DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 383971-2,23%
Adıyaman
32°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Dünya çiftçiler günü..

Dünya çiftçiler günü..

ABONE OL
14 Mayıs 2008 20:24
Dünya çiftçiler günü..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ahmetcelik66Tema Vakfı Adıyaman Temsilcisi Ahmet Çelik toprak yasasında yapılmak istenen değişikliklerin toplumsal kaosa davetiye çıkardığını söyledi.

Tema Vakfı Adıyaman Temsilcisi Ahmet Çelik 14 Mayıs Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada:”TEMA Vakfı olarak, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde karşı karşıya bulunduğu tüm olumsuz koşullara rağmen toplumumuza ekmek, aş, ekonomimize temel mal üretimini sağlayan çiftçilerimizin bayramını kutluyoruz. Ancak, kuraklığın etkisiyle derinleşen tarımsal üretim yetersizliğinin sofralarımızı tehdit eder hale gelmesiyle hatırlanan çiftçilerimizin sorunları her geçen gün daha da derinleşiyor. Toprağa ve suya hor bakmanın, çiftçiyi ve tarımı ekonomin, temel direği değil de yük olarak görmenin sonucu oluşan bu sorunlara bir de yanlış müdahaleler eklenince gıda güvenliğimiz ve toplumsal barışımız tehlikeye sürükleniyor” dedi.

 Hükümetçe hazırlanmakta olan ve Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile Türk Medeni Kanununda değişiklik öngören yasa tasarısı, kırsal toplumsal yapıya yanlış müdahale niteliği ile çok ciddi toplumsal ve ekonomik sorunları meydana getireceğini ifade eden Ahmet Çelik şöyle devam etti:

 “Tarım işletmelerinin daha fazla küçülmesini önlemek” gibi, ilk bakışta gerekli ve doğru bir amaca yönelmiş görünen müdahale niyeti, gerekli ve zorunlu ekonomik ve toplumsal tedbirleri içermediği için, beklenen yarardan çok kitlesel zararlara yol açabilecektir.  Tarımda verimliliği ve üretkenliği amaçlayan bir işletme dokusuna, yalnızca “arazi miras hükümlerini değiştiren” bir hukuksal düzenlemeyle erişilemez. Gerek tarım işletmelerinin daha fazla küçülmesinin önlenmesi ve gerekse ülke genelinde verimli çalışan bir işletme yapısına ulaşılması gibi doğru ve yerinde bir amaca, hukuksal düzenlemelerden daha çok, özendirme niteliği taşıyan ekonomik araçlar ve küçük üretici örgütlenmesi gibi toplumsal araçların bütünlü ile varılabilir” dedi.

“Yapılacak ortak çalışmalar toplumsal uzlaşmayı beraberinde getirecek”

  Toplumsal ve ekonomik özellikli ve kitlesel ölçekli ağır sonuçlara yol açmamak açısından, hazırlanan tasarının geri çekilmesi ve yeniden düzenlenmesini  zorunlu gördüklerini ifade eden Tema Vakfı Adıyaman Temsilcisi Ahmet Çelik “Ekonomik nitelikli tarımsal işletme yaratılması açısından, konunun tarımsal, toplumsal, ekonomik, hukuksal ve teknolojik boyutlarda sorgulanması ve uygun çözüm bulunması için, ilgili tüm kesimlerin katılımcı olacakları ciddi çalışmaların yapılması gereklidir. Yapılacak çalışmalarla alınan sonuçların değerlendirilmesi toplumsal huzuru beraberinde getirecektir ”dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP