DOLAR 17,9633 0.21%
EURO 18,2710 0.09%
ALTIN 1.016,44-0,53
BITCOIN 421477-1,32%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

DSP Erken Seçime Hazırlanıyor

DSP Erken Seçime Hazırlanıyor

ABONE OL
7 Mart 2010 23:20
DSP Erken Seçime Hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DSPer (4)DSP Genel Başkanı Masum Türker yargı reformunun kadrolaşma amacı taşıyor ve Ağustos ayında bir erken seçimin olabileceğini söyledi.

Türker, DSP Adıyaman İl Kongresi’nin açılışında konuştu. Adıyaman’a gelişinde coşkuyla karşılanan Türker’e, kongre salonunda da partililer sevgi gösterisinde bulundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmasına başlayan Türker, ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, AKP iktidarı döneminde gündeme gelecek bir yargı reformunun “kadrolaşmak, belli insanları töhmet altında tutmak, belli insanları yok etmek” anlamına geleceğini belirtti ve DSP’nin böyle bir değişime aracı olmayacağını söyledi.

Türker, DSP Adıyaman İl Kongresi’nin açılışında konuştu. Adıyaman’a gelişinde coşkuyla karşılanan Türker’e, kongre salonunda da partililer sevgi gösterisinde bulundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmasına başlayan Türker, ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türker, örgütlenme ve ifade özgürlüğünün sağlanması gerektiğini bunun da seçim barajının kaldırılması ya da düşürülmesiyle mümkün olacağını ifade etti.  Anayasa değişikliği tartışmalarına da değinen Türker, “AKP iktidarına Anayasa değişikliğini tek başına yapma imkânı veremeyiz” dedi. Türker, öncelikle Siyasi Partiler Kanunu’nun değiştirilmesi ve seçim barajının düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında, “Balyoz Darbe Planı” iddialarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Türker, “Balyoz darbesi bizim partimize karşı yapılmış bir darbedir. O darbe, o zaman rahmetli Bülent Ecevit’in Irak’a Türkiye’den asker geçirilmesine izin vermemesine karşı devreye konmuştur ve üç ayrı kesim bu darbeyi hazırlamıştır. Bir kısım darbeciler Demokratik Sol Parti’nin yerine başka partilerin tekrar Meclis’e girmelerini sağlamak amacı gütmüşlerdir” dedi.

Türker, AKP Hükümeti’nin uyguladığı yanlış ekonomi politikaları nedeniyle işsizlik ve yoksulluğun had safhaya ulaştığını belirtti ve “Türkiye’de öteden beri demokrasi tam anlamıyla uygulanmıyor. Türkiye’nin ekonomik durumu bozuk, işsizlik had safhada, yoksulluk meslek haline geldi. İyilik, kimse görmeden gizlice yapılır. Ama bu iktidar, yoksullarımızı rencide ederek sıraya diziyor, göstere göstere yardım yapıyor” dedi.

Partililere seslenerek her an seçime hazır olmalarını isteyen Türker, şunları söyledi:

“Seçim, büyük olasılıkla bu yılın Kasım ayındadır. Ancak AKP aniden karar alıp erkene de çekebilir. Çünkü bunlar ne yapacaklarını bilmiyor, beceriksizler. Bazen tuzağa da düşebiliyorlar. ‘Referandum yapacağız’ dediler, referandumun süresini iki aya indirdiler ama bu kanunla referandumun bir yıl yapılmasını engellediler. Bu nedenle yine ayakları takılabilir. Belki de ‘Ağustos’tan itibaren seçime gidiyoruz’ diyebilirler.” dedi.

DSP İktidarında Üniversite Sınavı Kaldırılacak

Üniversiteye girişte kat sayı tartışmaları yaşandığını ve öğrencilerin kafalarında soru işaretleri oluştuğunu kaydeden Türker, DSP iktidarında üniversite sınavının kaldırılacağını açıkladı. Türker, “Üniversiteye girişler sınavsız olacak. Şu an olduğu gibi, yok kat sayıymış, yok dershaneymiş gibi dertler olmayacak. Bu Hükümet’in yaptığına bakın. Büyük bir işmiş gibi, ‘Sınavlardan 45 gün önce lise son sınıflar tatil olacak’ diyor. İyi de kardeşim, sen eğitmiyorsan dershane mi eğitecek çocuklarımızı? Ama biz Allah’ın izniyle bu ülkede herkesin başı dik, onurlu ve hesap sorduğu bir hükümet kuracağız. Demokratik Sol Parti olarak AKP’nin haksız düzenini değiştireceğiz” diye konuştu.

Türkiye’yi Geri Götürecek Hiçbir Girişime Destek Vermeyiz

Türker, yargı reformu konusunda da şunları söyledi: ”AKP biraz da hizipçilik yaparak, biraz kendi yandaşını kollayarak hâkimlere, savcılara el atmak, kadrolaşmak istiyor. Onların döneminde gelecek bir yargı reformu kadrolaşmak, belli insanları töhmet altında tutmak, belli insanları yok etmek anlamına gelir. Biz böyle bir değişime aracı olmayız. Türkiye’yi geri götürecek hiçbir şeyin içerisinde olmayız.” dedi.

DSP Genel Başkan Yardımcısı ve Örgüt Kurulu Başkan Tufan Bural’ın da katıldığı kongrede, Kamber Ekici tekrar DSP Adıyaman İl Başkanı oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP