DOLAR 17,8798 -0.01%
EURO 18,4350 0.02%
ALTIN 1.028,84-0,08
BITCOIN 4278733,91%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Burs Kazanlar ile İlk Toplantı Yapıldı

Burs Kazanlar ile İlk Toplantı Yapıldı

ABONE OL
1 Nisan 2013 16:07
Burs Kazanlar ile İlk Toplantı Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

burs1252Adıyaman’da eğitimini sürdüren 100 üniversite öğrencisi Adıyamanlılar Vakfı’nın vermiş olduğu burstan yararlanarak sezonun ilk toplantısı için bir araya geldi.

Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) toplantı salonunda yapılan tanışma toplantısına AK Parti Milletvekilli Dr. M. Murtaza Yetiş, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Başkanı Murat Demirkol, Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi Asistanı Yeşim Çelik Süzer, Burs Komisyonu Başkanı Yakup Akıncıoğlu, Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Genel Sekreteri Muhammed Yetkin, Kültür Komisyonu Başkanı Hakan Özöncel, Adıyaman şubesi yönetim kurulu üyeleri Nebi Varol, İrfan Başpınar ve çok sayıda öğrenci katıldı.
burss02AK Parti Milletvekilli M. Murtaza Yetiş, “Kimlik bunalımında insanların yaşadığı bir çağın içindeyiz. Hakikatin öldürülmeye çalışıldığı, hakikatçe yaşamın, tüketen bir dünyanın çarkları arasında yok edilmeye çalışıldığı bir çağın içindeyiz. Bu çağ öyle bir çağ ki; asıl olanı bir aşkınlık içinde yaşamak neredeyse imkânsız hale geldi. Nefsin baş tacı edildiği ve başkalarının dertleriyle dertlenmenin hoşlandığı bu çağın içinde; başkaları için yaşamanın kutsallığına aday olmalısın. Hakikatin yetim kaldığı bu çağda, geçmişine sahip çıkarak, herkesin mutlu yaşadığı bir dünyanın kapılarını açmalısın. Hayalin, sadece yaşadığın küçük coğrafya ile sınırlı olmamalı, daha büyük coğrafyaların sükûneti için çabalamalısın. Akif’in hayalini kurduğu genç adayı olmalısın. Asım’ın nesli olmalısın. Çünkü Asım’ın nesli zulmü alkışlamayı reddeden nesildir.
bursrlBu nesil ölmek üzere olan bir medeniyete yeniden nefes veren nesildir. Diriliş neslinin bir karıncası olmak da sana düşüyor. Ömrümüz akıp giderken; asr sahibinin ziyandadır dediği insanlardan olmamak adına, diriliş için her türlü fedakârlığı göstermen üzerine bir vazifedir, unutmamalısın! Akif’in; ‘Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!’ sözüne muhatap olmalı, yere düşen hakkı tutup kaldırmalısın. “Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem. Biri ecdadıma saldırdı mı, hatta boğarım!..” diyen sen olursan, yeryüzü yeniden asrısaadete dönüşecektir. Evet, genç kardeşim; Beklenen, hayal edilen nesil sensin! Asım’ın nesli sensin. Buna sahip çıkmalısın. Aydınlık yarınlarda buluşmak ümidiyle” diye konuştu.
bursrAdıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü ise yaptığı konuşmada gençlerin sorumluktan kaçmamasını bulundukları ve görev yaptıkları her yerde görevlerini en iyi şekilde ifa etmelerini istedi. Gönüllü; “Yoğun programa rağmen gençlerimizle bir takım şeyleri birlikte paylaşmak ve onlarla tanışıp kaynaşmak için bir araya gelmek bile bizim için büyük bir onurdur. Birbirimizle iletişim ağını kesinlikle koparmamız lazım. Sizlerden gelen moral ve motivasyon bizim açıdan son derece büyük bir önemi vardır. Önemli olan sadece bur vermek ya da almak değil, birbirimizi tanıma ve kaynaşma bile bana göre her şeye bedeldir. Ayrıca Milli ve manevi değerlerimize mutlak surete sahip çıkmaya çalışalım. İnsan olma vasfınızı asla kaybetmeyin” dedi.
burstl02Daha sonra kürsüye gelen Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Başkanı Murat Demirkol da, düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman şubesi olarak Adıyaman üniversitesinde okuyan öğrencilere burs vermek için burada toplandık. Adıyamanlılar vakfı genel merkezinin 16 yıllık mazisi bulunmakta. Vakfımızın Adıyaman’da şube açma girişimi sonrasında Adıyaman iline çok faydalı olacak icraatlarımıza bir ön ayak olması acısından da öğrencilerimize burs programı düzenlemiş bulunmaktayız.”
Burs sayısını ilerleyen zamanlarda arttıracaklarını da belirten Demirkol sözlerini şöyle tamamladı: “Bu burs programıyla birlikte bundan sonrası için amacımız üniversite öğrencilerimize daha çok burs imkânı sağlamaktır. Bu sayımız bugün yüz iken bundan sonraki uygulamalarımızda referans olacak ve belki de Adıyaman’da okuyan tüm öğrencilerimizi destekleyebilecek bir sayıya ulaşacaktır. Bu noktada İstanbul’da bulunan çok kıymetli Vakfımızın genel merkezinin gayretleri ve çok yoğun çalışmaları inşallah Adıyaman’da da yansımalarını bulacak ve Adıyaman’daki hayırsever vatandaşlarımız da bu uygulamalara destek olacaklardır.
burtlsrÇünkü bizim ecdadımız yeri geldiğinde ölümsüzlüğü seçerek canını ve en değerli varlıklarını insanlığın yararına vakfetmesini bilmişlerdir.  Osmanlının 600 yıllık geçmişindeki işleyişlerinin 5’te 3’ü vakıflar aracılığı ile yapılmıştır. Çocuk vakıf bir evde dünyaya gelir, vakıf bir beşikte büyür vakıf bir okulda okur vakıf bir meslek kuruluşunda görev yapar, vakıftan maaşını alır, vakıf bir yurtta yaşlılığını geçirir, vakıf bir teneşirde yıkanır, vakıf bir tabutla vakıf bir mezarlığa defnedilirdi. Bu bilinç ve şuurla Vakıflara bağlılık ve vakıfların önemini ifade etmek isterim. Bu vesile ile burs programımız ile 2013 yılının hayırlara vesile olmasını dilerim.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP