DOLAR 17,8954 -0.02%
EURO 18,3251 0.09%
ALTIN 1.030,30-0,31
BITCOIN 409945-4,56%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan: “İstenince Baraj Yapılabiliniyormuş!”

CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan: “İstenince Baraj Yapılabiliniyormuş!”

ABONE OL
24 Ekim 2013 16:00
CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan: “İstenince Baraj Yapılabiliniyormuş!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP (2)CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan, Koçali ve Gömükan Barajlarının bir türlü hayata geçmediğini söyleyerek, milletvekillerine yüklendi.

Koçali ve Gömükan Barajları konusunda hükümet yetkililerine tepki gösteren CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan, “Adıyaman için Gömükan ve Koçali Barajı gerçekten hayati önem arz etmekte” dedi.
“Bildiğiniz gibi yaklaşık 30 yıldır Koçali ve Gömükan Barajları projeleri gündeme gelir” diyen CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan, “ Gerek iktidar partileri gerekse muhalefet partileri bunu gündeme getirirler ama yaklaşık 30 yıldır. Ama herhangi bir şekilde yapılmış somut bir adım yok. Aynı şekilde Gölbaşı ilçemizde geçtiğimiz günlerde temeli atılan Çetintepe Barajı var. Çetintepe Barajı, sınırları Adıyaman ilinde olsa da, aslen Gaziantep- Araban Ovası ve Kahramanmaraş’ı sulamaya yönelik yapılmış bir baraj projesidir. Çetintepe Barajının hikayesi çok kısa. Yaklaşık 3-4 sene öncesine gündeme geldi. Bir şekilde projeleri bitirildi, ihaleleri tamamlandı, temel atma töreni yapıldı. Çünkü besleyeceği yer, Adıyaman değildi, Gaziantep ve Kahramanmaraş’tı. Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın milletvekilleri güçlü olduğu için bakanları olduğu için batırdılar ve bir şekilde yaptılar. Adıyaman için Gömükan ve Koçali Barajı gerçekten hayati önem arz etmekte” diye konuştu.
“Gömükan ile Koçali Barajını biran önce hayata geçirin”
Adıyaman’da tütünün iktidar partisi tarafından bitirildiğini, Tekel kapatıldıktan sonra vazgeçilmez olan tütünün yerine alternatif ürün bulunamadığını belirten Başkan Bilal Doğan, “Tütüne alternatif olacak olan ürünler ancak sulamayla hayat bulur.  Sulama içinde su lazım. Bundan dolayı baraj projelerinin biran önce hayata geçmesi gerekiyor. Bunun için de atılacak olan ilk adım. DSİ Bölge Müdürlüğünün Kahramanmaraş’tan, Adıyaman’a taşınmasıdır. Kahramanmaraş’ın sulana bilecek arazilerinin yüzde 90’ı, şuanda sulana biliyor ve sulama projeleri bitirilmiş. Adıyaman’ın ise, ancak yüzde 13’ü sulana biliyor. Yani Adıyaman’ın DSİ Bölge Müdürlüğüne ihtiyacı var. Bu nedenle de, DSİ Bölge Müdürlüğünün biran önce Adıyaman’a, kaydırılması gerekiyor. Adıyaman’a, geldiği zaman hem istihdam alanı genişleyecek, daha fazla kişi çalışacak. Özellikle Gömükan ve Koçali Barajları ile daha fazla geliştirilecek olan sulama projelerinin hayata geçmesi daha kolay olacaktır. Biz buradan ilin milletvekillerine sesleniyoruz; biran evvel DSİ Bölge Müdürlüğü’nün Adıyaman’a kaydırın ve Gömükan ile Koçali Barajını biran önce hayata geçirin” ifadelerini kullandı.
“DSİ’nin Bölge Müdürlüğü’nü Adıyaman’a getirsinler”
“Yaklaşık 10 yıldır AKP iktidara geldiği günden bu yana ilin milletvekilleri ilin sorunlarını gündeme getirmedikleri gibi ihale projelerinin yapıldığını söylüyor” diyen Doğan, “Nasıl oluyorsa bu ihale projeleri 10 yılda bitmiyor. Çetintepe Barajı 3 ila 4 yıl içinde gündeme geldi ve temeli atıldı. Demek ki, istenince bir baraj yapılabiliniyormuş. Eğer milletvekilleri bu işle uğraşmıyorlarsa DSİ’nin Bölge Müdürlüğü’nü Adıyaman’a getirsinler. Bari bu şekilde devletin bürokratları Adıyaman’a hizmet etmiş olurlar” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP