DOLAR 18,1847 -0.08%
EURO 18,2264 0.21%
ALTIN 1.008,03-0,75
BITCOIN 356440-3,43%
Adıyaman
36°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Çiftçiler Budama Eğitimi Alıyor

Çiftçiler Budama Eğitimi Alıyor

ABONE OL
10 Şubat 2017 01:06
Çiftçiler Budama Eğitimi Alıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından meyve ağaçlarında uygulamalı budama eğitimi verildi.

uygulamali meyve aga f5b2299f53badf032254

Güzelyurt Köyünde düzenlenen kursa Adıyaman İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, Adıyaman HEM Müdürü Aziz Özbilgiç, KTV Şube Müdürü Mehmet Siner ve BÜS Şube Müdürü Mehmet Sönmez, ile budama eğitimi görenler katıldı.

Programda açıklamada bulunan İl Müdürü Adil Alan, şunları söyledi:

“Özellikle 2016 yılında uygulamaya konulan Genç Çiftçi Projesi ile birlikte kurs sayımızda ciddi bir artış oldu. Açılan kurslardan 225 adet proje sahibi yararlandı.  Bu kurslarımız sadece bademde budama ile ilgili olmayıp, badem yetiştiriciliği, diğer meyve çeşitleri ile ilgili budama kursları, sürü yöneticiliği, süt sığırcılığı, arıcılık kursu gibi birçok alanda İl Müdürlüğü olarak kurslar düzenledik. Şu ana kadar 18 kurs düzenledik. Bu yılın sonuna kadar düzenleyeceğimiz kurs sayısı 29’ u bulacak. Bunların toplamına baktığımızda 900 kursiyerimize sertifikalı eğitim vermiş olacağız. Bu kursları Halk Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenliyoruz. Çiftçilerimiz öncelikle Halk Eğitim Müdürlüğüne müracaat ediyor, sonra müracaat sayısı 25’e ulaşınca Halk Eğitim Müdürlüğü kursu açarak kurumumuzdan eğitici talep ediyor. Biz de kurum olarak kurs için gerekli eğiticiyi görevlendiriyoruz. Bu kursları başarı ile bitirip sertifika alan çiftçilerimiz sonraki süreçte Genç Çiftçi Projeleri için artı puan kazanmış olacak ve projelerinin geçme şansı artmış olacaktır. İlimizde özellikle son yıllarda meyvecilikte çok ciddi bir gelişme oldu. Meyvecilikte sonraki yıllarda iyi ve düzenli bir verim elde edebilmek için şekil budaması çok önemlidir. İlimizde gelişmekte olan meyveciliğin temellerinin sağlam atılması adına kurslarımızı şimdiden düzenliyoruz ki; bundan sonraki süreçte çiftçilerimiz daha bilinçli ve karlı bir meyvecilik yapsınlar”

Açıklamanın ardından kursiyerlere Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesindeki görevliler tarafından budama eğitimi verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP