DOLAR 17,9551 0.07%
EURO 18,5227 -0.1%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 4309160,08%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çiftçilere Anız Yangını Uyarısı

Çiftçilere Anız Yangını Uyarısı

ABONE OL
12 Temmuz 2012 11:06
Çiftçilere Anız Yangını Uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yangnAdıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, çiftçileri anız yangınları konusunda uyararak, tarlada kalan sap parçalarını yakılmasının, bir sonraki yıl için verimi düşürdüğünü dile getirdi.

Anız yangınlarıyla ilgili olarak çok ciddi çalışmalar içerisinde olduklarını ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, “Bütün hazırlıklarımızın yaptıktan sonra Ziraat Odaları başkanlarına, muhtarlara gerekli uyarıların yapılması için resmi yazıları gönderdik” dedi.
“Anızlar yakıldığı zaman topraktaki bütün mineraller ölüyor”
“Ayrıca gerçekleştirdiğimiz toplantılarda anız yangınlarından oluşan tehlikeleri dile getiriyoruz” diyen Adil Alan şunları söyledi; “Köylerde görev yapan ekiplerimiz ise çiftçilerimize gerekli uyarıları yapıyorlar. Vatandaşlarımızın geleceklerini yakmamalarını için sürekli uyarılarımızı yapıyoruz. Saman fiyatlarının bu yıl yüksek olması anızda yangınlarını azaltacaktır. Çünkü anızlar yakıldığı zaman topraktaki bütün mineraller ölüyor. Bundan dolayı anızları yakan kişiler geleceklerini yakmaktalar. Bunun yanında toprak yüzeyi çıplak kalacağından su ve rüzgar erozyonu daha fazlalaşacak ve toprak verimliliği giderek azalacaktır. Ayrıca tarla içerisinde bulunan telefon, elektrik direklerinin yanmasına neden olmaktadır. Anızın yakılması sonucu tarlanın kenarlarındaki ağaç, çalı, çit ve meyve bahçesinin yanmasına neden olmaktadır. Anız yakılması ile yine yerleşim birimlerine zarar verdiği gibi anız artıklarından beslenen hayvanların ölmesine sebep olmakta ve bunun sonucunda doğal denge bozulmaktadır. Anız artıkları bu hayvanlar için yem kaynağıdır.”
yangnm“Bu yıl arpanın verimi buğdaydan daha yüksek”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan sözlerine şöyle devam etti; “Genel olarak hububatta geçen yıl yılla bu yılı kıyasladığımız zaman yüzde 20 ile 25 arasında bir düşüş var. Ancak daha önceki yıllarla bu yılı kıyasladığımız zaman yükselişin olduğunu görüyoruz. Geçen yıl yağmurla ilgili olarak hiçbir sıkıntımız yoktu. Kuru arazilerimizin büyük bir bölümü sulu gibi bereketli ürün verdi. Bu yıl ise özellikle Nisan ayının kurak geçmesi çiftçilerimizi olumsuz yönde etkiledi. Ancak bu yıl buğday kalitesinde ciddi oranda artış yaşandı. Bu konuyla alakalı olarak Ziraat Odaları bir toplantı düzenledi. Çünkü bu yıl sünedeki engi oranı çok düşük. Son yıllarda çok ciddi anlamda buğdayın proteinin yüksek olduğu algılandı. Bu yıl arpanın verimi buğdaydan daha yüksek. Ayrıca bu yıl buğdayın kalitesinde azda olsa düşüşün olduğunu gördük.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP