DOLAR 17,9337 0.12%
EURO 18,3554 0.14%
ALTIN 1.032,05-0,13
BITCOIN 409808-4,29%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

BDP İl Başkanı Küçükkelepçe’den ‘Barış Süreci’ Açıklaması: “Süreç Tıkanma Noktas

BDP İl Başkanı Küçükkelepçe’den ‘Barış Süreci’ Açıklaması: “Süreç Tıkanma Noktas

ABONE OL
22 Ekim 2013 12:09
BDP İl Başkanı Küçükkelepçe’den ‘Barış Süreci’ Açıklaması: “Süreç Tıkanma Noktas
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BDP 02020Hükümet tarafından yürütülen ‘Barış Süreci’ ile ilgili bir açıklama yapan BDP İl Başkanı Abuzer Küçükkelepçe sürecin tıkanma noktasında olduğunu iddia etti.

AK Parti hükümeti tarafından uzun süredir yürütülen ‘Barış Süreci’nin son dönemdeki gelişmeleri hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Eş Başkanı Abuzer Küçükkelepçe sürecin tıkanma noktasında olduğunu iddia etti. Sürecin tıkanma noktasında olmasının sorumlusunun AK Parti hükümeti olduğunu da sözlerine ekleyen Küçükkelepçe, birkaç önemli maddenin ‘Demokratikleşme Paketi’nde yer almamasının bu sürece balta vurduğunu dile getirdi.
“Bu işin sorumlusu AK Parti hükümetidir”
Küçükkelepçe, gazetemize konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Kürt Siyasal Hareketi ile AKP arasında yaklaşık bir yıldır süren ve ‘Barış Süreci’ olarak adlandırılan sürecin geleceği ciddi olarak tıkanmaya doğru gitmektedir. Bu durumun müsabibi AKP hükümetidir. Hatta bu sürecin tıkanmasının en büyük etkeni Başbakanın kendisi ve yakınındaki birkaç danışmanıdır. Bunun böyle olduğunu bütün Türkiye kamuoyu bilmektedir. Çünkü bir yıl üzerinde çalışma yapılan Demokratikleşme Paketi sürece gereken desteği hem psikolojik hem de siyasal olarak sunmamıştır. Çünkü Başbakanın tavrı ve dili hem de paketin içeriği bunun en büyük sebebidir. Bu paket hazırlanırken hiçbir şekilde Kürt tarafıyla görüşülmemiş ve paylaşılmamıştır. Ben yaparım olur mantığı ile hazırlanmıştır. Bununla beraber içeriğine baktığımızda da Kürt tarafının hükümete sunduğu ve olmazsa olmazı olan hiçbir madde pakette yer almamıştır. Neydi bu maddeler; TMK ve TCK’ da gerekli Demokratik değişiklikleri yapılmasıydı. Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik şartının hayata geçirilmesiydi. Dünyanın en Antidemokratik seçim barajının kaldırılması veya makul bir seviyeye indirilmesi. Anadilde eğitimin bir kamu hizmeti olarak sunulmasıydı. Kürtler arasında bir sürü olumsuzluğa sebebiyet veren koruculuk sisteminin kaldırılması gibi önemli maddelerdi. Bunların hiçbiri pakette yer almamasına karşılık Sayın Başbakanın ve başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın kibirli ve tehdit edici üslubu ‘ben hakları verirsem veririm’  üslubu. Herkes takdir eder ki meşru hakların pazarlığı olmaz, taksiti olmaz. Halen AKP ve Başbakanın mantalitesi Kemalizm’den pek farklı bir noktaya gelmemiştir. Kürtleri bir halk olarak görme noktasından çok uzak görülmemektedir. Bu mantaliteyle de Kürt Sorunu gibi çok zor ve ağır bir sorunu çözemez. Sayın Öcalan’ın gayreti ile bu güne kadar gelebilmiştir. Sayın Öcalan’ın sağduyusu umarız ki sürecin yürümesi için yeterli olur. Biz parti olarak her şeye rağmen sürecin arkasındayız ve başarılı olması için üzerimize ne düşüyorsa bunun yapılması noktasında yapma kararlılığı içerisindeyiz. Halklarımızın çıkarı için bu barış ortamının devamından yanayız” diyerek sert konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP