DOLAR 18,1033 0.1%
EURO 18,2716 0.01%
ALTIN 1.022,280,09
BITCOIN 399057-5,00%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dardoğan Köyü Ağaçlandı

Dardoğan Köyü Ağaçlandı

ABONE OL
11 Aralık 2008 18:33
Dardoğan Köyü Ağaçlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

agaclandirmakahSu erozyonun durdurulması, Atatürk barajına taşınan materyalin azaltılması ve barajın ömrünün uzatılmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanan “Kâhta İlçesi Dardoğan Erozyon Kontrol Projesi çerçevesinde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Kahta Kaymakamı Coşkun Açık, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Alaköse, İl Bayındırlık İl Müdürü Hikmet Kaya, İl Sosyal Hizmetler Müdürü İsmail Akgün, Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürü Ali Karaçam ve vatandaşların katıldığı sade bir törenle dikimine başlanılan çam fidanların yanı sıra Antep Fıstığı ve Badem fidanlarının dikimi de yapılıyor.  

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan Orköy’ün ağaçlandırma çalışmalarına destek verdi. Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Korumak için başlatılan Milli ağaçlandırma seferberliği’ kapsamında Adıyaman’ın Kahta ilçesi Dardoğan köyünde Çevre Orman Müdürlüğü tarafından bin kızıl çam fidanı dikme kampanyası başlatıldı.

 

 Adıyaman Valisi Ramazan Sodan’ın destek verdiği kampanya, Kahta ilçesine bağlı Dardoğan köyü Reşit harabesi mevkiindeki 840 dekarlık alana dikilen fidanlarla başladı. Adıyaman Çevre Orman Müdürlüğü Orman Köylüsü (ORKÖY) şube Müdürlüğü tarafından temin edilen bin fidanın Dardoğan köyü sınırlarından geçen Atatürk barajının kıyısında gelecek vaat edecek yakın zamanda ekilecek çeşitli kıymetli ağaç fidanlarıyla bir orman ve mesire alanı kazandırması hedefleniyor. Başlatılan çalışmalar ile Erozyonla da büyük mücadele edileceği planlanan proje kampanyası sayesinde fidan dikiminin baraj ömrünün de uzatılmasına katkı sağlayacağı belirtildi.

 

 Proje kapsamında fidan dikimin yapılacağı alanda düzenlenen törene katılan Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Kahta Kaymakamı Coşkun Açık, Çevre Orman Müdürlüğü Orman Köylüsü şube müdürü Ali Karaçam, birer kızıl çam fidanı dikerek törene katılan herkesin bir fidan dikmesini istedi.

 

             Orman Köylüsü Şube Müdürü Ali Karaçam, “Erozyon ve kuraklıkla mücadele kapsamında başlatılan çalışmalarda vatanın her köşesinde bir orman arazisinin bulunduğunu ancak bu arazilerde ağaç bulmak için ilk önce herkesin birer fidan dikmesi gerektiğine işaret etti.

 

 Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Atatürk barajı sahilinde Dardoğan’da ve tüm Adıyaman’da çok geniş kapsamlı ağaçlandırma ve erozyon kontrol sahaları oluşturmuş olduğunu, ancak bilinmesi gereken önemli bir şeyinde ağacı dikmekten daha önemlisi, bulunduğu yerde onu korumak olduğunu kaydetti.

 

 Vali Sodan, “Bu nedenle tüm kurumlarımızı harekete geçirdik ve büyük bir seferberlik bağlattık, kurak olan ve görünen Atatürk barajı sahil şeridindeki Dardağan köyünü değil; Adıyaman’ın tümünü ağaçlandırıyoruz. Bu toprakların her karışında bir fidan dikmek gerekiyor. Başlatılan çalışmalarımızla 22 bin dekara yayılan alanda yapılacak ağaçlandırmalarla merkez ve bazı ilçelerimizde seferberliğimiz etkisini gösterecektir. Bu proje ve kampanya sayesinde 3.5 milyon fidan dikimi ile birlikte 60 meşe 10 ton badem tohumu ekimi yapılacaktır. Bölgemizin daha yeşil bir dokuya kavuşması için büyük çabalar sarf edeceğiz.”dedi.

Sodan, “2007 yılında hazırlanan proje 2008 yılında uygulamaya alınmış. 84 Hektarlık yani 840 dekar alana kızılçam, fıstıkçamı, Servi, Badem, Antep Fıstığı ve Akasya fidanı dikimi yapılacak.Tel örgülerle etrafı çevrili alanda yöre halkına ekonomik anlamda gelir sağlaması da planlanan proje çerçevesinde ileride bu saha rekreasyon (eğlenme- dinlenme) amaçlı (piknik ve mesire) yeri olarak kullanılabilecek.”dedi.

Programda konuşmaların ardından başta Vali Ramazan Sodan ve Kaymakam Coşkun Açık, olmak üzere tüm katılımcılar birer ağaç dikti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP