DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384858-0,78%
Adıyaman
37°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ebelik ve Hemşirelik Haftası Kutlanıyor

Ebelik ve Hemşirelik Haftası Kutlanıyor

ABONE OL
6 Mayıs 2008 12:06
Ebelik ve Hemşirelik Haftası Kutlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ebelerhemsireAdıyaman Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu tarafından ebelik ve hemşirelik haftası nedeniyle panel düzenlendi.

Vehbi Koç Vakfı Konferans Salonunda düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yardımcısı Doç. Dr. Emine Geçgil, dünya ebeler günün 1991 ylından bu yana tüm dünyada 5 Mayıs tarihinde kutlandığını söyleyerek, “ Bugünün, ebelerin, ebeli hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik bilimsel etkinliklerde bulunması, ülkemizde ve dünyada meydana gelen değişimleri izleyebilmesi ve bu değişimlere mesleki tepkilerini ifade edebilmesi açısından bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Ebelik sağlık meslekleri içinde tarihi en eski, işlev yönünden de en önemli olanıdır. Çünkü, ebelik mesleği öncelikle kadını, anneyi, fetusu ve yeni doğan bebeği hedef alır. Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyi belirlenirken, ekonomik göstergeler kadar önemli tutulan iki gösterge bulunmaktadır. Bunlardan biri, bebek ölüm hızı diğeri ise, ana ölüm hızıdır. Dünyada yılda 500 bin civarında ana ölümü olmakta ve bu ölümlerin yüzde 99’u gelişmekte olan ülkelerde yaşanmaktadır. Türkiye’de ki anne bebek sağlığı ile ilgili veriler, yıllar içinde olumlu gelişmelerin yaşandığını göstermekle birlikte diğer gelişmiş ülkelere göre oldukça kötü durumda olduğumuzu yansıtmaktadır. “ dedi.

Emine Geçgil, Türkiye’de ana ölüm hızının bin canlı doğumunda yüzde 49 olduğunu söyleyerek,” Bu düzey Avrupa’nın 6’ya kadar inen anne ölümlülüğü düzeyine göre çok yüksektir. Bebek ölüm hızı ise, binde 28,7’dir. Bu oran Avrupa’da binde 4’e kadar düşmektedir. Hastanede olmayan doğumlar dikkate alındığında bu oranların daha yüksek olabileceği açıktır. Ülkemizde doğurganlık çağındaki nüfus yüksek, çocuk yapmayı istemeye karşın, etkili aile planlaması yöntemi kullananlar azınlıkta, riskli gebelikler yaygın, doğum hızı yüksek, doğum öncesi bakım düzeyde, bunlara yoksulluk ve eğimsizlik de eklendiğinde , ana ve bebek ölümlerinin yüksek değerde olması kaçınılmaz hale geliyor.” Dedi.

Anne ve bebek ölümlerinin önlenmesinde pahalı ilaç ve araç-gereç yada yüksek teknolojiye gerek olmadığını söyleyen Geçgil, “ Bunun için anneliği güvenli hale getirmek, ailelerin ve gebelerin temel bakıma ulaşmalarını sağlamak önemlidir. DS֒nün kayıtlarına göre, anne ölümlerinin çok düşük olduğu dünyanın bazı bölgelerinde, doğumların yüzde 75’ten fazlası hastanede ebeler tarafından yaptırılmaktadır. Bazı ülkelerde, iyi eğitilmiş ebelerin toplumda görev yapmaları sonucu, anne ölümlerinin büyük oranda önlendiği belirtilmiştir. Yine ebelik hizmetlerinin iyi verildiği bazı bölgelerde müdahaleli doğum gereksinimi yarı yarıya azaltılmıştır. “ şekliden konuştu.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Gündüz ise, dünya ebe ve hemşirelik gününü kutlayarak,”  Geçen yılda beraber kutladık. Bu yılda aynı şekilde kutluyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha da iyiye gidecektir. “ dedi.

Gündüz,” Dünya nüfusu ortadan ikiye bölündüğünde dünyanın yarısı kadın, yarısının da erkek olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan da biyoloji ve temel işlevlerde ebeler ve hemşirelerin önemi oldukça büyüktür. Eğer gerçekten ebelik ve hemşirelik kurumu bütün dünyada kendi alanında kullanılsaydı, o zaman sağlık alanında çok önemli adımlar atılmış olacaktı. Dünyaya gelen ilk yavru her zaman gözleri açık gelir ve ilk gördüğü kişide ebedir. Bundan dolayı da ebelik annelik kadar önemlidir. Benimde ebem Hatice Teyzeydi. Yaklaşık bin 500 kişiyi doğurtan Hatice teyze bizim yarı annemizdi. “ dedi.

Konuşmalar sonrasında Prof. Dr. Gülay Görak, Ebe Gökben Kılınç ve Ebe Dilek Akdoğan tarafından ebelik ve hemşirelik konularında bilgiler verdiler.

Bu arada Sağlık Yüksekolulu öğrencileri de davetlilere karanfil dağıttı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP