DOLAR 18,1931 -0.02%
EURO 18,2341 0.27%
ALTIN 1.008,21-0,73
BITCOIN 359040-2,34%
Adıyaman
36°

AÇIK

19:48

AKŞAM'A KALAN SÜRE

CUMHUR’UN REİSİ ADIYAMAN’DAN REKOR BEKLİYOR

CUMHUR’UN REİSİ ADIYAMAN’DAN REKOR BEKLİYOR

ABONE OL
19 Şubat 2017 19:46
CUMHUR’UN REİSİ ADIYAMAN’DAN REKOR BEKLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’da toplu açılış töreninde halka hitap etti.

cumhurbaskani erdoga 03981b11510103dae898

Gaziantep’teki toplu açılış töreni sonrasında, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında bulunan eski Özel Harekât Şube Müdürlüğünün bahçesindeki piste helikopter ile inen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için geniş güvenlik önlemi alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın eşlik etti.

Cumhurbaşkanı’nın helikopterinin alana inmesinin ardından “Sayın Cumhurbaşkanım Adıyaman’a hoş geldiniz, sizi görmek istiyorum” diyen Asaf Hasan Çoban isimli çocuk ile kız kardeşi Esin Çoban’ı yanına çağıran Erdoğan, çocuklara oyuncak verdi.

02f74c54f7738fea700b

Halka hitap eden Erdoğan “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiçbir vatandaşının kanını yerde koymadı, koymayacak. Biz ne diyorduk, ne aldanan olacağı, ne aldatan olacağız. Bugün de farklı alanlarda Adıyaman’a kazandırdığımız 706 milyon lira yatırım bedeli olan hizmet ve yatırımların açılışını yapıyoruz.

Adıyaman’ın yiğit, kahraman ve mert insanların şehri olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman’ın hak aşıklarının, gönül insanlarının, manevi önderlerin şehri olduğunu, Adıyaman dün olduğu gibi bugün de şanına yaraşır bir duruş sergilediğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehre her gelişinin ardından vatandaşların caddelerde büyük ilgi gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadelede Adıyaman’ın kahraman evlatları yine ön saflarda yer alıyor. Mübarek kanlarıyla bu toprakları bize vatan kılan, bu ülke için bu millet için istiklali için gözünü kırpmadan şahadete koşan tüm Adıyamanlı şehitleri rahmetle yad ediyor, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Adıyaman sağlam durdukça, Adıyamanlı yiğitler şehitler tepesini boş bırakmadıkça Allah’ın yardımıyla hiç kimse ama hiç kimse bu ülkeye diz çöktürtemeyecek. Güvenlik güçlerimizin operasyonları sonucu kazdığı çukura gömülen bölücü örgüt hıncını Viranşehir’de olduğu gibi 11 yaşındaki sabilerden alıyor. Bunlar alçak, bunlar vicdansız. Kedisine süt vermek için evinden çıkan evladımıza kıyan bir örgütün insanlıkla hiçbir ilişkisi olamaz. Bölgedeki kardeşlerimizin hayatını zindana çeviren terör örgütü önüne çıkan masumların kanlarını dökerek hedefine ulaşacağını sanıyor ama başaramayacaklar, bu ülkeyi asla bölemeyecekler, kardeşi kardeşe kırdıramayacaklar, Türkiye’yi yürüdüğü yoldan geri döndüremeyecekler. Şundan emin olun, ana karnındaki bebekleri, alışverişe çıkan kadınları, rızkının peşindeki esnafı, sabah namazına giden imamı katleden bu terör örgütü er ya da geç döktüğü kanda boğulacaktır, hiç endişeniz olmasın. Ben buradan bir kez daha dün toprağa verdiğimiz Ahmet Oktay Günak evladımıza ve bekçimiz İbrahim Kete’ye Allah’tan rahmet acılı ailelerine başsağlığı ve sabrı cemil diliyorum.”

Alanı hınca hınç dolduran vatandaşlara seslenen Erdoğan,Adıyaman’ın huzur ve kardeşliği bir arada götüren bir il olduğunu söyledi.

Mayıs 2015’te buraya geldiğini hatırlatan Erdoğan, “710 milyon liralık kamu ve özel sektör yatırımının açılışını yapmıştık. Biz ne aldanan olacağız, ne aldatan olacağız. Bugün de farklı alanlarda Adıyaman’a kazandırdığımız 706 milyon lira yatırım bedeli olan hizmetlerin açılışını gerçekleştiriyoruz. Türkiye tarihindeki en önemli reformlarından birini gerçekleştiriyor. Sadece Ak Parti ve MHP’ye değil CHP ve HDP’ ye gönül veren vatandaşlardan ‘evet’ demesini bekliyoruz. Bu reform farklı, bütünleşeceğiz, toplanacağız. Bu referandum 80 milyonun tamamının geleceği içindir. Muhalefet sandığın rengini gördüğü için tezlerini anlatmak yerine yalan yanlış bilgilerle halkımızın kafasını karıştırmaya milletimizi kutuplaştırmaya gayret ediyorlar. Beyefendiler polemik yapmaktan siyaset yapmaya fırsat bulamıyorlar” dedi.

– “EVET ÇIKACAK”

Referandumda “evet” kararının çıkacağını belirten Erdoğan, şöyle devam etti.

“11 yıldan fazla o çatı altında milletvekili olarak görev yapmış birisi olarak bu görüntülerden hicap duydum. Benzer bir tavrı halkoylaması sürecinde sergilemeye çalışıyorlar. Bunların da millete söyleyecek sözleri, ülkenin önünü açacak meziyetleri yok. Hemen ortadan kayboluyorlar. Halkın arasına girmeden, esnafın çayını içmeden, yaşlılarımız halini sormadan halkçılık yaptıklarını sanıyorlar. Kürt kardeşlerimizin yarasına çare olmak yerine bölücü örgütün yanında yer alıyorlar. Sandıktan kaçanlarla, milli iradeye teslim olanlar ortadadır. Bunlar sandıktan evet çıkarsa milletin karşısına nasıl geçeceklerini bilmiyorlar. Bunları millet korkusu sardı. Korkunun ecele faydası yok. 16 Nisan’da evet çıkacak. İşte o zaman maskeler düşecek, gerçek yüzler ortaya çıkacak. Kendine güvenen bu er meydanından niye kaçsın”

– ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Anayasa değişikliğine de değinen Erdoğan, “Anayasa değişikliği kitapçığının kapağını açmadan söylenen sözler kafanızı karıştırmasın. Mevcut zayıf sistemin yerine güçlü bir yönetim sistemi getirmektedir. Yasama, yürütme ve yargının görev tanımlarını yeniden yapıyoruz. Mesele şahsımın meselesi değildir. Mesele milletimizin daha huzurlu, daha güvenli, daha müreffeh bir geleceğe kavuşma meselesidir. Bu mesele sadece cumhuriyet döneminde değil, yaklaşık 200 yıldır tartışılıyor. Cumhuriyet bir rejim değişikliydi. Bundan dolayı da herhangi bir pişmanlığımız yok.

Türkiye 2007 yılındaki anayasa değişikliğiyle yönetim sistemini değiştirme yolunda ilk adımını attı. Biz bu tercihi bir reformla derli toplu hale getiriyoruz. Göz göre göre gelen bir tehlikeyi önlemek için 1960’da, 1980’de olduğu gibi darbeye maruz kalmayı, ekonomik kriz yaşamayı niçin bekleyelim? Biz ülkemizin yaşadıklarından, başımıza gelenlerden gereken dersi çıkardık. Bu talebimiz yeni değil. Çok uzun zamandır tüm gücümüzle ülkemize yeni bir anayasa ve yeni bir yönetim sistemi kazandırmak için mücadele ediyoruz. Şartlar şimdi uygun hale geldi. Gerçekten demokrat olan herkes bu ülkede yüzde 50+1 ile işbaşına gelecek cumhurbaşkanının, sorumluluklarını yerine getirme dışında başka gayreti olmayacak olduğunu bilir. Tek adamlık CHP’nin işidir. Bunlar tek parti döneminde il başkanlarını vali yapmışlardır. Basireti bağlananlara, öfkesi aklının önüne geçenlere yapacak bir şeyimiz yok. Cumhurbaşkanı’nın Başbakan’a Anayasa kitapçığı fırlatmasıyla ülkenin nasıl krize girdiğini biliyoruz. Cumhurbaşkanı’nın doğrudan halkın seçmesiyle bu çift başlılık sürdürülemez hale geldi. Şimdi iki icra sistemi birleşiyor. Biz bir sistem inşa ediyoruz. Biz bu sistemi ülkemizin istikrarı ve huzurun teminadı olarak istiyoruz. Artık gençler parlamentoya gidiyor. Seçme yaşı 18, seçilme yaşı 30. Bastırdık 25’e indirdik. Yetmez dedik, şimdi 18. Bunlar garip; zor olan seçmektir, seçilmek kolaydır. Biz gencimize inanıyoruz. Artık gençler yönetimde söz sahibi olacak. Gençleri kabineye layık görmeyenler şoke olacaklar şoke diye konuştu.

“MUHALEFET MİLLETİMİZİ KUTUPLAŞTIRMAYA GAYRET EDİYOR”

Şu noktayı özellikle belirtmek istiyorum. Muhalefet, sandığın rengini gördüğü için tezlerini anlatmak yerine yalan yanlış bilgilerle insanımızın kafasını karıştırmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı sistemine niçin karşı çıktıklarını izah edemedikleri için milletimizi kutuplaştırmaya, süreci ısrarla rejim tartışmalarına çekmeye gayret ediyor.

“POLEMİK YAPMAKTAN SİYASET YAPMAYA VAKİT BULAMIYOR”

Cumhurbaşkanı sistemine neden karşı çıktıklarını açıklayamadıkları için meseleyi rejim tartışmasına çekmeye çalışıyorlar. Beyefendiler polemik yapmaktan siyaset yapmaya vakit bulamıyor. 11 yıl milletvekilliği yapmış biri olarak Meclis’teki o görüntülerden hicap duydum.

“YALANCININ DA SÖZÜ OLMAZ”

Atalarımızın dediği gibi, ardıcın gözü olmaz, yalancının da sözü olmaz. Bunların da millete söyleyecek sözleri yok. Millete faydası olacak projelerde ortadan kayboluyorlar. Kürt kardeşlerimizin yarasına merhem olmak yerine bölücü örgütün koltuk değnekliğini yapıyorlar.

Adıyamanlı kardeşlerim, kimin darbecilerin ve vesayetin emrinde olduğunu, kimin de gecesini gündüzüne katarak ülkesi için hizmet ettiğini siz çok iyi biliyorsunuz. Sandıktan kaçanlar da milli iradeye teslim olanlar da ortadadır.

“PROJELER GÜMBÜR GÜMBÜR GELECEK”

16 Nisan’da Allah’ın izniyle evet çıkacak evet. Cumhurbaşkanlığı seçiminde aynen böyle er meydanı kurulacak. İşte o zaman herkes eteğindeki taşı dökecek. Ülkenin ve milletin hayrına hiçbir projesi olmayanlar boş çuval gibi yere yığılırken, 5 yıllık, 10 yıllık projeleri olanlar gümbür gümbür gelecek.

“SÖYLENENLER KAFANIZI KARIŞTIRMASIN”

Anayasanın kapağını açmadan söylenen sözler kafanızı karıştırmasın. Amaç güçlü bir yönetim sistemi getirmektir. Bunun için yasama, yürütme ve yargının görev tanımlarını yeniden yapıyoruz. Demokrasiden, cumhuriyetimizin kazanımlarından en küçük bir taviz vermeden yeni bir yönetim sistemi kuruyoruz.

“BİRİLERİ NİYE ŞİMDİ DİYOR”

Birileri diyor ki niye şimdi. İyi de bu mesele ülkemizde sadece cumhuriyet döneminde değil yaklaşık 200 yıldır tartışılıyor. Bugüne kadar yönetim sistemi konusunda pek çok deneme yapıldı. Ülkemiz meclisle cumhuriyetle tanışmadı. Osmanlı’da da meclis vardı.

“KRİZ YAŞAMAYI NEDEN BEKLEYELİM”

Göz göre göre gelen bir tehlikeye karşı illa darbeye maruz kalmayı, ekonomik krizi yaşamayı niçin bekleyelim? Mesele ibret almadır. Biz ülkemizin yaşadıklarından, başımıza gelenlerden gereken dersleri çıkardık. Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemini bunun için getiriyoruz. Özellikle 2011 yılından bu yana ülkemize yeni bir anayasa ve yeni bir yönetim sistemi için kazandırmak için mücadele ediyoruz. Şartlar şimdi uygun hale geldi.

C5CMfVoWQAACgnJ

Yapılan konuşmanın ardından toplu açılış yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programına Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Veysi Kaynak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ak Parti Adıyaman milletvekilleri Ahmet Aydın, Adnan Boynukara, İbahim Halil Fırat, Salih Fırat, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez ile MHP İl Başkanı Hüseyin Özgül ve binlerce vatandaş katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP