DOLAR 17,9464 0.43%
EURO 18,5726 0.79%
ALTIN 1.033,700,39
BITCOIN 4381072,12%
Adıyaman
35°

AÇIK

20:18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Belediyenin Boy Boy Reklamını Yaptığı TOKİ’de Neler Oluyor?

Belediyenin Boy Boy Reklamını Yaptığı TOKİ’de Neler Oluyor?

ABONE OL
9 Kasım 2012 08:00
Belediyenin Boy Boy Reklamını Yaptığı TOKİ’de Neler Oluyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TOK CHP (25)Adıyaman Belediyesinin panolarda boy boy reklamını yaptığı Tekel Barakalarının yerine yapılan TOKİ konutlarında oturan vatandaşların yığınla sorununa CHP İl Teşkilatı kulak verdi.

Adıyaman Belediyesi tarafından ‘kentsel dönüşüm’ adı altında başlatılan toplu konutlardan, düşük gelirliler için eski Tekel Barakalarının yerine yapılan TOKİ konutlarında yaşanan aksaklık ve eksiklik büyük tepkiye neden oluyor.
Daha önce çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan TOKİ halkının sesini, boy boy reklam yapanlar değil, ana muhalefet partisi CHP’nin il teşkilatı duydu. Konutların bulunduğu alan giderek, TOKİ sakinlerinin dertlerini dinleyen CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan ve beraberindeki heyet, sorunların takipçisi olacaklarını dile getirdi.
TOKİ’den ev aldıkları günden bu yana sorunlarla boğuşuyorlar
TOK CHP (30)TOKİ’den ev aldıkları günden bu yana sorunlarla mücadele eden vatandaşlar, iktidar partisi mensuplarının kendilerini ziyaret etmemesine tepki göstererek, CHP yönetiminin ziyaretinden dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdiler. Hayatları boyunca sürekli bir ev sahibi hayali içerisinde olduklarını, ancak TOKİ’den aldıkları evlerin adeta döküldüğü belirten vatandaşlar yetkililere seslenerek, sorunların çözüme kavuşturulmasını istediler.
Oturdukları evlerin kapılarının kapanmadığını, sokaklardaki ışıklandırma sistemlerinin çalışmadığını, suların akmadığını, yağışlarda evlerin suların altında kaldığını, mutfak dolaplarının ve tezgahlarının basit şekilde yapıldığını belirten site sakinleri, hükümet yetkililerine serzenişte bulunarak, CHP il ve ilçe yönetiminden yardım istediler.
“Paramı bugün vereceklerini bilsem anahtarımı teslim etmeye hazırım”
“TOKİ’den bir evimin olacağını duyunca sevincimden uyuyamamıştım” diyerek gözyaşlarına boğulan Abdulhamit Cengiz şöyle konuştu; “TOKİ’nin aidatlarımızı aniden yükseltilmesi bizleri rahatsız etti. Ayrıca peyzaj düzenlenmesi için bahçelere dökülen hayvan pisliğinde oynayan çocuklarımız hastalar. Site sakinlerinden toplamda 1 bin 350 TL isteniliyor. Bu parayı nereden getireceğimi bilemiyorum. Gelsinler evlerini başlarına çalsınlar. Aylık taksitlerimizin meblağlarını düşürmeseler ödemeleri yapmamız mümkün değil. Evlerimizin kapılarının çelikten olacağını söylenmişti. Ancak bize verdikleri evlerin kapıları suntadan yapılmış. Tezgahlarımız da suntadan oluşuyor. TOKİ’de oturan herkesin evi akıyor. Pencere ve kapılar kapanmıyor. Bu evlerde oturan herkesin evinde mutlaka bir problem var. Hiç kimsenin lavabosu çalışmıyor. Isınma diye bir şey yok, battaniyeye sarılarak uyuyoruz. Ne tüp nede elektrik yakabiliyoruz. Çoluk çocuk hepimiz perişan olduk. TOKİ’den ev aldığıma pişman oldum. Paramı bugün vereceklerini bilsem anahtarımı teslim etmeye hazırım. Geçen günlerde yağan yağmurdan sonra üst katları, kapıcı dairelerini, sığınakları su bastı. Şuanda herkes mağdur. Bahçelerimize, “Çim ekeceğiz” dediler. Hayvan pisliğini bahçelere döktüler. Pireler milleti yedi. Sokak arasındaki ışıklandırma sistemleri çalışmıyor. TOKİ’nin yöneticileri vatandaşlara 91 bin TL borç çıkardıktan sonra gitti. Yetkililerden şikayetçiyiz. Evlerimizi sağlam olarak teslim etmedikçe tepkimiz devam edecektir. Evlerini teslim etmeye hazırız. Yetkililer TOKİ sakinlerini feraha kavuştursunlar. Bizlerde her vatandaş gibi rahat bir şekilde evimizde oturmak istiyoruz” dedi.
“Yetkililer, ödediğim paramı iade edip, evlerini teslim alsınlar”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan’a seslenen TOKİ sakini Veysel Çelikten ise, “Yetkililer TOKİ’den ev verdiklerine alt tabakayı örnek göstermişlerdi. Peşinat olmadığı için ve ayda 100 TL karşılığında ev verileceğinden dolayı ev almaya karar vermiştim. Peşinatımı verdim. Eve oturduktan sonra ilk taksitte 205 TL gibi bir meblağı ödemem gerektiği söylendi. Yüzde 70 oranında özürlü raporum olduğum için herhangi bir bir işte çalışamıyorum. 100 TL’lik bir taksiti her şekilde ödeyebilirim. Ancak 250 TL gibi bir parayı ödemem mümkün değil. Bütün site sakinleri bu sorundan şikayetçiler. İleriki günlerde bu rakamın daha da artacağı gözüküyor.15 yıl gibi bir süre içerisinde bizlerden ne gibi bir paranın isteneceğini bilinmiyor. Hiçbir şekilde ek gelirim yok. Beni idama götürseler de bu rakamı ödeyemem. Yetkililer ödediğim paramı iade edip, evlerini teslim alsınlar. Bize verdikleri evler resmen dökülüyor. Mutfak içerisinde yapılan tezgahları bir görmek lazım. Hasta olduğum için çalışamıyorum. TOKİ’den ev alınca aylık 100 TL gibi bir ücret ödeyeceğimizi düşünüyordum. Bize verilen evler 65 metre kare denilirken, 62 metrekare çıktı. Oturduğum evi santim santim ölçtüm. Buyursunlar eğer oturduğum ev 65 metrekare çıkarsa ben bir şey demeyeceğim. Kredi çekerek bu evi aldım. Başbakan Erdoğan, TOKİ’deki evleri almak isteyenlerin aylık 100 TL ödeyeceğini söylemişti. Başbakan Erdoğan’ı sözünde durmaya davet ediyorum. Bütün site sakinlerinin en büyük sorunu aylık ödemelere yapılan zamlardır. TOKİ’de oturan hiç kimse aylık 250 TL gibi bir parayı ödeyemez. Zengin olmuş olsaydık, burada oturmazdık. Kirada otururken, bari sıkıntılarım yoktu. Oturduğumuz evler döküldüğü için hiçbir yetkili açılışa gelmedi” diyerek tepkisini dile getirdi.
“Hani nerede milletvekilleri?”
Yetkilileri topa tutan Mine Özçiftçi de iktidar partisine mensup milletvekili ve belediye başkanını topa tutarak, “Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, sorunları yerinde inceleyerek, çözüm bulsun. Valiliğe çıktığımız vakit Vali Mahmut Demirtaş’la görüştürmüyorlar. Başıma silah dayadığım zaman mı Vali Demirtaş buraya gelecek. Ben vatandaşsam yetkililer sorunlarımı dinlemek zorundalar. Şimdiye kadar siyasilere oy veriyordum. Ancak bu saten sonra hiç kimseye oy vermeyeceğim. Evimde tezgahım yok, kapılar sorunlu, çelik kapı yerine sunta kapıları taktılar. Doğalgazımız yok. Çocuklarımız soğuktan donacaklar. Bir ay elektrikli soba yaktım. 60 TL fatura geldi. Eşimin bu paraları ödeyecek durumu yok. Böyle giderse hiçbir şekilde aylık ödemeleri ödeyememeğim. Hiçbir çevik kuvvet polisi bana karışamaz. Milletvekilleri hani neredeler. Onlara o kadar oy verdik. Yaşadığımız sıkıntılardan sonra hiçbir milletvekili, “Sorunlarınız nedir. Aç mısınız, tok musunuz” demediler. Hiç kimse oyunbozanlık yapsınlar. Evimiz oldu diye sevineceğimize sevincimiz kursağımızda kaldı. Doğalgaz, elektrik ve su sorunu devam ediyor” diye konuştu.
“Yetkililer sıkıntılarımızla ilgilenmiyorlar”
TOKİ sakinlerinin sıkıntılarının her geçen gün daha da arttığını söyleyen Yaşar Yavaş ise “Sularımız hiçbir zaman düzenli bir şekilde akmadı. Evlerimizin kapıları kapanmıyor. Ev alırken, bizle taahhüt edilen aylık ödemelerimiz ile şimdi söylenen meblağ arasında bir uçurum var. Bu rakamları asla ödeyemeyiz. Toplamda bin TL’nin üzerinde bir meblağ bizden isteniliyor. Yetkililer sıkıntılarımızla ilgilenmiyorlar” ifadelerini kullandı.
Kapıcı ve yöneticinin kendisini tehdit ettiğini ifade eden Emine Tek baş isimli bayan ise, “Kendi hazırladıkları evrakı imzalamadığım takdirde beni evden çıkaracaklarını söylediler. Okumam olmadığım için evrakı imzalamayacağımı söyledim. Eşimin işi yok. Bin TL’nin üzerindeki parayı ödeyemem halinde beni evden çıkaracağını söylediler. Evlerimizde doğalgaz olmadığı için çocuklarımız donuyor. Çocuklarımız hasta olursa kim bakacak. TOKİ’nin çevresinin açık olması nedeniyle bayanlar korkularından dışarıya çıkamıyorlar. Geçen günler birkaç tane tinerci birkaç bayının üzerine doğru yürüdü. Buna karşın yetkililer duvarları yıktılar. Tinercilerin korkusundan dışarı çıkmaya korkuyoruz. Site içerisinde bekçi yok. Allaha emanet bir şekilde yaşıyoruz. Bunun yanı sıra TOKİ içerisinde bulunan aydınlatma direkleri de çalışmıyor. Kapıcıları istemiyoruz” dedi.
“Evlerde ısınamadığımız için çocuklarımız hasta oldu”
TOKİ’deki evlerin döküldüğünü ileri süren Mukaddes Aladağ, “Evlerimizde sıcak su yok. Şofbenleri yakıyoruz, şarteller atıyor. Balkonumuz yok. Bordum kartlarımız tamamıyla ıslanmış. Evlerimizin tamamı sularla doldu. Evlerde ısınamadığımız için çocuklarımı üşüyorlar ve hastalar. Normal bir insan battaniye ile sabaha kadar bekleyebilir. Fakat bir çocuk sabaha kadar battaniye ile bekleyemez. Bodrum kartlar pislikten geçilmiyor. Çocuğum hasta olduğu için okula gidemiyor” şeklinde konuştu.
“Böyle giderse bu evi terk ederim”
“Hiç kimse böyle bir ortamda yaşamak istemez” diyen Aysel Topuz ise tepkisini şöyle dile getirdi; “Tek hayalim bir evimin olmasıydı. Ancak bu evlerde oturduktan sonra bütün hayallerim suya düştü. Eşim aylık ödemleri ödeyemediği için il dışına çalışmaya gitti. Belki 6 ay eve gelemeyecek. Yetkililer ise sıcak evlerinde otururken, bizim ise sorunlarla boğuşuyoruz. Yetkileri gerekeni yapsınlar. Böyle giderse bu evi terk edebilirim.”
“Gerek valilik, gerekse belediye nezdinde çalışmalarımız olacak”
TOKİ’de oturan vatandaşların sorunlarını dinledikten sonra gazetemize açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan ise şöyle konuştu; “TOKİ sakinlerinin yaşadıkları sorunlar kesinlikle üzücü verici olaylardır. Devlet baba özellikle dar gelirli vatandaşına, “Ev yapacağım” diye insanlara umut verdi.  Ancak gelinen noktada vatandaşlarımız çok mağdur durumdalar. Peşinatsız 100 TL taksitle evlerin yapılacağı söylenmişti. Fakat metre karesine göre vatandaştan aylık 221 ila 295 TL arasında değişen ücretler alınıyor. Vatandaşlarımız bu durumu ödeyecek durumda değiller. Yapılan binalar oldukça sağlıksız. Gerek içyapıda kullanılan gerekse dış cehde yapılan malzemeler oldukça sağlıksız yapılmış. Geçen günler yağan yağmurla birlikte birçok evi su basmış. Bu sorunlar yapıların ne kadar basit bir şekilde yapıldığını ortaya koyuyor. İnsanlarımız muhtaç olmamış olsa, bu evlerde oturmaz. Devletin biran önce vatandaşlarına vermiş olduğu sözleri yerine getirmesi gerekir. Kışın mevsiminde olmamıza rağmen vatandaşın ısınacak durumu yok. Doğalgaz boru hattı dahi TOKİ sakinlerinin bulunduğu alana kavuşmamış. Böyle giderse kışın ortasına kadar doğalgazın kavuşmayacağı görünüyor. Doğalgazın ücretini de unutmamak gerekiyor. Site sakinleri TOKİ’nin atadığı site yönetimini istemiyorlar. Vatandaşlarımız serzenişlerinde haklılar. Site yönetiminin kesinlikle vatandaşlara bırakılması gerekiyor. Sitede kapıcılık görevini yapan kişiler dahi il dışından getirilmiş. İlimizde iş bulmayan birçok insan bulunurken, dışarıdan işçi getirilmesi doğru değil. TOKİ’de oturan vatandaşlarımızın sorunları anlatmakla bitmez. Asansörler, çalışmıyor, ışıklandırmalar ve çevre düzenlenmesi yok. Herhangi bir şekilde sağlam bir bina yapılmadan anahtarlar teslim edilmiş. Vatandaşlarımız yaşadıkları sorunlar karşısında oldukça şikayetçiler. Bu sorunların çözüme kavuşana kadar bu olayın takipçisi olacağız. Gerek Valilik gerekse belediye nezdinde çalışmalarımız olacak. Site sakinleri arzu ederlerse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidilerek, bu sorunun çözümü için bizzat ilgileneceğiz. Vatandaşlarımızın her zaman yanında olacağız. Amacımız bu sorunlarının biran önce çözülmesi ve vatandaşlarımızın başlarını yastıklarına koyduklarında rahat bir şekilde uyumalarıdır. Öncelikle milletvekilimiz Salih Fırat’a bu sorunu ileterek, bu olayı AK Parti’nin Adıyaman milletvekillerine ve TBMM’ye taşıyacağız. Sonuç itibariyle bu sonucu çözecek olan hükümettir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP