DOLAR 18,1964 -0.01%
EURO 18,2350 0.28%
ALTIN 1.009,65-0,59
BITCOIN 360306-2,19%
Adıyaman
36°

AÇIK

19:48

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Büyükşahin “Barış Ve Sevgi İçerisinde Yaşamak Zorundayız”

Büyükşahin “Barış Ve Sevgi İçerisinde Yaşamak Zorundayız”

ABONE OL
16 Şubat 2017 12:07
Büyükşahin “Barış Ve Sevgi İçerisinde Yaşamak Zorundayız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alevi ve Şia inancına sahip vatandaşların tuttuğu hızır orucu başlıyor. Hızır Peygambere adanmış olan Hızır Orucu, alevi vatandaşlar tarafından her yıl tutulmaktadır. Toplamda 3 gün süren ibadet, bugün oldukça geniş bir coğrafyada bilinirliğini sürdürmektedir. Peki, Hızır Orucu nedir? Hızır ayı ne zaman gelir?

ALEVİ DEDESİNDEN HIZIR ORUCU MESAJI 3

Hızır Orucu hakkında Alevi Dedesi Ali Büyükşahin’de gazetemize açıklamalarda bulundu. Büyükşahin, Hızır Orucunun önemine dikkat çekerek Hızır orucu her sene 13 Şubat’tan itibaren başlar.3 gün oruç tutulur. Bazı kişiler ise 5 veya 7 gün tutan da olabiliyor. Hızır orucu her sene bir gelenek olarak yerleşmiştir. Aleviler ve Bektaşiler orucu ibadet olarak algılamışlardır. Bu konuda hassasiyet gösteriyorlar. Hızır orucu zamanında herkes hem orucunu tutar hem de oruçtan sonra Hızır lokması yaparlar. Cem yaparlar. Bu şekilde Hızır’ı anarlar.” Dedi.

Hızır aslında hem erendir, hem bir nebidir ve bir evliyadır. Hızır Hz. Yusuf’un hakka yürümesinden sonra nebilik makamına yerleşmiştir. Nebi olduktan sonra da 3 gün oruç tutmuştur. Hızır özellikle Mezopotamya’da Orta Asya’da en çok bilinen büyük erendir. Hızır’ın Ab-ı Hayat suyu içtiği biliniyor. Hz. Musa ile olan arkadaşlığı da Kuran-ı Kerim’de anlatılmaktadır.  Beraber yaptığı yolculuktan bahsedilmektedir. Hz. Musa Hz. Hızır’dan çok şey öğrenmiştir. İnsanlar dara düştüğünde “Yetiş Ya Hızır” derler. Onlara yol gösterir. Yoldaşlık yapar. Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından da bahsedilmektedir. Hızır’ın olduğu yerde yeşillik olur. “ifadelerini kullandı.

Hızır barışın sevginin hoşgörünün yardımseverliğin sembollüdür. Hzıır günleri vesilesiyle insanlar arasında barış olsun, savaş olmasın. Hz. Mevlana’nın dediği gibi barışın olduğu yerde ben varım demiştir. İnsanlar birbirlerini sevsinler. Birbirlerine sevgiyle kucak açsınlar. İnsanlar öldürülmesin. Çocuklar yetim kalmasın. Yok, yere insanlar katledilmesin. Hz. Muhammed efendimiz bize bu konuda çok güzel bir aydınlık bırakmıştır. Barış, içerisinde ve sevgi içerisinde yaşamak zorundayız. Kötülüklerden arınarak Hızır’ı da içimizde barındırarak sevgiyle saygıyla barış içerisinde birbirimize kucak açalım.”şeklinde konuştu.

HIZIR ORUCU NEDİR?

Nuh Peygamber’in gemisi fırtınaya tutulmuş, halk feryat edip Yetiş ya Hızır, Bizi Kurtar diyerek dua etmişler. Allah tarafından duaları kabul olunur ve fırtına diner. İşte o zaman yüce Allah’a şükür orucu olarak 3 gün oruç adanmışlar. Bu oruç o günden, bu güne kadar önemini hiç kaybetmeden tutula gelmiştir ki, yüce Allah insanların dar günlerinde yardımcısı ve gözcüsü olsun. Hızır orucu eski (Rumi) takvime göre 31 Ocak-2 Şubat arası 3 gün tutulurdu.

  1. HIZIR İNANCI

Tasavvufçulara göre Hz. Musa zahir ilmini, Hz. Hızır da Batın ilmini (Hakikat) temsil eder. Dört kapının son halkası hakikattir. Hz. Hızır Allah tarafından sunulup, kalbe yerleştirilen Ledün İlmini Hz. Musa’ya vermekle ona mürşitlik etmiştir.

Ledün İlmi: Tanrısal gizleri ve gerçekleri kavramaya çalıştığı bilgidir.

Hz. Musa, peygamber olmasına rağmen, Allah dostu olan bir kul olan Hızır’ın bildiklerini bilmiyordu. Burada ilmi sınırsız olduğu, bilinmeyen çok şeyin varlığı ispatlanıyor.

HIZIR ORUCU RÜYASI NEDİR NASIL GÖRÜLÜR?

3 gün boyunca normal oruç tutulur, ancak hiç bir zaman su içilmez. Meşrubatı aşırıya kaçırmadan içilebilir. Kimseye söylenmemesi durumunda daha iyi olduğu söyleniyor. 3. günün sonunda su içmeden yatarken niyet edilip yatılırsa rüyada size biri su verecek. İşte o su veren kişi sizin evleneceğiniz kişidir.

HIZIR ORUCU DUASI

Oruca başlarken niyet, sonlandırırken ise açma gülbangı okunur:

“Bismişah… Allah Allah

Yaradan Allah, Nübüvvet-i Muhammed, Velayet-i Ali aşkında, dertlerimize derman, hastalarımıza şifa, dilden dileklerimiz, gönülden muratlarımız için, dara, zora yetişen Hızır için, Hızır orucu tutmaya niyet ettim.

Gerçeğe Hû! Eyvallah, Allah Allah…”

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP