DOLAR 17,8798 -0.01%
EURO 18,4350 0.02%
ALTIN 1.028,84-0,08
BITCOIN 4278733,91%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’den Adıyaman’a 11 Milletvekili ile Çıkarma

CHP’den Adıyaman’a 11 Milletvekili ile Çıkarma

ABONE OL
2 Nisan 2013 11:25
CHP’den Adıyaman’a 11 Milletvekili ile Çıkarma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP02452120 (1)Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve Gökhan Günay ile birlikte CHP’li 9 milletvekili Adıyaman’a gelerek vatandaşlara hitap etti. CHP’den istifa ettikten sonra AK Parti’ye katılan Adıyaman milletvekili Salih Fırat, mini miting boyunca protesto edildi.

Düzenlenen mini mitinge, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir katıldı.
“Mustafa Kemal Atatürk bu cumhuriyeti bizlere emanet etti” diyerek düzenlenen mini mitingin açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan, “Mustafa Kemal Atatürk “ Benim iki büyük eserim cumhuriyet ve CHP’dir” demiştir. CHP bugün dimdik ayaktadır. Son yerel seçimlerde CHP’den bir milletvekili seçtik. İsmi Salih Fırat. Bizi temsil etisin diye Ankara’ya gönderdik. Salih Fırat ise iktidarın zenginliklerine gitti. Adıyaman sahipsiz değildir. Adıyaman’ın CHP’si, CHP milletvekilleri, il örgütü, ilçe örgütü, kadın kolları var. Her şeyden önce partimizin değerli seçmenleri var. CHP’yi iktidara taşımak için hep beraber iktidara yürüyeceğiz” dedi.
CHP (22)“Onurunu parayla satanlar zaten hiç bizden olmamıştı”
Konuşmasına Salih Fırat’ın AK Parti’ye geçmesine tepki göstererek başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da, “İçimizden birileri gidebilir, onurunu paraya değişebilir. Ancak Adıyaman halkı dimdik ayaktadır. Adıyaman Türkiye’ye haykırarak, “Bu memlekette esas kahraman yurttaştır, halktır” demektedir. Burada bir fotoğraf var. Hepimiz buradayız. Hep birlikte haykırıyoruz. Bizler artık Adıyaman milletvekilleriyiz. Türkiye’de siyaset yapmak hem akıl işi ve hem de hizmet işi. Dimdik duramayan insanlar artık siyaset yapamazlar. “Seni parayla satın alacağız” diyenlere Türkiye’de siyaset yapabilmek için bunların hepsini elinin tersiyle yitmek gerekir. Benim için memleketim, insanım diyebilen onurlu kadrolara ihtiyaç var. CHP’nin bütün kadroları onurlu yurttaşlarla doludur. GAP’tan en az yaralanan il Adıyaman olduğu gibi toprakları da sulanmıyor. Bunların hepsinin hesabını hükümetten soracağız” diye konuştu.
“Bir milletvekiliniz gitti ama 132 milletvekiliniz oldu!”
CHP Genel Başkanı Umut Oran ise, “Aslında amacımız burada miting yapmak değildi. Milletvekili arkadaşlarımla parti binamızı ziyaret edip, Adıyaman’ın sahipsiz olmadığını, Adıyaman’ın esasında 132 milletvekilinin olduğunu vurgulamaktı. Bu toplantıyı parti binamızda yapamıyoruz. Çünkü mekanımız yeterli değil.  İl başkanımız ve parti örgütü, “Biz çalışmak istiyoruz. Ama aracımız yok” dediler. Bizde onlara, “Siz çalışın Adıyaman’ın aracını teslim edelim” dedik. Adıyaman gerçektende özel bir il. Bugüne kadar çekmiş olduğu birçok soruna, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olumsuzluklara rağmen bugüne kadar devletine, milletine, bayrağına her zaman sahip çıkmış, teröre bulaşmamış, uzak durmuş özel bir il.  Adıyaman Türkiye’nin petrol üretiminin yüzde 60’nı üretiyor.  Buradan petrol çıkıyor. Ama bu zenginlikten bir kar elde edilmiyor. Bu şehir birçok topraklarını, bir ilçesini Atatürk Barajı’na feda etti. Ancak Atatürk Barajı’nın Adıyaman’a bir faydası yok. Sizler GAP projesine inandınız. Ama halen Adıyaman’da halen sulu tarıma geçilmedi. Bırakın sulu tarımı elinizdekini kaybettiniz. Adıyaman’da Sümerbank ve Tekel gibi Cumhuriyetin değerleri vardı. Adıyaman AK Parti iktidarı döneminde halen çıkmaz sokakta duruyor. Adıyaman’da elektrik pahalı” şeklinde konuştu.
CHP (45421)“Adı gibi yaman insanlar artık iş, aş istiyor”
“Bırakın elektriğin pahalı olmasını, artık camilerimizin, işyerlerimizin elektrikleri kesiliyor” diyerek sözlerine devam eden CHP Genel Başkanı Umut Oran şöyle konuştu; “Bırakın işyerlerini Adıyamanspor’un elektriğini kesiyorlar. Adıyaman güya enerji üretimi olan bir il. Adıyaman’a birisi bir çivi çaksın, isterse avucumun içine çaksın. Adıyaman’da adı gibi yaman insanlar var. Adıyaman halkı iş istiyor, aş istiyor. Bu şehirde petrol, turizm var. Ama halen bu şehir gelişmişlikte 66’ıncı sırada. Bu iktidar bu şehri halen anlayamadı. Adıyaman geçen teşvikte olduğu gibi bu teşvikte de 6’ıncı bölgeden 5’inci bölgeye atıldı. Bundan dolayı Adıyaman’da mevcut yatırımcı rekabet edemiyor. OSB ırgat pazarına dönmüş durumda. Son seçimlere baktığımıza zaman Adıyamanlı hemşeri erlimiz bu sahte iktidara yüzde 67 oranında oy vererek iktidara çıkardılar. Artık uyanma ve sesimizi çıkarma zamanı gelmiştir. Tütün bitti, Tekel kapatıldı. Yaklaşık 45 bin aile mağdur edildi. Tütün eken aileler ırgatlığa mahkum edildi. CHP iktidar olduğunda Adıyaman’da tütün ekimini serbest edeceğiz. Bütün yasakları kaldıracağız. Tekel kapatıldığında insanlarımız işinden olmuştu. Adıyamanlıların kaderi ırgatlık olmamalı. Adıyamanlılar Malatya’ya, Adana’ya, Niğde’ye ırgat olarak gitmek zorunda kalmamalı. CHP iktidarı döneminde ırgatlık kader olmayacak. Sulu tarımın önünü açacağız. Adıyaman’da 3 kişiden 2’si işsiz. Adıyaman’da mevsimlik işçiler ve ırgatlar derneğini kurularak bir ilke imza atılmış. Bugün Adıyaman’da yoksulluk halen devam ediyor. 2004 yılında dünyaya örnek olacak bir projeyi hayat geçirmiştik. Bu projeyle birlikte OSB’de 2 gün içinde 5 bine yakın insan istihdam edilmişti. Şimdi ise o işletmelerin hepsi işlerini devam ettiremiyorlar. Çünkü iktidar partisi Adıyaman’ın bu sorununu görmezden geliyor. 5084 sayılı teşvik yasası yılsonu itibariyle bitti. Dolaysıyla buradaki yatırımcılar artık rekabet edemiyorlar. İktidara bu teşvik yasasının devam etmesi gerektiğini söyledik. 1 Ocak’tan bu yana bu yasa hükümetin ilgi ve alakasını bekliyor. Adıyaman ekonomide sonlarda olduğu gibi eğitimde de sonlarda. CHP’ye iktidarında sizlere söz veriyorum. Eğitime önem vereceğiz.”
“Adıyaman’ın yereldeki sorunlarını Ankara’dan bile rahatlıkla görebiliyoruz”
Konuşmasının devamında Adıyaman’ın sorunlarına değinen Oran, “Adıyaman yolları halen yapılmamış, içme suyu projesi tamamlanmamış. Arıtma tesisi yapılmamış, otogarın temeli bile daha atılmamış. Artık Adıyaman’ın iktidarın samimiyetini sınaması, dur demesi gerekiyor” derken şöyle konuştu; “Başbakan Erdoğan hem barış sürecini hem de anayasayı merdiven gibi kullanıyor. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’a 3 defa elini uzattı. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’a, “Bu sorunu beraber çözelim” dedi. Ama Başbakan Erdoğan’a her elinizi uzattığınızda yumruk sıkarak cevap verdi. Bugün ise halkın karşısında meydan okuyor.”
Oran’dan, AK Partili Çelik’e tepki
Adıyaman’ın ve Türkiye’nin büyük sorunları varken AK Parti’nin kurmaylarının hala ucuz polemikler peşinde olduğunu ifade eden Oran, “Dün Hüseyin Çelik çözüm süreci ile ilgili olarak “CHP mahcup gelin gibi davranıyor” diye bir açıklama yapıyor. Sen önce Van’daki olayların hesabını ver. Senin başkanın da bütün anayasa ve demokrasi sürecinde her türlü ikiyüzlülüğü ve fütursuzluğu yaptınız. Önce kendi partine bak. Senin partin Yedi Kocalı Hürmüz’e döndü. CHP en başından beri çözüm için elini hep samimi olarak uzattı, “Söz konusu insan hayatıysa bunun üzerinden siyaset yapılamaz” dedik. Dedik ki annelerin gözyaşı dursun, gelin sorunu hep birlikte samimi, şeffaf ve hukuk kuralları çerçevesinde TBMM çatısı altında çözelim. Milli iradenin tecelli ettiği yerde, hep birlikte bu sorunu halledelim. Henüz Ağustos ayında terör olayları zirvedeyken TBMM’yi acil gündemle toplantıya çağırdık, bu sorunu nasıl hallederiz diye hep birlikte çalışalım istedik. Hüseyin Çelik o zaman çıktı “Birkaç Mehmet öldü diye Meclis toplanmaz” diye açıklama yaptı. Şimdi adamada sorarlar çözümde kim samimi kim değil? Kim bu işi gerçekten, hukuka uygun olarak çözmek istiyor kim kendisine yeni bir imkan arıyor?” diye konuştu.
CHP (34522)AK Parti’yi ve Hüseyin Çelik’i eleştiren Oran, “Biz CHP olarak her zaman çözüm için el uzatırken Başbakan ve kurmayları hep yumruk sıkarak cevap verdi. Samimi olarak kendilerine uzanan elleri nezaketsizce itti. Asıl sorun Başbakan ve AK Parti iktidarında. Asıl ne söylediği, ne yaptığı belli olmayan, şeffaf bir şekilde hareket etmeyen Başbakan. AKP iktidarının bugünkü hali 7 kocalı Hürmüz’den beter. AK Parti kiminle ne iş tutuyor, hangi anganjmanlara giriyor, kimlere ne sözler veriyor belli değil. Bir tarafında İsrail, bir yanında ABD, bir tarafta PKK ve Öcalan öte yanda İmralı-Çukurambar hattı. Hüseyin Çelik 7 Kocalı Hürmüz’e dönen partisine baksın” dedi.
Ucuz polemiklerle, demokratik bir kavrayış ile olaylara bakmadan siyaset yapmanın AK Parti’nin huyu olduğunu belirten Oran, “Hüseyin Çelik bu bakımdan partisine yakışıyor. AK Parti’ye yeni katılan Salih Fırat ile aynı çatıda buluşmaları anormal değil. O da aldatan ve kandıran bir insan, Aldatanlar ve Kandıranlar Partisi’nde de yerini buldu. O da Başbakan gibi gömlek değiştirdi, o da dün söylediğinin 180 derece zıttını yaptı, hızla çark etti, orada da bu huyuna devam edecektir. O sizin oylarını çaldı. Hakkınızı yedi. O aldatanlar ve kandıranlar patisine gitti. O partide de sürekli olarak görüş değiştiren particiler var. Onun için layık olduğu yere gitti. Adıyaman’da CHP’si 132 milletvekili bulunmakta. Genel, yerel seçimlerde Adıyaman’da CHP’liler gereken cevabı verecektir. Adıyamanlılar da asla “bir vekil kaybettik” diye düşünmesinler. Pir Sultan’ın dediği gibi “bir gider bin geliriz” Artık Adıyaman’ın 1 değil 134 milletvekili var. Adıyamanlıların CHP’ye gösterdiği sevgi ve teveccüh her zaman başımızın üstündedir, ona layık olmak için de bütün gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.
“Adıyaman dimdik ayakta!”
Daha sonra konuşan Gökhan Günaydın ise, “Adıyaman Türkiye’ye sesleniyor. İçimizden biri eksilebilir. İçimizden birileri onurlarını paraya değişebilir. Ancak Adıyaman dimdik ayaktadır. Adıyaman Türkiye’ye haykırıyor diyor ki, bu memlekette hain de çoktur, kahraman da çoktur. Ama esas kahraman yurttaştır. Dimdik duran halktır. Birileri sandılar ki, biz Adıyaman’ı terk edersek, Adıyaman’ı yalnızlaştırabiliriz. Dimdik duramayan insanlar Türkiye’de siyaset yapamazlar. Adıyaman’ı hükümet yalnız bırakmak istiyor. Adıyaman’a yatırım yapmıyor. Aslında GAP’ın merkezi Adıyaman biz bunu biliyoruz. İçimizden birilerini alsanız da biz size onurlu Cumhuriyet Halk Partisi fertleri olarak sesleniyoruz. 30 Mart 2014 yakın. Bunun hesabını soracağız hepinize” dedi.
Konuşmaların ardından parti seçmenleriyle birlikte kortej eşliğinde yürüyerek oturakçı ve tütüncüler pazarını ziyaret eden CHP’li siyasiler, esnafın sorunlarla yakından ilgileneceklerini ifade ettiler.
CHP Milletvekili Demir’den, Meclis Başkanlığı’na, ‘turuncu kaldırılsın’ önerisi
TBMM Genel Kurul Salonu’nda kırmızıya yakın tondaki renklerin kavgaya neden olmasından, mikrofonlardaki elektrik kaçağına kadar birçok konuyla ilgili Meclis Başkanlığı’na önerilerde bulunan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Adıyaman’a gerçekleştirdiği ziyarette, gazetecilerin sorularını cevapladı.
Meclis Başkanlığı’na sorunları ve çözüm önerilerini sunan Milletvekili Demir, özellikle renkler konusunda bilimsel bir çalışma yapılması gerektiğini kaydetti. Demir, “Genel kurulda bir konuşma sırasında dikkatimi çeken ve sık sık meydana gelen şey, mikrofonlara dokunduğumuz zaman bir elektrik çarpması oluyordu. Tabi zaman zaman bunlar artıyor. İnsanı rahatsız edecek noktaya geliyor. Renklerde hep kırmızı tonları var. Amacımız özellikle meclisteki gerginliklere dikkat çekmek, meclisin içerisinin daha huzurlu bir çalışma ortamına çekilmesidir. Daha sonra Meclis Başkanlığı’na meclisteki düzeltmelerin neler olması gerektiği konusunda bir yazı yazdım. Çünkü mecliste uzun saatler çalışılıyor. Bazen 36 saatlere varan çalışma sergileniyor. Bu, yorgunluğa neden oluyor ve gerginlikler doğuruyor. Milletvekilleri birbirlerine giriyorlar ve kavgalar oluyor. Bu konunun düzeltilmesi, bilimsel bir şekilde, bilimsel bir ortamda neler yapılması gerekir, ben bir hekim olarak önerilerde bulundum. Şimdi insanları daha huzurlu yapan renkler var. Kırmızı; insanı daha gergin yapan, kızgınlığı arttıran, hırçınlığı arttıran bir renk. Dolayısıyla kırmızı ton daha hakim mecliste. Genel olarak bir değerlendirme yapmak lazım. Daha huzurlu bir çalışma ortamı sağlanmalıdır” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP