DOLAR 17,9488 0.07%
EURO 18,3684 0.06%
ALTIN 1.017,610,05
BITCOIN 423010-1,38%
Adıyaman
36°

AÇIK

04:05

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bin Adet Turna Kuşu Japonya Büyükelçiliğine Gönderildi

Bin Adet Turna Kuşu Japonya Büyükelçiliğine Gönderildi

ABONE OL
9 Ekim 2017 18:19
Bin Adet Turna Kuşu Japonya Büyükelçiliğine Gönderildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Japonya’nın TOHOKU bölgesinde meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin anısına bin turna kuşu ve duygu dolu düşünceleri yansıtan anı defterini Japonya büyükelçiliğine gönderdi.

Bin Adet Turna Kuşu Japonya Büyükelçiliğine Gönderildi 1

Japonya Büyükelçiliği ve The Japan Foundation sponsorluğunda CerModern’de gerçekleşecek olan ve sergi süresince Japonya’nın TOHOKU bölgesinde meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin anısına toplanacak olan bin turna kuşu yapımında Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı A.C. Yamazaki İlköğretim Okulu, Yunus Emre Ortaokulu, Nene Hatun Anaokulu ve Halide Edip Anaokulu öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanılıp gönderildi.

 

Gönderilen bin turna kuşu Japonya Büyükelçisi tarafından açılışı yapılacak olan ve 11-22 Ekim tarihlerinde CerModern’de “TOHOKU through the eyes of Japanese Photographers / Japon Fotoğrafçıların Vizöründen TOHOKU”  adlı fotoğraf sergisi boyunca sergilenecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Nene Hatun Anaokulu’nda anaokulu öğrencileriyle biraraya gelerek minik ellerin yapmış olduğu, turna kuşlarını nasıl yaptıklarını izleyerek onlara yardım etti.

 

Kızılkaya, burada yaptığı konuşmada, “11 Mart 2011’de Japonya’nın doğu kıyısında bulunan Tohoku meydanında 9.03 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenler anısına gerçekleşen proje kapsamında, 4 okulumuzda böyle bir proje için öğrencilerimiz 1000 adet turna kuşu yapıyorlar. İlimizin de bu proje kapsamında yer almasının nedeni Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan ve Milli Eğitim Bakanı ve Daire Başkanları tarafından açılışını gerçekleştirdiğimiz İnovasyon Merkezinde bulunan ‘’Origami & Krigami atölyesinin olmasıdır. Ve tıpkı bu çocuklarımızın duygu ve düşüncesi gibi dünyaya barışın, sevginin ve hoşgörünün hüküm sürmesi gerektiğini ve böyle bir hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Çocuklarımız yapmış oldukları bu turna kuşlarıyla sadece kâğıttan bir kuş değil adeta elleriyle sevgi, şefkat ve barışı yoğuruyorlar” dedi.

Japonya Büyükelçisi tarafından gönderilen mektup da Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de bu etkinlikte imzası olmasının arzu edildiğini belirtilerek, “Anı defteri” ve bin turna kuşu kağıdı gönderildi.

 

Gönderilen bu özel kâğıtlar 4 okulun öğrenci ve öğretmenlerince turna kuşu haline getirildi ve etkinlik anısına “Anı defteri” öğrenciler tarafından Türkçe/İngilizce ve Japonca duygularını yazarak geri gönderildi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP