DOLAR 17,9496 0.07%
EURO 18,3525 0.01%
ALTIN 1.017,650,06
BITCOIN 426785-0,47%
Adıyaman
36°

AÇIK

04:05

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dünya’da 285 Milyon Görme Engelli İnsan Yaşıyor

Dünya’da 285 Milyon Görme Engelli İnsan Yaşıyor

ABONE OL
11 Ekim 2017 18:15
Dünya’da 285 Milyon Görme Engelli İnsan Yaşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Abdurrahman Bilen, Bugün dünyada 285 milyon görme engelli insan yaşamaktadır ve trajik bir istatistik olarak bunların %80’i engellenebilir hastalıklara sahip olduğunu diye belirtti.

Dünya’da 285 Milyon Görme Engelli İnsan Yaşıyor 1

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Abdurrahman Bilen, “Dünya Görme Günü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2000 yılından itibaren, tüm dünyanın dikkatini körlük ve görme azlığı üzerine çekmek üzere her yıl Ekim ayının ikinci haftası Perşembe günü düzenlenen farkındalık günüdür. Körlükten korunma konusunda dikkati arttırmak adına belirlenen bugüne dair en büyük sorun önlenebilir körlükle mücadele yerine tedavi hizmetlerinin ön planda tutulmasıdır. Hâlbuki Dünya Sağlık Örgütü tarama ve bilgilendirme programları yaparak körlük ve görme özürlerinin %80 düzeyinde önlenebileceğini tahmin olarak sunmakta olduğunu” söyledi.

Bilen “Dünya Görme Günü ile hedeflenen, oluşturulacak kamu bilinci ile göz taramalarının ve muayenelerinin daha düzenli yapılmasını sağlamak ve önlenebilir görme kayıplarının önüne geçmektir. Bugün dünyada 285 milyon görme engelli insan yaşamaktadır ve trajik bir istatistik olarak bunların %80’i engellenebilir hastalıklara sahiptir. Ülkemizde görme engellilik oranı %0,4 olarak verilmektedir. 2020 yılına dek glokom, katarakt ve maküladejenerasyonuna bağlı körlük olguları erken tanı ve tedavi ile en az %25 azaltılabilir. Glokom (göz tansiyonu) dünya çapında 4,5 milyon insanın kör olmasına yol açmıştır. Yaşa bağlı makuladejenerasyonundan (Sarı nokta hastalığı) dolayı 3 milyondan fazla insan göremiyor. Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarından dolayı işlevsel olarak kördür. Basit bir görme testi ve gözlüklerle bu insanların çoğunun görüşü yeniden kazandırılabilir.” diye belirtti.

‘’ENGELSİZ YAŞAM’’

Bilen “Toplumun eğitim ve kültür seviyesinin/gelişmişliğinin bir göstergesi de engelli fertlerine yaklaşımıdır ve bu nedenle, hiç değilse bu farkındalık günleri ile ‘’Engelsiz yaşam’’  öncelikli bir konu haline getirilmelidir. Ülkemizde de görme engelliler ve rehabilitasyonlarıkonusunda atılacak çok adım vardır.  Burada görev Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına, sivil toplum örgütlerine, sosyal bilimcilere ve onların sesi olacak medyaya düşmektedir. Bu konuda atılacak her adımın mükafatı sosyal, öz güvenli, bağımsız görme engelli bireyler olacaktır. Rehabilitasyonun başarıya ulaşmasında en önemli etmen bilinçli ve amaca yönelik bir farkındalığın oluşmasının yanı sıra, erken teşhis ve erken müdahaledir” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP