DOLAR 18,0952 0.03%
EURO 18,1900 0.03%
ALTIN 1.016,750,06
BITCOIN 3882260,90%
Adıyaman
35°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Besni’nin belleği canlandırılıyor

Besni’nin belleği canlandırılıyor

ABONE OL
26 Mayıs 2007 19:51
Besni’nin belleği canlandırılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

besnicanl(CİHAN)-Adıyaman’ın Besni İlçe Belediyesi, ilçenin belleği olan Eski Besni’deki tarihi eserleri gün yüzüne çıkartmak için çalışmalarını sürdürüyor. Besni Belediyesi’nin daveti üzerine Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümü’ndan gelen bir ekip, eski Besni ören yerinde çalışmalar yaptı.

    Belediye Başkanı İbrahim Öztürk’ün daveti üzerine Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Erkin Erten, Yrd.Doç. Dr. Mustafa Yeğin, Çukurova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gülertan Akyüzlüer ve Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinden oluşan toplam 27 kişilik bir ekip, 2 gün boyunca Eski Besni ören yerindeki Meydan Hamamı ve Tahtaoba Camisi’nin plan ve röleve çizimlerini yaptı.

Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, şehrin belleği olan Eski Besni’yi tekrar canlandırmak ve burayı bir cazibe merkezi haline getirmek için bütün imkanlarını seferber ettiklerini kaydetti. Buradaki eserlerin restore edilmesi için birkaç koldan çalışma yürüttüklerini belirten Öztürk, Çukurova Üniversitesi’nden gelen ekibinin de bu çalışmaların bir parçasını teşkil ettiğini kaydetti.

Yaklaşık bir yıl önce Belediye Başkanı İbrahim Öztürk’ün talebi üzerine Besni ile ilgili araştırma yapmaya karar verdiklerini dile getiren Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof.Dr. Erten, Eski Besni ören yerinin yerleşim planlarını çıkarmak ve burada yer alan binaların rölevelerini, yani hali hazırdaki planlarını ve bulundukları durumu belirlemek üzere bir çalışma yaptıklarını söyledi. Erten, yaptıkları çalışmaları Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kuruluna belge olarak sunacaklarını ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP