DOLAR 17,9409 0.13%
EURO 18,3669 0.2%
ALTIN 1.019,050,16
BITCOIN 416039-2,41%
Adıyaman
34°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Deniz “Masaya da sahaya da hâkimiz”

Deniz “Masaya da sahaya da hâkimiz”

ABONE OL
25 Temmuz 2017 00:14
Deniz “Masaya da sahaya da hâkimiz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toplu bütün iş kollarında yetkili konfederasyon olan Memur-Sen 25. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Ankara’da gerçekleştirildi.  Ağustos ayında yapılacak olan 4.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri hakkında istişarelerin yapıldığı toplantıda, tekliflere son şekli verilerek Devlet Personel Başkanlığı’na iletildi.

5 Milyonu Aşan Memurlarla İlgili Önemli Sürece Girildi

????????????????????????????????????

Toplu sözleşme sürecinin işleyiş ve teklifler hakkında açıklamalarda bulunan Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, 5 milyonu aşkın memuru ilgilendiren çok önemli bir süreci başlattıklarını ifade ederek sorumluluk bilinci içinde kalkınmadan pay almak istediklerini söyleyerek, “Memur-Sen olarak salt ücret sendikacılığı değil, medeniyet kodlarımızın yönlendirmesiyle; haksızlığın, zulmün, çarpıklığın ve yoksulluğun küreselleştiği bir dünyada sosyal ve insani sendikacılık yapıyoruz. Memur-Sen, zalimlere karşı direnişin merkezi; mazlumlar ve mahzunlar için diriliş nefesidir. Memur-Sen; üyeleri için onur, kamu çalışanları için umut kaynağıdır” dedi.

“4.Dönem Toplu Sözleşmesi için tekliflere son şeklini verdiğimiz İl Temsilcilerimiz ve Genel Merkez teşkilatımızla istişare sürecimiz de tamamlandı.YarınDPB’na sunuyoruz. Masaya da sahaya da hakimiz.” İfadelerini kullanan Ali Deniz toplu sözleşme teklifleri hakkında şunları söyledi:

“2018 için %10 + %6 2019 için %10 + %8 olmak üzere kamu görevlilerinin mali haklarında artış istiyoruz.

Toplu Sözleşmede her 6 aylık dönem için yapılan zammın dönem içerisinde enflasyon oranının altında kalması halinde maaş ve ücretlere enflasyon oranının yüzdelik artış oranını aştığı ayın birinden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar zam yapılsın.

Kamu görevlilerinin milli gelir artışından pay alabilmelerini istiyoruz.Kamu görevlilerinin maaşlarına 01.01.2018’den itibaren 2017’de gerçekleşen büyümenin yarısı 01.01.2019’dan itibaren 2018 yılında gerçekleşecek büyümenin yarısı oranında refah payı kaynaklı ek zam yapılsın.

Gelir vergisi kaynaklı maaş kayıplarının telafisini istiyoruz.Kamu görevlileri yıl boyunca %15 vergi diliminde vergi ödesin. Bunu aşan tutar işveren tarafından karşılanarak yıl içerisinde maaş ve gelir kaybı önlensin.

Kıdem aylığı gösterge rakamının 5 katı artırılmasını istiyoruz.20 olan Kıdem Aylığı Gösterge rakamı 5 katı artırılarak 100’e yükseltilsin. Bir yıllık kıdem aylığı 2,05 TL’den 10,27’ye yükseltilsin ve 25 yıl sınırlaması kaldırılsın.

Yan ödeme katsayısı ve gösterge rakamlarının %50 artırılmasını istiyoruz. Uygulanmakta olan Yan Ödeme Katsayısı Ve Gösterge Rakamlarının %50 artırımlı ödensin. Böylelikle öğretmen için 24,42 TL olan yan ödeme tutarı 36,64 TL’ye çıkarılsın.

Toplu sözleşme ikramiyesinin artırılmasını istiyoruz. Halen üç ayda bir 77 TL olarak ödenen toplu sözleşme ikramiyesi yetkili sendika üyelerine 200 TL, diğerlerine 102 TL olarak ödensin.

Halen 219,17 TL olan eş yardımı 410 TL’ye, farklı yaş grupları için farklı uygulanmakta olan çocuk yardımı da yaş sınırı ve kategorisi uygulamaksızın her çocuk için 102 TL’ye çıkarılsın.

Doğum yardımı 633 sayılı KHK’nın ek 4’üncü maddesinde belirtilen tutarlar yanında kamu görevlilerine 10.000 gösterge rakamı üzerinden 1027 TL olarak ödensin. Çoğul gebelik halinde doğan çocuk sayısınca doğum yardımı ödensin.

Kamu görevlilerine 0-6 yaş arası çocukları için 426 TL kreş yardımı verilsin.

Kamu görevlisinin evlenmesi halinde 4878 TL tutarında evlenme yardımı ödeneği verilsin. Evlenmenin iki kamu görevlisi arasında gerçekleşmesi halinde her iki çalışana da evlenme yardımı ödeneği ödensin.

İşe geliş ve gidişlerde Bakanlıklar ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların merkez teşkilatına servis hizmeti sağlansın. Personel sayısının az olduğu yerlerde Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile kamuya ait araçlara binebilecekleri ortak toplu taşıma kartı verilsin. Bu uygulamanın olmadığı durumlarda nakit ulaşım yardımı sağlansın.

Personelin Ödeyeceği Yemek Bedelinde Artış Yapılmasın Ve Sözleşmeli Personel Dâhil Kamu Görevlilerine Yemek Hizmeti Verilsin İstiyoruz.

Makam ve görev tazminatı alanlar hariç olmak üzere bütün kamu çalışanlarına 2018 yılı 200 TL, 2019 yılı 300 TL nakdi giyecek yardımı yapılsın.

Kamu görevlilerine toplu sözleşme süresince Ramazan ve Kurban bayramlarında ayrı ayrı olmak üzere 1951 TL Dini Bayram İkramiyesi verilsin.

Kamu görevlilerinin tamamı için ek ödeme oranlarına 5 puan eklenerek 50 TL artış uygulansın.

Sözleşmeli Personelin, Geçici Personelin Ve Diğer Personelin Memur Kadrolarına Geçirilmesini İstiyoruz.

Kamu görevlilerine, hac ibadetini yerine getirmeleri amacıyla 20 gün izin verilsin.

Derece yükselmelerinin önündeki engel kaldırılsın istiyoruz.”

Memur Sen olarak 3. Dönem toplu sözleşmesinde olduğu gibi bu süreçte de tarihi kazanımlara 1 milyon çalışanın verdiği güçle imza atacaklarını vurgulayan Ali Deniz, tüm çalışanların toplu sözleşme sürecini takip etmelerini istedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP