DOLAR 17,9471 0.41%
EURO 18,5872 0.89%
ALTIN 1.036,200,64
BITCOIN 4473273,26%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Dengir Mir Mehmet Fırat’tan Dokunulmazlık İtirazı

Dengir Mir Mehmet Fırat’tan Dokunulmazlık İtirazı

ABONE OL
10 Aralık 2012 09:33
Dengir Mir Mehmet Fırat’tan Dokunulmazlık İtirazı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

dengrfrtBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmasında bir ses de AK Parti kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat’tan yükseldi.

AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Aslı Aydıntaşbaş ile yaptığı söyleşide Başbakan’ın dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili çalışmalarını ve tutumunu eleştirdi.
AK Parti kurucu üyelerinden olan Fırat, Başbakan’ın bu çıkışının AK Parti’ye zarar vereceğini ve partinin Güneydoğu oylarının düşeceğini belirtti.
1994 yılında dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerinin polis zoruyla meclisten çıkarılmasının Türkiye’de neden olduğu sonuçları hatırlatan Fırat, “Aklıselim insanın denenmişi denememesi kanaatindeyim” diyerek Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili kararlılığını yanlış bulduğunu anlattı.
Dengir Mir Mehmet Fırat, dokunulmazlıkların kaldırılması konusu gündeme geldiğinde, bu duruma karşı çıkan ve karşıt görüşünü dile getirmekten çekinmeyen isimlerin başında geliyor. Ancak bu durumu özel kılan ise Fırat’ın AK Parti’ye muhalif değil, aksine kurucu üyelerinden biri olması.
AK Parti’nin yüksek oy oranlarıyla iktidara gelmesinin önemli nedenlerinden biri, Kürt meselesi ve terör sorununu çözme yolunda müzakereye açık bir tutum içinde olması ve somut adımlar atmasıdır. Fırat’ın da söyleşide belirttiği gibi BDP’li vekillerin, terör örgütü üyeleri ile organik bağının bulunması ve bunu saklama gereği dahi duymamaları elbette yanlıştır. Ancak AKP’nin, ülkenin siyasi tarihinde kara bir leke olarak görülen ve demokrasiden uzak bir olayın tekrarına neden olacak bir karara imza atması oldukça tehlikelidir.
Denenmişi denememek gerekir!
1994 olayının ardından PKK güçlenmiş, Kürt halkı mağduriyetine meşru bir neden kazandırmıştır. Milletvekillerinin bu şekilde mahkum edilmesinin ne terörün bitirilmesine ne de halk arasındaki ayrışmaya bir faydası olmamıştır. Fırat, Başbakan’ın denenmişi denememesi gerektiğini ve bu durumun AK Parti içindeki ayrışmayı kuvvetlendireceğini belirtti.
Dengir Mir Mehmet Fırat’ın Başbakan’ın başlattığı fezleke krizinden rahatsız olduğunu söyleyen bazı siyasilerin, neden bu görüşlerini yüksek sesle dile getirmediklerine dair yorumu ise, ‘Sistem meselesi.’ oldu. Siyasi Partiler Yasası’nın antidemokratik sonuçlarını eleştiren Fırat, vekillerin bulundukları pozisyonu onları seçen halka değil partiye borçlu olduklarını dile getirdi. Parti tarafından seçildikleri için halka değil partiye hizmet eden vekillere kendisini de dahil eden Fırat, yeni Anayasa’dan çok yeni bir Siyasi Partiler Yasası’na ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Başbakan’ın kararından kolay kolay vazgeçmeyeceğinin de altını çizen Fırat, umudunun vazgeçmesi yönünde olduğunu söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP