DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 4391093,08%
Adıyaman
35°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Duranay “Esnaf Sanatkara Sahip Çıkmamız Lazım”

Duranay “Esnaf Sanatkara Sahip Çıkmamız Lazım”

ABONE OL
30 Kasım 2018 18:32
Duranay “Esnaf Sanatkara Sahip Çıkmamız Lazım”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ziya Duranay, “Esnafı, devletimizin Kobiler ile cansuyu kredileri ile desteklemesi gerekiyor” dedi.

ziya duranay

Artık zincir marketlerin önüne geçilmesi gerektiğini ve istihdam konusunda dükkanını kapatan her küçük esnaf ile işsizliğin artığının unutulmaması gerektiğini ifade eden Duranay, “Esnaf ve sanatkarların genel durumuna baktığımız da yaşanan ekonomik sıkıntılardan etkileniyoruz. Esnafın bu durumdan kurtulması için piyasanın canlanması için can suyu adı altında esnaf sanatkara bir takım kredilerin verilmesi gerekiyor. Esnaf sanatkara kooperatif aracılığıyla verilen krediler vardı maalesef 3 aydır bu krediler de kesildi. Esnaf Sanatkar Kredi Kooperatiflerimiz esnafa yardımcı olamıyor. Bu fiyat artışlarından dolayı esnafımız mal alırken  satarken mağdur oluyor bunun biran önce düzelmesi gerekiyor. Döviz yükseldi ekonomiye etkisi oldu. Tabi biz bunların geçici olacağını düşünüyoruz. Tabi bunun acısını da esnaf sanatkar çekiyor. Esnaf sanatkar çekini, senetini ödeyebilmek  bilmek için çıkarcılığa girmeden ödemesini yapabilmek için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Büyük zamlar yapıp piyasaya sürme yerine normal bir karla gününü geçirmeye çalışıyor. Bunun yanında fırsatçılık yapan krizi fırsat bilip fırsatçılık yapan muhakkak kişiler de var. Geçici değil de kalıcı ekonomi rayına oturması için biraz zamana ihtiyacımız var. Esnaf sanatkarımız zor durumdadır. Bunun için zincir marketlerin önüne geçilmesi lazım. Haksız rekabet önüne geçilmesi gerekiyor. Yerli esnafa sahip çıkılması gerekiyor. Globalleşen dünya da gelişen teknoloji esnafı zor duruma düşürecek durumları ortadan kaldırmak gerekiyor. Esnaf sanatkar işi kırık olunca ülkeye de yansıyor. Esnaf sanatkara sürekli sahip çıkma adına bu perakende yasasının eksikleri giderilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“ESNAF SANATKARA SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM”

“Esnafı, devletimizin kobiler ile can suyu kredileri ile desteklemesi gerekiyor. Esnaf kefaletleri güçlendirerek bankalara imkan tanıyarak bu esnaf sanatkara sahip çıkmamız gerekiyor. Esnaf sanatkar krediye başvurduğunda ipotek istiyorlar, kredi onayı çıkmadı gibi söylemler oluyor. Sürekli esnafa senin sicilin bozuk, sen takibe düşmüşsün gibi söylemleri doğru bulmuyoruz. Bu konuları gözden geçirip esnaf sanatkara nefes vermemiz lazım. Esnaf sanatkara sahip çıkmamız lazım”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP