DOLAR 16,5748 0.25%
EURO 17,5588 -0.03%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 343953-2,03%
Adıyaman
29°

AÇIK

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Besni Devlet Hastanesinde Sağlıklı Yaşam Yolu Projesi Açılışı Yapıldı

Besni Devlet Hastanesinde Sağlıklı Yaşam Yolu Projesi Açılışı Yapıldı

ABONE OL
26 Eylül 2017 17:45
Besni Devlet Hastanesinde Sağlıklı Yaşam Yolu Projesi Açılışı Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Besni Devlet Hastanesinde sağlıklı yaşam yolu projesinin açılışı törenle yapıldı.

Besni Devlet Hastanesinde Sağlıklı Yaşam Yolu Projesi Açılışı Yapıldı 2

Adıyaman İli Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Besni Devlet Hastanesinde Sağlıklı Yaşam Yolu Projesi açılışı için gerçekleşen törene Besni ilçe kaymakamı Ahmet Gencer ve ilçe kurum amirleri ile birlikte Adıyaman İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz ile beraberinde Tıbbi, Mali ve İdari Başkanlar katılım sağladı.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Başhekim Op.Dr.Ali Helli;  “Obezite, Dünyada özellikle gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biri. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1,9 milyar kişi fazla kilolu ve bunların 600 milyonu da obezdir. Türkiye’de de durum çok farklı değil,  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı Vücut Kitle İndeksi araştırmasına göre; ülkemizde her 100 kişiden 20’si, yani her 5 kişiden biri fazla kilolu, yani obez. Türkiye’de Obezite 2008 yılında yapılan araştırmaya kıyasla %31,1 oranında artmış durumda. Obezite oranları erkeklerde %15,3, kadınlarda ise 24,5.

Günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci önemli nedeni obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Obezitenin en önemli risk faktörlerini; fiziksel aktivitede azalma, beslenme alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı ve genetik oluşturmaktadır.

Hastanemiz çevresinde oluşturduğumuz yürüyüş yolu hastalarımızın, hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın fiziksel aktivitelerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olacak ve sağlıklı yaşama teşvik edecektir. Yaklaşık 800 metre olan yolumuzun 1 tam turu ile yaklaşık 1000 adım atmış olunacaktır.

Bu Projenin hayata geçirilmesinde bizden desteklerini esirgemeyen Adıyaman İli  Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri  Sayın Uzm. Dr. Erdoğan Öz’ e ve emeği geçen tüm ekibimize teşekkürlerimi sunarım.”dedi

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP