DOLAR 17,9772 0.29%
EURO 18,2672 0.09%
ALTIN 1.017,52-0,42
BITCOIN 420267-1,84%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bölgenin Tek Bağdadi Mimarili Camisi

Bölgenin Tek Bağdadi Mimarili Camisi

ABONE OL
11 Mart 2010 10:46
Bölgenin Tek Bağdadi Mimarili Camisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kab Camisi (2)Adıyaman’ın en eski camileri arasında yer alan Kab Caminin minaresinin bağdabi sanatıyla yapıldığı bildirildi.

Adıyaman Müze Müdürü Fehmi Erarslan, 1768 yılında yapılan caminin Adıyaman Çarşısı ile Hükümet Konağı arasında Kab Mahallesi’nde bulunduğunu belirterek, “ Kitabesine göre 1768 yılında yapılmış, 1923 yılında da Hacı Mehmet Ali isimli bir kişi tarafından yeniden yapılmıştır. Bunları belirten kitabeler kuzey ve güney yönündeki kapıların üzerindedir. Dikdörtgen planlı caminin önünde son cemaat yeri, yazlık ve kışlık olmak üzere iki tanedir. Cami ve son cemaat yeri kesme taştan yapılmış olup, üzerini kasnaktan itibaren bağdadi sıvalı ahşap bir kubbe örtmektedir. İbadet mekanındaki iki payenin yardımıyla ve bunları birbirine ve duvarlara bağlayan kemerlerle içerisi kare şekline dönüştürülmüştür. Bunun dışında kalan bölümler, önceden caminin bütününde olduğu gibi ahşap tavanla örtülmüştür. Caminin kuzey kenarında kare kaide üzerinde silindirik tek şerefeli minaresi bulunmaktadır. 1934 yılında yıldırım düşmesi sonucu yıkılan minaresi yenilenmiştir. Ayrıca çevresinde hamam, çeşme ve helalar bulunmaktadır. Adıyaman İl merkezi Dokuz Eylül Caddesinde bulunan bin kişi kapasiteli Kab Camii’nin içerisindeki çatlaklar ve bozulmalar nedeniyle başlanılan restorasyon ve güçlendirme çalışmaları tamamlandı.1764 yılında Hacı Mehmet Ali Efendi tarafından inşaa edilen Kab Camii’ne 100 yıldır bir çivi dahi çakılmamıştı. Yaklaşık bir yıl süren çalışmaların sonunda ibadete açılan caminin, 1934 yılında yıldırım düşmesi sonucu yıkılan minaresi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından orijinal haliyle yapıldı.  Kab camisi ayrıca ilimizde tek Türkiye’de de ender bulunan ahşap kubbeli camiler arasındadır.”dedi.

BAĞDADİ HAKKINDA ANSİKLOPEDİK BİLGİ

Bina yapımında uygulanan bir yapı tekniği’nin mimarlık literatüründeki adıdır. Ahşap üzerine 1-2cm aralıklarla yatay olarak çakılan çıtaların üstüne sıva vurulması şeklinde yapılır. Ahşap karkas yapılarda duvar yüzeylerinin sıva ile kaplanabilmesi için boşlukların tuğla, kerpiç vs malzemelerle doldurulması ya da sıva taşıyıcı ahşap çıtaların çakılması gerekir. Sıva harcının bu çıtaların arasına girip yüzeye tutunması ile yapılan sıva tekniği “bağdadi sıva”dır. Bugün ise; bağdadi usülünde yapılar yapılmakta fakat daha çok tel ile yapılmış kafes örgüler kullanılmaktadır. Çıtaların yerini, tel kafes örgüler ve kontrplaklar almıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP