besni’nin şehir şebeke suyunun büyük kısmının Su gözü bölgesinden geldiğini ifade eden Belediye Başkanı Öztürk, “Besni suyu pahalıya elde edilen bir şehir. Suyumuz motor gücüyle gelmektedir ve sürekli elektrik kullanmaktadır. Bu sebeple suyu pahalıya elde ediyoruz. Evinizde su israfına son vermek için öncelikle nerede ne kadar su tükettiğimizi bilmeliyiz. Alacağınız küçük önlemlerle, su tüketiminizi azaltmanız mümkün. Gizli su kaçağını tespit etmek için, bütün muslukları kapatıp su sayacını okuyun. Eğer tüm musluklar kapalıyken sayacınız dönüyorsa iç tesisatınızda veya güneş enerjilerinde su kaçağı var demektir. Böyle bir durumda acilen su kaçağını tamir ettirmeniz gerekmektedir.’’ dedi.

Besni’de içme suyu şebekesinde kayıp kaçak oranın çok fazla olduğuna değinen Öztürk, “Normalde yüzde 5 civarında kaçağı normal kabul edebiliriz. Ama yüzde 20-25 civarında kayıp kaçak var. Bu da şunu gösteriyor ki, elektrik sarf ederek getirdiğimiz suyun dörtte biri yer altında kayıp oluyor. Çok ciddi bir maliyet. Bir de vatandaşımızın suları gelişi güzel kullandığını düşündüğümüzde, bahçe sulamak için bu suyu kullandıklarını düşünürsek bu da Besni’ye çok ciddi bir maliyet getiriyor. Onun için kısa vadede su sıkıntımız yok ancak yinede tasarruflu olmak zorundayız. Erkenek İçme Suyu Projemize inşallah bu yaz başlayacağız. Tamamlandığında su sıkıntısını tamamıyla halletmiş olacağız. Bu demek değildir ki suyu israf edelim. Böyle bir şey doğru değil. Bu neticede maliyet olarak tekrar vatandaşımıza yansıyor. Vatandaşlarımız suları idareli olarak kullanırlarsa ve kaçakları önlersek bizim elektrik sarfiyatı da için vatandaşımıza daha ucuza su içirme imkanı olabilir” dedi.

PHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP