DOLAR 17,9391 0.36%
EURO 18,5731 0.82%
ALTIN 1.035,420,56
BITCOIN 4423322,48%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Demirtaş; Engellilere İş İmkanı Sağlayarak Onları Üretken ve Verimli Bir Hale Ge

Demirtaş; Engellilere İş İmkanı Sağlayarak Onları Üretken ve Verimli Bir Hale Ge

ABONE OL
3 Aralık 2012 15:18
Demirtaş; Engellilere İş İmkanı Sağlayarak Onları Üretken ve Verimli Bir Hale Ge
0

BEĞENDİM

ABONE OL

engelliler gunu 2012 23 Aralık Dünya Engelliler Günü bütün yurt genelinde olduğu gibi, Adıyaman’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Adıyaman’da düzenlenen Engelliler günü Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol’un Adıyaman Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Adıyaman Hükümet Konağı önünde düzenlenen programa Vali Mahmut Demirtaş, Belediye Başkan Vekili Abdurrahman Kılınç, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile engelli vatandaşlar katıldı. 
Engelliler Günü programı, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çelenginin Atatürk Anıtına sunulmasından sonra konuşmalarla devam edildi.
engelliler gunu 2012 9Engelliler adına konuşan görme engelli Merve Leyla Şahin, “ Mevcut hükümetimizin uzun yıllardan beri birikmiş bulunan engelli haklarına birçok yenilikler getirmiş, imtiyazlar tanınmış bulunmaktadır. Engellilere pozitif ayrımcılığın getirilmesi hususunda yeni Anayasa değişiklikleri ile evrensel normlara kavuşturulacak dünyanın sayılı ülkeleri arasına gireceğimiz inancındayız. Engellilerin sosyal yaşama katılımcı olabilmeleri erişilebilir ve ulaşılabilir. imkanların sağlanmadığı biz engelliler, engelli aileleri, engelli dostları ve engelli örgütleri olarak, ötelenmemek ve ötekileştirilmemek için yerel yönetimlerin sorumluluklarını yerine getirilmesi, özgür ve engelsiz bir dünyada yaşama taleplerimizi elde etmek eşit ve onurlu yaşam imkanlarının sağlanması eve mahkum edilen engellilerin önündeki engellerin kaldırılarak, toplumsal yaşama katılımcı olmalarını sağlamak hepimizin sorumluluğu ve görevidir”dedi.  
Engellilere ve ailelerine devletin sunduğu hak ve imkanları en hızlı şekilde ulaştırmak için elimizden geleni yaparak engellilerin toplumsal hayata katılımının önündeki engelleri kaldırarak, onların yaşama tutunma gücünü artırabilmenin hepimizin ortak görevi olduğunu belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol,“ Engelliler yasasının çıkmasıyla 10-20 sene öncesiyle mukayese edildiğinde, büyük gelişmelerin olduğunu, günlük hayatımızda ayrılmaz bir parçamız olan engellilere hak ettikleri yeri vererek, toplumsal hayatımıza dahil etmek için güzel gelişmelerin sağlandığın memnuniyetle görüyoruz. Bu bağlamda, engelli vatandaşlarımıza yönelik evde bakım hizmeti kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak ilimizde 4880 engelli vatandaşımıza 2012 yılında yaklaşık 33 Milyon TL, total de ise 78 Milyon TL nakdi para yardımı yapılmıştır.” dedi.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle düzenlenen programda konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, “Engelliliğin insanlığın ortak sorunu olduğunu, Engelliler Haftasının yalnız ülkemizde değil, Birleşmiş Milletlere üye tüm ülkelerde 3 Aralık tarihi itibariyle kutlandığını belirterek, Engelliler de yaşamlarını sürdürmeleri için çalışmak ve gelir sağlamak zorundadırlar. Çünkü çalışmak yaşamı güzelleştirir, insanı mutlu eder, huzur verir. Engellilere acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez. Engellilerinde yapabileceği işler vardır. Ülkemizdeki engelli bireylerin oranı ’dir Bu rakam herhalde bizlerin engelli bireylerimiz için ne kadar çalışmamız gerektiği hakkında bilgi vermektedir. Toplumun her alanında engellilere saygı göstermek, onları da toplumun bir ferdi olarak kabul etmeliyiz. Örneğin ülkemizde çalışan engelliler, gelir vergisini indirimli öderler. Hayatlarını kolaylaştırmak için yurt dışından getirilen araç ve gereçlere gümrük vergisi ödemezler. Çalışan engelliler isterlerse erken emekli olabilirler. Toplum taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilirler. 
Hepimizin bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini hatırlatan Vali Demirtaş,” Engellilerin beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkanı sağlayarak, onları üretken ve verimli hale getirebiliriz. Unutmayalım ki engellilere saygı, onlara yaşama sevinci verir. Ben inanıyorum ki her engelli kendine imkan verilirse topluma sağlam kardeşlerimiz kadar kıymetli ve yararlı olabilir” dedi.  
Konuşmalardan sonra Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları ekibi tarafından folklor gösterisi yapıldı.    

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP