DOLAR 16,5802 0.31%
EURO 17,5657 -0.04%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 345659-2,45%
Adıyaman
29°

AÇIK

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doğan “Muharrem, İnsanlığın Kendini Yenileme Tarihidir”

Doğan “Muharrem, İnsanlığın Kendini Yenileme Tarihidir”

ABONE OL
28 Eylül 2017 17:42
Doğan “Muharrem, İnsanlığın Kendini Yenileme Tarihidir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alevi Kanaat Önderi Hasan Doğan, Muharrem ayının haksızlığa karşı direnişin sesi, insanlığın kendini yenileme tarihi olduğunu söyledi.

Alevi Kanaat Önderi Doğan Muharrem İnsanlığın Kendini Yenileme Tarihidir

Doğan, yaptığı açıklamada, bu nedenle Muharrem orucunun sadece nefsin terbiyesi için tutulan bir oruç olmayıp, kendini idrak etmenin, yolu doğru sürmenin, eksiğini, gediğini bilmenin, özüne doğru yol almanın, ekranını doğru sürmenin yolu ve insanları iyiye, güzele yönelmesine davet etmenin kapısı olduğunu vurguladı.

 

Muharem orucunun içeriğinin iman ile imam, imam ile umum arasındaki köprüyü ihtiva ettiğini aktaran Doğan, “Bu biz Müslümanlar için  çok önemlidir. İnancın doğru kanallardan, rehberlerden, mürşitlerden alınmasını önemseyen bu adap selef ile halef arasındaki yaşam biçimini, hayata bakış açısını ibadeti kendinde mensup bildiği Kur’an-ı Kerime, Hz. Muhammed’e ve onun Ehlibeytine bağlı olarak inanın ruhuna ve benliğe sirayet ederek vuku bulur. İşte biz inanlar, Kerbela’da şehit düşenlerin anısına tuttuğumuz bu orucun manası da bu erkandan gelir. Bunun için selam olsun doğruya iz sürenin, selam olsun hakka baş verenin”dedi.

 

Muharrem orucunun, Hz. Adem’den beri günümüze gelen bir ibadet olduğunu dile getiren Doğan, şöyle konuştu:

 

“Muharrem orucunu yerine getirirken aynı zamanda Hz. Hüseyin’in şahsında Ehlibeyte, Ehlibeytte temsilini bulan insanlıktır. Yezitte sembolleşen bütün kötülüklere lanet olsun. On günlük olarak tutulan Muharrem orucu, Hz. Hüseyin ve Ehlibeyt şahsında Muharrem orucu on iki günlük olarak tutulmaya başlanan bu oruç yas-ı matem orucu olarak da bilinir. Ayrıca, on iki imam orucundan önce üç gün tutulan  Masum-u Pak orucu da  var. Masum-u Pak Orucu Küfe’de  şehit edilen Müslim Bin Akil ile ve çocukları İbrahim ve Muhammed için tutulur. 17-20 Eylül  Masum-u Pak orucu, 21 Eylül 2 Ekim ile  arasında Muharrem orucu tutulur. Muharrem orucu tutulduktan sonra Kerbela’da Hz. Zeynep’in kurtardığı İmam Zeynal Abidin için on iki farklı tattan yapılan Aşure ile şükran edilir.  Muharrem’le yanan yüreklerin dindirilmesi için tutulan oruçların ve yapılan ibadetlerin Allah katında kabul edilmesini, insanlığın bağrında yeni yasların yaşanmaması için bu ayın tüm insanların yüreklerinde ve zihinlerinde idrak edilmesini; tüm Müslümanların birlik ve beraberlik içinde yaşamasını temenni eder, halkımızın dirlik ve esenlik içinde yaşamasını dua ederim”

PHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP