DOLAR 17,8805 -0.19%
EURO 18,3878 0.2%
ALTIN 1.017,970,05
BITCOIN 410329-4,89%
Adıyaman
36°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Bereketli Topraklar Suyla Buluşacak

Bereketli Topraklar Suyla Buluşacak

ABONE OL
1 Haziran 2017 17:04
Bereketli Topraklar Suyla Buluşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“ Adıyaman-Çelikhan Sulamasıyla Çiftçilerin Gelir Düzeyi Artacak”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Adıyaman Çelikhan Sulamasında çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Proje ile 13 bin dekar zirai alan suyla buluşacak.

Çelikhan’da yaklaşık 13 bin dekar zirai alanı suyla buluşturacak olan Çelikhan Sulamasının tamamı cazibeli olarak inşa ediliyor. Azami su tasarrufu sağlanacak proje ile enerji maliyetleri ortadan kalkarak bölge çiftçisi arazilerini yağmurlama ve damla sistemleriyle sulayabilecek.

PROJEDE FİZİKİ GERÇEKLEŞME YÜZDE 14

Yüzde 14 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan projede tünel giriş platformu ve tünel giriş sedde dolgusu tamamlandı. Yaklaşık 880 metre uzunluğunda ve 3 metre çapındaki tünel ile 36 bin metrelik boru hattı şebekesi çalışmaları ise devam ediyor.

Ana su kaynağını Çat Barajı’nın oluşturduğu sulama projesinde ayrıca baraja Görnek Dere Vadisi üzerine inşa edilecek TaşdamlarReglatötü ile su derive edilecek. Derivasyon tesislerindeki fiziki gerçekleşme ise yüzde 57 seviyesine ulaştı.

PROJENİN YATIRIM BEDELİ YAKLAŞIK 28 MİLYON LİRA

Yaklaşık 28 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilen Çelikhan Sulamasının hayata geçirilmesi ile bölge çiftçisi dekar başına 475 lira ilave gelir artışı elde edilecek, dolayısıyla ülke ekonomisine yıllık 5,5 milyon lira katkı sağlanacak. 2018 Ağustos ayında tamamlanarak hizmete alınması hedeflenen proje ile ayrıca 1.040 kişiye istihdam sağlanması da hedefleniyor.

BÖLGE ÇİFTÇİSİNİN GELİR DÜZEYİ ARTACAK

Projeyi yakından takip ettiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bu projenin hayata geçmesi ile bölgede ziraatla uğraşan vatandaşlarımızın gelirlerinde önemli artışlar olacak. Böylece bölge vatandaşlarının gelir düzeyi arttığı için köyden kente göç azalmış olacak” dedi.

YATIRIMLAR SÜRECEK

Adıyaman’a sulama anlamında yatırımlarını hız kesmeden sürdüreceklerini de vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Adıyaman’ın bereketli topraklarını suyla buluşturmaya devam edeceğiz. Adıyaman tarihinde görmediği yatırımları son 14 yılda aldı. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” değerlendirmesinde bulundu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP