DOLAR 17,9596 0.22%
EURO 18,2682 0.06%
ALTIN 1.016,62-0,50
BITCOIN 420876-1,72%
Adıyaman
38°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Bir yol hikayesi

Bir yol hikayesi

ABONE OL
4 Mart 2010 10:38
Bir yol hikayesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Biryol (1)2 yılı aşkın bir süredir yapımı devam eden ve son zamanlarda kış mevsimi bahanesi ile yapımı belli aralıklarda durdurulan Adıyaman Kâhta karayolu sürücüleri adeta çileden çıkarttı.

Yapımı adeta yılan hikâyesine dönen Adıyaman Kâhta karayolunun tamamlanmaması yolu sürekli olarak kullanmak zorunda kalan sürücülerin adeta kâbusu haline geldi.

Düzenleme yapılacağı belirtilen yoldaki çalışmaların son zamanlardaki durması sürücüleri adeta çileden çıkarttı. Yolun birçok araçta ciddi zararlar meydana gelmesine neden olduğunu belirten Sürücüler; “Bu yol Sıfır kilometre aldığımız yeni araçlarımızı adeta on yıllık bir araç görünümüne kavuşturdu. Bizler araçlarımıza yaptığımız masraflarla yeni araçlar alabilecek paralar döktük. Bu yol adeta bitmeyen çile şarkısına benziyor. Bizler bu yolu sürekli olarak kullanmak zorunda olan sürücüleriz. Fakat ne yazık ki yolda hala gözle görülür bir düzenleme yok. Tam aksine yol gittikçe kötü bir şekilde ulaşıma açık. Özellikle bozuk olan ve yapılmasını beklediğimiz Hasancık beldesi mevkiinde birde önemli olan havaalanı yolumuz bulunmakta. Şehrimize ilk kez gelenler bu yolu görünce ikinci kez gelişlerinde ise burası hangi köy diye kendi aralarında konuşmaya başlıyorlardır. Yanı sıra turizm açısından ve özelliklede inanç turizmi açısından oldukça sık kullanılan yolun neden bitirilemediğini anlayabilmiş değiliz. Bazı duyumlarımıza göre bu yolun şuanda mahkemelik olduğu ve çıkacak karara kadar herhangi bir çalışma yapılmayacağı iddiaları ortalarda dolaşıyor. Madem mahkemelik olacaktı, öyleyse neden bu yola başlanılıp mevcut yol bozuldu. Bizlerin en çok merak ettiği konulardan biriside bu, bizler yolun bir an önce ya bitirilmesini ya da tekrar düzenlenerek trafik akışının rahat bir şekilde sağlanmasını istiyoruz” şeklinde konuştular.

Alınan bilgilere göre mevcut yola alternatif olarak daha önceden hazırlanan çevre yolu projesinin ise uygulamaya geçirilmediği ve uygulamaya geçirildiği takdirde çevre yolunun şuana kadar bitirilerek hizmete sunulmuş olduğu iddiaları söylentiler arasında yerini aldı.

Bilindiği gibi bir süre önce Adıyaman-Kâhta Karayolu üzerinde toplanan grup, yol yapım çalışmalarının uzamasına tepki göstererek yolu trafiğe kapattı.

Günde birkaç kez bu yolu kullanmak zorunda olduklarını belirten grup üyeleri, araçlarının zarar gördüğünü ve her defasında dakikalarca toz yuttuklarını ifade etti. Yol çalışmasının kısa sürede bitirilmesini isteyen grup üyeleri yolu trafiğe kapatırken, işlerine gitmek üzere yola çıkan vatandaşlar, trafiğin açılmasını bekledi. Yol çalışmalarının biran önce bitmesini istediklerini ifade eden vatandaşlar, eylemci gruba destek verdiklerini söyledi.

Ayrıca yol güzergahında özellikle bozuk olan bölgelerde birde petrol kuyularının olduğu ve bu alanında sık olarak kullanıldığı bilinmekte.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP