DOLAR 18,1032 0.05%
EURO 18,1828 0.04%
ALTIN 1.016,940,08
BITCOIN 3885840,86%
Adıyaman
35°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ebelik-Hemşirelik Haftası kutlandı

Ebelik-Hemşirelik Haftası kutlandı

ABONE OL
11 Mayıs 2007 23:09
Ebelik-Hemşirelik Haftası kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

meskeenl(CİHAN)-Adıyaman Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu tarafından Ebelik-Hemşirelik Haftası kutlama programı düzenlendi. Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Vehbi Koç Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Ebelik- Hemşirelik Haftası kutlama programına Vali Halil Işık, Garnizon Komutanı Albay Dursun Ertuğrul, Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Gündüz, öğretim üyeleri, Sağlık Yüksekokulu öğrencileri ile hemşire ve ebeler katıldı.

    Kutlama programı kapsamında “Hemşirelik Süreci ve Profesyonelleşme” konulu konferansı verildi. Ayrıca, programda öğrenciler tarafından keman ve piyano dinletisi verildi.

Vali Halil Işık ebelik ve hemşirelik mesleklerinin sağlık hizmetinde çok önemli bir yer tuttuğunu, ancak gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen hemşire sayısı ile Türkiye’deki sayı karşılaştırıldığında arada büyük bir fark olduğunu belirtti.

Adıyaman Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Yardımcısı Doç. Dr. Emine Geçkil de, 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan tüm dünyada eş zamanlı kutlanan Ebelik-Hemşirelik Haftası’nın bu yılki temasının “olumlu çalışma ortamları” olduğunu belirtti.

Geçkil, “Sağlıksız çalışma ortamları, hemşirelerin fiziksel ve psikolojik sağlığını etkilemektedir. Ağır iş yük, uzun çalışma saatleri, düşük profesyonel statü, işyerinde sıkıntılı ilişkiler ve çeşitli tehlikeler uzun dönemli iş stresine neden olmaktadır. Bu ve benzeri olumsuz çalışma koşulları hemşireleri iş doyumsuzluğuna, iş devamsızlığına ve verimsiz çalışmaya sürüklemektedir. Bu hemşirelerin kaliteli hasta bakımı sunmalarını güçleştirmektedir” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Firdevs Erdemir, Türkiye’de 1954 yılında çıkan Hemşirelik Yasası’nı 1990’lı yılardan başlayan mücadele sürecinden sonra 25 Nisan 2007 tarihinde değiştirildiğini, yasa değişikliği ile birlikte hemşirelik tanımında önemli gelişmeler yaşandığını belirtti. Erdemir, “1954 yılından değiştirilene kadar 53 yıl aynı hemşirelik yasası vardı. Ancak 1990’lı yıllarda bu konuda önemli mücadele oldu. Bunun sonucunda yasanın dönüştürülmesi ile birlikte çok önemli bir gelişme oldu. Artık hemşirelik tanımı netleşti. Ayrıca hemşirelikte cinsiyet ayrımcılığı da kaldırıldı. Zaten sağlık memuru denilen erkekler uzun yıllar pratikte hemşirelik yaptılar. Bundan sonra bu konuda da bir netleşme sağlanmış oldu” dedi.

Programın son kısmında ise Ebelik Bölümü öğrenciler Zehra Dündar ile Saadet Boybey “Ebelikte Profesyonelleşmeye Doğru Bilimsel Aktiviteler” sunumunu gerçekleştirdiler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP