DOLAR 13,42210.81%
EURO 15,24571.05%
ALTIN 767,070,77
BITCOIN 765669-2,82%
Adıyaman

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Deprem Samsat Fayında Meydana Geldi

Deprem Samsat Fayında Meydana Geldi

ABONE OL
21 Mart 2017 00:31
Deprem Samsat Fayında Meydana Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman’ın Samsat İlçesinde meydana gelen 5,5 şiddetindeki depremin Samsat fayı olduğu açıklandı.

Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından yayımlanan raporda “Türkiye Petrolleri A.O. tarafından hazırlanan jeoloji haritasına göre, depremin Samsat fayı olarak adlandırılan diri fay üzerinde meydana geldiği görülmektedir” denildi.

Adıyaman’ın Samsat ilçesi’nde gerçekleşen depreme ilişkin açıklama yapan Jeoloji Mühendisleri Odası “2 Mart 2017 tarihinde yerel saatle 14.06`da Adıyaman ilinin Samsat ilçe merkezine 1 km mesafede, AFAD Başkanlığı Türkiye Deprem Veri Merkezi Veri ağına göre 9.76 km. derinliğinde 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. İlk bilgilere göre can kaybının olmadığı, ancak ilçe merkezi ve bağlı köylerde depremin hasara neden olduğu ve yaralıların bulunduğu görülmektedir. Deprem meydana geldikten sonraki ilk 1.5 saat içinde oldukça yoğun bir aktivite gözlenmiş olup büyüklükleri 1.4 ile 4.4 arasında değişen 33 adet artçı deprem gözlenmiştir. Artçı deprem aktivitesi devam etmektedir. Depremin şiddeti Amerikan Jeoloji Kurumu (USGS) tarafından 7 olarak verilmiş olup şiddet dağılımı haritasına bakıldığında Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde bile depremin hissedildiği görülmektedir.

Amerikan Jeoloji Kurumunca Samsat depreminin çizilen şiddet haritasına bakıldığında ise Jeolojik olarak depremin özelliklerine bakıldığında MTA Genel Müdürlüğümüzün en son yayınladığı Türkiye Diri Fay Haritasında depremin herhangi bir fay üzerine düşmediği görülmektedir. Ancak, Türkiye Petrolleri A.O. tarafından hazırlanan jeoloji haritasına göre, depremin Samsat fayı olarak adlandırılan diri fay üzerinde meydana geldiği görülmektedir.” İfadelerine yer verildi.

“Diğer taraftan, episantır`ın yaklaşık 15 km. güneyinde Bozova Yaslıca yerleşim yerlerinden geçen ve diri fay haritasında Kuvaterner Fayı olarak isimlendirilen Bozova fayı ile Adıyaman yerleşkesi içerisinden geçerek Kahta ve Gerger ilçeleri doğrultusunda uzanan Adıyaman Fayı, Bu faya paralel gelişen ve Adıyaman ili Gölbaşı ilçesi, Malatya ili Çelikhan ilçesi ve Elazığ ili Sivrice ilçesi doğrultusunda uzanan Doğu Anadolu Fayı, yakın civarda deprem üretecek önemli faylar olarak nitelendirilmektedir. Aletsel dönemde bu depreme en yakın mesafe olarak 1981 yılında 5.0 büyüklüğündeki Adıyaman Gerger depremini söylemek mümkündür.”

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP