DOLAR 17,9575 0.07%
EURO 18,5223 -0.1%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 430236-1,01%
Adıyaman
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Demirkol: “Sokaklar Eskisi Kadar Güvenli Değil”

Demirkol: “Sokaklar Eskisi Kadar Güvenli Değil”

ABONE OL
10 Temmuz 2012 07:00
Demirkol: “Sokaklar Eskisi Kadar Güvenli Değil”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

demrkol02Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol, çocuk işçiliğinin yaz aylarında daha fazla arttığını belirterek sokakların çocuklar için eskisi kadar güvenli olmadığını söyledi.

Adıyaman’da çocuk işçiliğinin az olduğuna dikkat çeken Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol, “İlimizde daha önceki yıllarda yapılan alan taramalarımız ve değişik kamu kurumlarıyla beraber yaptığımız işbirliği neticesinde sokak çocuğu ya da sokağı mesken tutan çocuk ya da çocuk suçları alanında en az bu vakalara rastlanan bir il olmakla beraber yaz aylarında özellikle tatil günlerinde çocuklarımızın sokaklarda sokak satıcısı olarak genellikle mendil satısı, tartıcılık ve boyacılık tarzı uğraşlar olarak karşılaştığımız vakaların başında geliyor” dedi.
Çocuk İşçiliğinin önüne geçilmesi için toplumda bilincin önemli olduğuna değinen Demirkol; “Adıyaman ekonomik ve istihdam boyutuyla yeterli bir büyüklüğe ulaşmadığı için bu çocuklarımızın bir kısmı ailesinin iaşesini sağlamak amacıyla sokaklardalar. Bir kısmı da diğer arkadaşlarından özenti içerisinde kendi harçlıklarını çıkartmak düşüncesiyle sokakları kullanıyorlar. Ancak her ne şekilde olursa olsun bizler sokakların çocuklar için eskisi kadar güvenilir olmadığı kanaatinden hareketle çocuklarımızı sokaklardan alıkoymak, daha faydalı olacak alanlara kanalize etmek amacıyla yine çalışmalarımızı Çocuk ve Gençlik Merkezimizin faaliyetleri ile birde emniyet müdürlüğümüzün ortaklaşa çalışmalarıyla yürütmek durumundayız. Bu yaz ayında da yine mobil ekiplerimizle birlikte çocuklarımıza yönelik olarak çalışmalarımız değişik bölgelerde devam ediyor. Tabi her şeyden önce toplumda bir bilinç oluşturmamız gerekiyor. Bu bilincin de yükseltilmesi amacıyla topumun bu konuya ilgisini çekecek atraksiyonlar gerçekleştirmek zorundayız. Bunun startını 12 Haziran günü Dünya Çocuk İşçiliğiyle mücadele günü adı altında gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde çocuklarımıza değişik alanlarda faaliyetler icra ettirerek toplumun bu noktaya dikkatini çekmeyi arzuladık. Demokrasi parkında yapmış olduğumuz etkinlikte gerek çocuklarımız gerekse de aileler büyük destek sundular. Yine çocuk ve gençlik merkezimizin yapmış olduğu bu etkinlikte en büyük destekçimiz olarak ta Gençlik Spor İl Müdürlüğünü gördük. Bu anlamda katkı sunan müdürlüklerimize ve ailelerimize teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum” dedi.
“Ekonomik Göstergeler İyileşince Azalabilir”
Çocuk işçiliğinin azalmasının sosyal statüye de bağlı olduğunu kaydeden Demirkol; “Bu tek başına altından kalkabileceğimiz bir husus değil. İlin diğer kamu kurumlarının da Milli Eğitim Müdürlüğünün, Sağlık İl Müdürlüğü’nün ve Gençlik Spor İl Müdürlüğünün de zaman zaman desteklerini alıyoruz. Ama yine ilimizin ekonomik göstergelerindeki iyileşmeyle beraber bu durumların düzeleceğini umuyoruz. Sosyal hayatın üst seviyeye çıkartılması, istihdamın arttırılması, Adıyaman’da farklı istihdam alanlarının oluşturulması bu tür konuların bertaraf olması için bir vesiledir”
“Aile İçi İletişim Yetersizliği Şiddete Neden Oluyor”
Kadın alanıyla ilgili olarak Adıyaman’da yapmış olduğumuz çalışma şu an ilimizde Kadın Sığınma Evi yok. Ama bu tür vakalara yönelik olarak il kabul misafirhanemiz söz konusu. Yine kamu kurumlarımızın lojmanlarını ve misafirhanelerini bu tür şiddet mağduru ihtiyaç sahibi kadınlarımız boyutuyla valiliğimizin talimatları var. Her kamu kurumumuzun da kendi misafirhanelerinden bir oda bu tür vakalar için hazırlıklı olarak tutuluyor. Bugüne kadar ilk 6 aylık süreç içerisinde müdürlüğümüze intikal ettirilmiş olan şiddet mağduru bayan sayısı 38. Bu vakaların büyük çoğunluğu aile içi iletişim yetersizliğinden kaynaklı olarak bizlere intikal etmiş durumda. Şiddet mağduru olarak müracaat eden kadınlarımızın daha çok kadın konuk evine yerleştirilmesi yönünde çalışma sergiliyoruz. Bu 387 vakadan bugüne kadar 6 aylık süre içerisinde 2 vakamızı çevre illerdeki kadın konuk evine göndermiş bulunmaktayız. Halin 3 vakamız kurum içerisinde değerlendirilmeye tabi tutulmakta. 2 vakamız belirtmiş olduğum şekilde kamu kurumlarımızın misafirhanelerinde misafir edilmekte. Geri kalan kadınlarımız ise aileleriyle ve akrabalarıyla yapılan ikili görüşmeler neticesinde özellikle kadının kendi talebi doğrultusunda tekrar geri dönüşü sağlanmış husustur. 
“Aileler Arasındaki Samimiyeti Canlandırıyoruz”
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne intikal eden kadın vakalarında iletişim eksikliğini giderici çalışmalar da yaptıklarını ifade eden Demirkol; “Biz gerek çocuk alanında, gerek kadın alanında gerekse özürlü ve yaşlı alanında en iyi hizmet modelinin yine aile ve akrabaları yanında desteklenmek tarzında olduğu bilincinden hareketle bize intikal eden kadın vakalarına bakış açımız kadını öncelikle korumak şiddete maruz kalması yönünde hak ve hukukunu müdürlüğümüz aracılığıyla gözetmek. Ama ufak çaplı iletişim eksikliği noktasında intikal eden vakalarla ilgili aileler arasındaki ilişkilerin samimiyetini tekrar yeniden canlandırmak ve o sıcaklığı yeniden oluşturmakta müdürlüğümüz faaliyetleri arasında yer almakta”
Özürlü Ve Yaşlılara Yönelik Hizmetler
Demirkol, sözlerini şöyle sürdürdü; “Özürlü ve yaşlı hizmetleri alanında Adıyaman’da daha çok özürlülük alanı gündeme geldiğinde Evde Bakım Hizmet uygulamamız söz konusu oluyor. Bugüne kadar 4 bin 800 müracaatımız değerlendirilmiş ve bunlara evde bakım ücreti Adıyaman’da ödeniyor. Aylık olarak 3 milyona tekabül eden bir ödeme yapılmakta. Yine biraz önce belirttiğimiz gibi özürlünün de aile ve akrabalarının yanında bakımının en iyi hizmet modeli olduğu düşüncesiyle Adıyaman’ımızda da özürlülük alanındaki hizmetlerimizi aile ve akraba yanında gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Evde bakım hizmetini veren bakıcılara yönelik bilinç düzeyini arttırıcı ve onlara hizmetin kalitesini yükseltici çalışmalarımızda yıl içerisinde 6 ayda bir olmak üzere 2 defa gerçekleşmekte. Bütün özürlülerimiz bütün evde bakım hizmetinden faydalanan ailelerimiz yıl içerisinde en az 2 defa ziyaret edilerek bilgilendirme çalışmaları yapılmakta. İlimizde hiçbir şekilde bakım hizmetini aile ve akraba yanında sağlayamayacak düzeyde düşkün olan çocuklarımız var. Bunlarda özürlü çocuklarımız var. Bu 23 çocuğumuza rehabilitasyon merkezinde hizmet vermekteyiz. Aynı zamanda rehabilitasyon merkezimizde misafir özürlü uygulaması da faaliyete konulmuş durumda. Misafir özürlü uygulamasında da özürlü ailelerinin de sosyal hayatı olacağı gerçeğinden hareketle özürlüsünü belli bir süre bize misafir olarak bırakmak isteyen ailelere hizmet vermekteyiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP