DOLAR 17,9612 0.5%
EURO 18,6052 0.99%
ALTIN 1.038,010,81
BITCOIN 4467104,31%
Adıyaman
37°

AÇIK

20:18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Dursun Çavuş’un Yönetmeni Adıyaman’da

Dursun Çavuş’un Yönetmeni Adıyaman’da

ABONE OL
22 Kasım 2012 16:43
Dursun Çavuş’un Yönetmeni Adıyaman’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sefaaAdıyaman’ın ünlü simalarından Merhum Dursun Çavuş’u konu alan filmin çekimleri öncesinde Adıyaman’ı ziyaret eden Ünlü Yönetmen Safa Önal ve Film Yapımcısı Ali Avcı Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan’ı ziyaret etti.

Renkli kişiliği ve simasıyla Adıyaman’ın önemli simaları arasında yer alan Dursun Çavuş’u konu alan filmin çekimleri öncesinde ilimizi ziyaret eden Ünlü Yönetmen Safa Önal ve film Yapımcısı Hemşerimiz Ali Avcı, Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan’ı ziyaret ettiler. 
Başkanlık makamında gerçekleştirilen ziyarette Adıyaman’a ilk defa geldiğini belirten Yönetmen Safa Önal kentin modern bir kent olduğuna dikkat çekti. Yönetmen Önal yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Adıyaman girişinden itibaren güzel ve temiz bir kent olarak karşımıza çıktı. Sağlı sollu ara sokaklara da girdim o alanlarda tertemiz. Yeşile önem veren bir kent, gösterişi yok ama içtenliği var. Adıyaman’ın dünya güzeli bir şehir olmaması için hiçbir neden yok. 
seffaSuçlamak kolaydır, Adıyamanlı bunları duyurmamış, bari biz merak etseydik arada sırada kıpırdasaydık yerimizden ve bu şehri ziyaret ederek duyurmakta çaba sarf etmemiz gerekliydi. Ama bunda geç kalmış sayılmayız. Kendimizi suçluyoruz. Adıyaman güzel, Adıyaman parlatılmalı. Yani kısacası bu bir lig ise Adıyaman bu ligde üst sıralara çıkması gereken bir il. Çünkü gördüğüm kadarıyla birçok ilden çok daha medeni çok daha temiz ve çok güzel ve yaşamı sevdiren bir kent.
Adıyaman altyapısı hazır olan bir kent, sadece kendini göstermeye başlaması lazım. Her şeyi ile kendini göstermesi lazım. Adıyaman da sinema sektörü gelişmeli. Elle tutulur bir sinema ve tiyatronun olmadığını görmekteyiz. Umarım kısa sürede bu özlemde giderilir. Adıyaman’ın turistik alanları da çok hepsini görmek istiyorum. Yanı sıra inanç turizmi de çok önemli Adıyaman da bütün bunları göstermek lazım. 
İşte bu doğrultuda çekeceğimiz bu film çok büyük önem arz etmekte. Sanırım bu film ile Adıyaman’ın renkli siması olan Dursun Çavuş’ta yattığı yerde çok mutlu olacaktır. Sevinecektir ve birazda ağlayacaktır. Filmde oynayacak olan oyuncu kadrosunun şu anda isim olarak söylenmesi büyük heyecanlar uyandırabilir fakat bu aynı zamanda film sürecinde olası bir değişikliğinde hayal kırıklığı ile sonuçlanmasına da neden olabilir. 
Bu nedenle oyuncu kadrosu konusunda bilgi vermek istemiyorum. Ama sinemanın en değerli oyuncularının oynaması gerektiğine inanıyorum. Zaten filmin galasının burada yapılacağını sanıyorum. O zamana kadar umarım güzel bir sinema salonu oluşturulur. Bu konuda zaten kültür bakanlığında bu yönde bir çalışma olduğuna dair konuşmalar duydum.”  
Adıyaman’ın tanıtımına gerekli önemi verdiklerini dile getiren Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Büyükaslan; “Bizleri ziyaret eden Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden Safa Önal hocamız ve geleceğin değeri olan ve istikbal vadeden çok değerli hemşerimiz sinema yapımcısı Ali Avcı kardeşimize hoş geldiniz diyerek çok teşekkür ediyorum.
Bu ziyaretin sebebi bilindiği gibi şahsına münhasır olan ve çok renkli bir kişiliğe sahip olan Adıyaman’ın değeri Rahmetli Dursun Çavuş, üzerine yapılan ve çekilecek olan film üzerine oldu. Kendileri bir araştırma yapacaklar. Zaten bilgileri de var bu konuda. Bütün Adıyamanlılar olarak kalbimiz Dursun Çavuş’un filminin heyecanı ile atmakta ve bu heyecan gittikçe iyice doruğa yükselmektedir. İnşallah bu sinerji ile çok güzel bir senaryo ortaya çıkacaktır ve böylece Adıyaman da Dursun Çavuş filmi ile Türkiye ve Dünyada adından söz ettirmeye başlar.
Şu andaki turizm anlayışıyla kırk yıl önceki turizm anlayışı çok değişti. 30 yıl öncesine kadar turizm denildiği vakit deniz kum güneş olarak algılanırdı ve gelen turistlerde bu bölgelere giderlerdi. Ama son 30 yıl içerisinde tarih turizmi, kültür turizmi, kongre turizmi, inanç turizmi, doğa turizmi ve spor turizmi bunları çoğaltmak mümkün ve şu anda Adıyaman’ın büyük bir zenginliği var. Bu zenginliğimizi tanıtmak için ne yapmalı diye düşündüğümüzde buna bir vesile lazımdı. 
İşte Dursun Çavuş olayı var ki Dursun Çavuş bir Adıyaman sevdalısı Adıyaman gönüllüsü kalbi insan sevgisi ile dolu olan nüktedan değerli bir büyüğümüzdü ve de ileri görüşlü bir insandı. 
Bilindiği gibi komşu illerimizin hepsi büyük şehir oldu. Ve aynı zamanda komşu illerimizin hepside kendi kültürlerini tarihlerini değer yargılarını ve değerlerini böyle filmlerle ve dizilerle Türkiye ye ve Dünyaya tanıttılar ve epey de turist çektiler ve yine bunu ekonomiye dönüştürmeyi başarabildiler. 
Örneğin Mardin’de ki kadim bir geçmişe sahip olan Mardin’in yapısını hepimiz biliyoruz, UNESKO tarafından da koruma altına alınan bir kent. Berivan dizisi ile öne çıktı. Keza Şanlıurfa bilindiği gibi Peygamberler şehri olarak anılmakta olan bir il. Kadim tarihi olan ve tarihi varlıkları olan bir şehir burası da Züğürt Ağa filmi ve İbrahim Tatlıses ve büyük yorumcu Merhum Kazancı Bedih’in öne çıkmasıyla kendini tanıttı. Gaziantep Yabancı Gelin filmi ile tanıtımını yaparken Diyarbakır’da keza farklı projeler ile ön plana çıktı.
Kısacası şehirler sürekli kendilerini tanıtmak amacıyla farklı farklı desen ve kimliklerini ön plana çıkartarak tanıtımlarını yapmaktalar. Bizde Adıyaman kentimizin Belediye Başkanı olarak zaten seçimin ilk gününden bu güne kadar hep bunu ön plana çıkarttık. Sosyal belediyecilik anlayışıyla dedik ve bu anlayışla da hizmetin diğer bir önemli kolu olan tanıtımı da yüklendik ve son üç yılı zaten bende Dursun Çavuş konusu üzerinde hassasiyetle duruyorum ve bu konuyla ilgili olarak Ali Avcı kardeşimiz ile görüşmüştük. Aynı zamanda Kültür bakanlığında Telif Hakları Genel Müdürü Adıyamanlı Hemşerimiz Doç. Dr. Abdurrahman Çelik bey ile de görüşmüştük. Onlarda bizlere cesaret verdiler. 
Bu doğrultuda gerek siyasilerimiz gerekse tüm Adıyamanlıların vermiş oldukları maddi manevi destekleri ile Dursun Çavuş ile Adıyaman Türkiye ve Dünyaya tanıtılacaktır. Bu konuda da Safa Önal hocamızın da büyük tecrübesini esirgemeyeceği inancındayım.” 
Yapılan konuşmaların ardından Ünlü yönetmen Safa Önal yayınlanan kitaplarını Başkan Büyükaslan’a sunarken, Başkan Büyükaslan ise Ünlü yönetmen Safa Önal’a ziyaretleri anısına bir plaket sundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP